91. rocznica Bitwy Warszawskiej w Markach

W sierpniu 1920 roku wojsko polskie odparło atak armii bolszewickiej na Warszawę. Wśród walczących byli również Ci, których ciała spoczywają na cmentarzu parafialnym w Markach. Wszyscy Oni poświęcili swe życie broniąc Polski i Europy przed bolszewicką niewolą, przed zniszczeniem chrześcijańskiej cywilizacji. Stanęli naprzeciw zła i pokonali je składając siebie w ofierze. Wdzięczni mieszkańcy Marek zbudowali im na mogiłach pomnik, który 1 listopada 1932 roku uroczyście odsłonił starosta warszawski Tadeusz Wardejn-Zagórski. W poczuciu dumy z dokonań naszych przodków, dbając o przekazane dziedzictwo my, radni miasta Marki, postanowiliśmy powrócić do przedwojennej tradycji obchodów Bitwy Warszawskiej w naszym mieście.

Dlatego w rocznicę tego wielkiego wydarzenia zwracamy się do wszystkich mieszkańców o wzięcie udziału w Apelu Pamięci, który odbędzie się 14 sierpnia o godz. 20:00 na cmentarzu parafialnym w Markach. Uhonorujmy godnie tych, którzy nie wahali się oddać swojego życia w obronie Polski. Oni walczyli oto, abyśmy mogli żyć w wolnym i niepodległym Kraju.

18:00 Mareckie obchody rozpoczną się w kościele św. Andrzeja Boboli w Strudze uroczystą Mszą Świętą odprawioną  w intencji żołnierzy Pułku Strzelców Wileńskich, obrońców przedmościa Strugi.

Uroczystość uświetni występ Radzymińskiej Orkiestry Dętej.

20:00 Zgodnie z przedwojenną marecką tradycją, na cmentarzu parafialnym w Markach na ulicy Bandurskiego przy  mogile żołnierzy 1920 roku odbędzie  się Apel Pamięci z udziałem  asysty honorowej z Batalionu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego. Podczas uroczystości nastąpi oddanie salwy honorowej i złożenie wieńców. Wygłoszone zostaną również prelekcje o udziale Marek w działaniach wojennych w 1920 roku oraz o historii mareckiego Pomnika Żołnierzy 1920 roku.

w imieniu organizatorów

Agnieszka Lużyńska, Paweł Pniewski