37. Oczy w pracy

Krystyna Grzymała

Nastała era komputerów, przed monitorami usiadły przedszkolaki, uczniowie szkół, studenci, stanowiska pracy zostały wyposażone w komputery, nawet emeryci korzystają z dobrodziejstw techniki.

W czasie pracy przy monitorze – często codziennej i wielogodzinnej – oko „wpatrzone” jest bez przerwy w ekran. To sprawia, że akomoduje na tę samą odległość i mięśnie gałki ocznej tracą swoją elastyczność, a co za tym idzie i sprawność.

Narząd wzroku przystosowany jest do patrzenia przestrzennego, patrząc na ekran monitora przez dłuższy czas, mięśnie oczu – jak i inne mięśnie ciała pozostają w jednej, określonej pozycji. Z biegiem czasu przyczynia się to do pogorszenia wzroku, nie z przyczyn zmian anatomicznych, tzn. wydłużenie czy skrócenie gałki ocznej, ale wynika z upośledzenia zdolności akomodacji (zmniejszenie sprawności mięśni gałki ocznej).

Dla oczu szkodliwe są również niewłaściwe warunki pracy, np. złe oświetlenie, ustawienie monitora wymuszającego nienaturalne ułożenie głowy, oczu, czasami nawet całego ciała.

Podczas wizytu u lekarza okulisty najczęściej dobierane są szkła do dali, bliży pomijając odległości pośrednie (oko – ekran odl. 50 – 70 cm).

Dlatego szkła te nie zawsze nadają się do pracy przy komputerze.

Mając na uwadze potrzeby pracy uwzględniające różne odległości, również oko – monitor, zaczęto produkować szkła typowo „biurowe” do bliży i na odległości pośrednie oraz szkła progresywne (do dali, bliży i na odległości pośrednie). Wszystkie ww. szkła powinny posiadać powłoki antyrefleksyjne (przeciwodblaskowe). Dzięki nim uzyskujemy większą przejrzystość i przezroczystość. Wiemy z lekcji z fizyki, że szkło pochłania i odbija światło. Powoduje to dodatkowe zmęczenie wzroku, szczególnie odczuwamy ten dyskomfort kiedy dużo czytamy, siedzimy przed ekranem monitora lub pracujemy w słabo oświetlonych pomieszczeniach.

Warstwa antyrefleksyjna uszlachetnia szkło, likwiduje odbicie światła

i zwiększa przepuszczalność soczewki do 99%.

Szkło wtedy nie jest barierą dla światła a obraz jest naturalny. Dzięki tej powłoce np. podczas nocnej jazdy samochodem, pojazdy zbliżajace się

z naprzeciwka nie będą już nas tak oślepiały. Zgodnie z § 8 ust. 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe (Dz.U. Nr 148, poz. 973) – „Pracodawca jest zobowiązany zapewnić pracownikom okulary korygujące wzrok zgodnie z zaleceniem lekarza, jeżeli wyniki badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej, o której mowa w ust. 1, wykażą potrzebę ich stosowania podczas pracy przy obsłudze monitora ekranowego”.