80 lecie wołomińskiej cerkwi

DSC_0427

Przy skrzyżowaniu ulicy Fieldorfa i Sportowej , vis a vis apteki, stoi budynek, nad wejściem do którego znajduje się niewielka złocista kopułka z krzyżem prawosławia wschodniego. To tu właśnie jest cerkiew.

Wołomińska cerkiew co roku, w dniu Świętych Apostołów Piotra i Pawła obchodzi swoje święto. Wypada ono, według kalendarza juliańskiego,  w dniu 12 lipca. Święto zaczyna się uroczystym nabożeństwem całonocnego czuwania w przeddzień. Uroczysta, świąteczna, liturgia sprawowana jest dnia następnego rano. Ze względów praktycznych świętowanie jest przesunięte na najbliższy tej daty sobotni wieczór  i niedzielę. W tym roku przypada na sobotę 14 i niedzielę 15 lipca.
Tegoroczne święto ma wymiar szczególny, w 2018 roku  Parafia obchodzi jubileusz 80 lecia istnienia tej cerkwi. W dniu Święta Parafialnego w 1938 roku biskup Szymon (Iwanowski) uroczyście poświęcił budynek domu parafialnego
i znajdującą się w nim cerkiew. Od tamtej pory tu znajduje się siedziba wołomińskiej parafii.
W trudnych czasach wojny,  i powojennych, proboszczem był ks. Smolski. Od 1958 r przez kolejnych 55 lat funkcję proboszcza sprawował  ks. Włodzimierz Kuprianowicz. Od roku 2003 z wołomińskiej cerkwi, każdego 13 sierpnia, wychodzi Piesza Pielgrzymka na Świętą Górę Grabarkę.

DSC_0156
Przez wiele lat cerkiew była prawie niewidoczna, o jej istnieniu nie wiedzieli nawet rodowici wołominiacy. Wraz z objęciem funkcji proboszcza prze ks. Michała Dmitruka, nastąpiły zmiany. Ożywiło się życie liturgiczne, Zmieniło się otoczenie. Po remontach, zdecydowanie zmieniło swój wygląd.

DSC_0212

Ponieważ jest to parafia niewielka potrzebna jest często pomoc z zewnątrz, zarówno materialna jak i liturgiczna. Wiele prac wykonano dzięki pomocy innych parafii. Potrzebna jest także pomoc w prowadzeniu śpiewu i czytań liturgicznych.
W czasie nabożeństw śpiewa Małżonka ks. Michała, matuszka Magdalena Dmitruk, a pomagają Jej parafianki i znajomi
Co roku, w święcie parafialnym uczestniczą zaproszeni duchowni z Warszawy i Podlasia  oraz liczne grono wołomińskich parafian i gości.
W dniu Świętych Patronów wołomińskiej społeczności prawosławnej złóżmy im najlepsze, szczere życzenia Mnohaja, mnohaja Lita!

DSC_0214

Komentarze

komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.