Za oknem coraz cieplej, wokół zielono i pachnąco… Dla tych szczęściarzy, którzy posiadają ogród lub taras, to idealna pora, by korzystać z uroków swojej posesji. Nie każdemu jednak chce się pielęgnować swój ogród lub nie sprzyja temu notoryczny brak czasu. Jest na to rada!
Śniadanie wśród zieleni, kawa i książka wieczorem w otoczeniu kwiatów, przyjęcie w ogrodzie. Ładnie urządzony, zadbany ogród ma wiele plusów. Niestety w dzisiejszych zabieganych czasach trudno znaleźć czas na pielęgnowanie ogrodu. Nie ma się co oszukiwać ? ogród to wieczna praca. Przycinanie, przesadzanie, odchwaszczanie, podlewanie… Jest jednak optymistyczna wiadomość dla zapracowanych lub po prostu leniwych. Przy zastosowaniu odpowiednich gatunków roślin można urządzić ogród, który nie będzie pochłaniał nam wiele czasu.
Pracochłonnym elementem każdego ogrodu jest trawnik.
A można znacznie ograniczyć jego powierzchnię, zastępując go roślinami okrywowymi, które są odporne na deptanie. Dodatkowo gatunki okrywowe zabezpieczają glebę przed przesychaniem oraz hamują rozwój chwastów. Najpopularniejszą rośliną tego typu jest barwinek pospolity (Vinca minor). Ma ładne ciemnozielone liście, które pozostają nawet zimą. Kwiatki barwinka są dość niepozorne, najczęściej błękitne, pojawiają się w kwietniu i maju, choć pojedyncze kwiaty ukazują się przez całe lato.
Kolejną tego rodzaju rośliną jest rogownica kutnerowata (Cerastium tomentosum). Ta roślina okrywowa nie dość, że jest bardzo wytrzymała i nie potrzebuje zbyt dużej opieki, to jeszcze w razie uszkodzeń szybko się regeneruje. Ma siwe, filcowate małe listki i małe białe kwiaty, które pojawiają się w maju i czerwcu.
Przejdźmy do wyższych, ozdobnych, mało wymagających bylin. Tu prym wiedzie funkia Fortunea (Hosta fortunei). Istnieje wiele odmian tej rośliny, a ponieważ jej główną ozdobą są duże rozłożyste liście, można przebierać w odmianach i nawet stworzyć z nich różnokolorowe kompozycje. Drugą propozycją jest żurawka drżączkowata (Heuchera x brizoides). Roślina kwitnie obficie od czerwca do sierpnia na różowo, fioletowo lub biało, a po przekwitnięciu jej ozdobą są atrakcyjne liście.
Czas na krzewy: jednym z najbardziej popularnych rozłożystych krzewów jest irga pozioma (Cotoneaster horizontalis). Nie przekracza 50 cm wysokości, natomiast na boki sięga w promieniu około dwóch metrów. Jej ozdobą są okrągłe, ciemnozielone listki, które jesienią ładnie czerwienieją. Atrakcyjne są też czerwone owocki, które utrzymują się mniej więcej do połowy zimy. Wielbicielom iglaków polecić można także płożący jałowiec pospolity Repanda (Juniperus communis Repanda) oraz trzmielinę Fortune?a (Euonymus fortunei).
Ważnym elementem każdego ogrodu są drzewa. Polecam popularną brzozę brodawkowatą (Betula pendula). Tego drzewa przedstawiać chyba nie trzeba, bo każdy kojarzy delikatne, zwiewne gałęzie i mlecznobiałą korę na pniu. Kolejnym popularnym drzewem jest świerk pospolity (Picea abies). Należy tylko pamiętać, by świerk sadzić z rozwagą, bo po latach osiąga on naprawdę spore rozmiary (najczęściej nawet 30-50 metrów). Małym, odpornym drzewem, cenionym za dość egzotyczny wygląd, jest sumak octowiec (Rhus typhina). Posiada on ciekawe duże owocostany oraz liście, które jesienią przebarwiają się na jaskrawoczerwony kolor. Ciekawym, też mniejszym (do 7 metrów) drzewem jest oliwnik wąskolistny (Elaeagnus angustifolia). Ma poskręcany pień, cierniste, białosrebrzyste pędy, pokryte łuskowatymi włoskami oraz lancetowate liście. Plusem drzewa są też drobne kwiaty, pojawiające się na przełomie maja i czerwca. Dają one ostry, lecz przyjemny zapach.
Roślin, które możemy zasadzić w naszym ogrodzie dla leniwych lub zapracowanych jest cała gama. Jest z czego wybierać. Nie sposób opisać ich wszystkich, ale w szkółkach i sklepach ogrodniczych pracownicy na pewno każdemu pomogą przy ich doborze.
Warto zaaranżować swój ogród takimi mało wymagającymi bylinami, krzewami i drzewami, a potem cieszyć się swoim magicznym, zaczarowanym ogrodem ? bez większego wysiłku czy poświęcania czasu.
Sylwia Kowalska