70 miast w Polsce uczestniczyło w EkoWalentynkach

Wołomin był jednym z 70. miast w Polsce, w którym zbierano zużyte baterie i wymieniano je na walentynkowego lizaka. Pomysłodawcą i ogólnopolskim koordynatorem EkoWalentynek jest podróżnik i ekolog Dominik Dobrowolski (www.cycling-recycling.eu). Akcję w Wołominie koordynował Przemek Bartecki.

W piątek 14 lutego w Wołominie odbył się finał akcji ?Kocham Recykling? czyli EkoWalentynki. W minionym roku w Polsce wprowadzono na rynek około 400 milionów sztuk baterii (ok. 10 000 ton). Z uwagi na skład chemiczny (zawartość metali ciężkich ? ołów, rtęć) zużyte baterie są odpadami niebezpiecznymi. Powinny być segregowane i utylizowane w specjalnych instalacjach. W 2014 roku, zgodnie z prawem krajowym i UE, Polska ma obowiązek zebrać z rynku selektywnie 35 procent baterii (ok. 3500 ton)!

W miniony piątek Wołomin był jednym z 70. miast w Polsce, w którym zbierano zużyte baterie i wymieniano je na walentynkowego lizaka. Zebraliśmy pięć pudeł baterii to jest ok. 100 kg.

Pomysłodawcą i ogólnopolskim koordynatorem EkoWalentynek jest podróżnik i ekolog Dominik Dobrowolski (www.cycling-recycling.eu). W Wołominie akcję organizował instruktor Hufca ZHP Wołomin Przemysław Bartecki. – Akcja ta nie udałaby się gdyby nie lokalni partnerzy: Mazowieckie Forum Biznesu Nauki i Kultury, które użyczyło swojej siedziby, redakcja Życia Powiatu na Mazowszu, która pomogła w nagłośnieniu tego wydarzenia, Miejski Dom Kultury, w którym zainstalowany został również punkt zbiórki baterii i który również włączył się aktywnie w promocję wydarzenia poprzez plakaty ? mówi wołomiński koordynator Przemek Bartecki. Nie można też zapomnieć o każdej osobie, która przyniosła i zostawiła w naszych punktach zużyte baterie. – Taka osoba także stawała się naturalny partnerem naszych EkoWalentynek ? podkreśla Przemek.

Artur Wójcik, jeden z harcerzy, który przyniósł trochę własnych baterii, postanowił tego dnia pochodzić po okolicznych sklepach, by zebrać ich jeszcze więcej. Wynik był zdumiewający ? sam zapełnił znaczną część jednego z pudeł.

? Postanowiłam pomóc przy EkoWalentynkach ponieważ zauważyłam potencjał w tym wydarzeniu, jest on dobrym sposobem na pokazanie zaangażowania w działania mające na celu wspomaganie środowiska. Miło było patrzeć kiedy kolejne osoby przynosiły zużyte baterie, budowało to poczucie, że razem robimy coś dobrego. Po rozmowie z jedną z uczestniczek dowiedziałam się że ucieszyła ją ta akcja w naszym mieście, ponieważ posiadała dużo zużytych baterii a nie wiedziała co z nimi zrobić. Akcja pomogła jej pozbyć się tego problemu i jeszcze dostała słodką niespodziankę w kształcie serduszka ? powiedziała Natalia Podleś ? jedna z wolontariuszek.

Recyklingiem zebranych baterii zajmą się ogólnopolscy partnerzy akcji – Remondis Electrorecycling i Electro-System Organizacja Odzysku. Tuż przed finałem do akcji włączył się również Samsung, który zapewnił bluzki dla Wolontariuszy i domowe pudełeczka do zbierania bateryjek.