W piątek (15 maja) społeczność Szkoły Podstawowej nr 3 im. Pomnik Zwycięstwa 1920 roku świętowała niezwykły jubileusz: 100-lecie placówki. W uroczystościach wzięli udział uczniowie, nauczyciele, absolwenci oraz przedstawiciele władz samorządowych.
Świętowanie rozpoczęła uroczysta Msza Święta w kościele Matki Bożej Królowej Polski. Po niej wszyscy uczestnicy, w przemarszu ulicami miasta, udali się do jubilatki, na Pomnikową 21. Na tę okoliczność społeczność szkoły przygotowała specjalne transparenty i rekwizyty. Pochód prowadził sztandar szkoły oraz reprezentanci Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej. Oficjalną część uroczystości otworzyła akademia przygotowana wspólnie przez uczniów oraz grono pedagogiczne. Spektakl a w artystyczny sposób przybliżył zebranym bogatą, stuletnią historię szkoły. Na scenie nie zabrakło emocji – obok talentów aktorskich publiczność mogła podziwiać występy wokalne – zarówno uczniów, jak i nauczycieli.
Jednym z kluczowych punktów programu było wystąpienie burmistrza Jacka Orycha, który złożył gratulacje całej społeczności szkolnej i „przekazał” oficjalny prezent od mareckiego samorządu. Na ścianie budynku szkoły powstał wielkoformatowy mural upamiętniający historyczne wydarzenia z 1920 roku oraz postać marszałka Józefa Piłsudskiego. Prezent idealnie koresponduje z imieniem oraz tożsamością szkoły. Od teraz jest nie tylko jej piękną ozdobą, lecz także żywą lekcją patriotyzmu dla każdego, kto mija jej mury. Szczególnie podkreślają to słowa marszałka umieszczone na muralu „Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, nie jest godzien szacunku teraźniejszości ani prawa do przyszłości.”
Jednym z najbardziej podniosłych momentów było odczytanie listu dołączonego do jubileuszowej kapsuły czasu oraz zebranie podpisów gości, którzy mieli zostawić w niej swój znak. Następnie kapsuła została uroczyście umieszczona przed szkołą. Stała się w ten sposób wiadomością i pamiątką dla przyszłych pokoleń SP 3, którzy (według zamysłu) powinni otworzyć ją za 50 lat.
W tym samym czasie dokonano oficjalnego „otwarcia” nowego muralu. O tym wyjątkowym prezencie od mareckiego samorządu było głośno jeszcze przed samą uroczystością. Teraz stał się nowym, pięknym symbolem zarówno stuletniej tożsamości placówki, jak i całych Marek.
Ta kapsuła i ten mural to mosty łączący czasy i pokolenia. To wyraz naszego szacunku dla historii Marek oraz samej placówki, która od stulecia jest fundamentem i istotną częścią naszej lokalnej społeczności. Żywo uczestniczy w jej życiu i wychowuje kolejne pokolenia Markowian – powiedział Jacek Orych.
Więcej informacji z Marek
Marki – Strefa aktywności podczas Pikniku Rodzinnego
Marki – Rekrutacja uzupełniająca do przedszkoli
Powołanie Mareckiej Rady Seniorów III kadencji
Marki – Konkurs BRD (Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego) dla uczniów klas piątych

