Ogród na balkonie

Wiosna i lato to czas, gdy przyroda żyje pełnią życia. To soczystość zieleni i bogactwo kolorów. My też budzimy się po zimowym śnie i mamy większe chęci do działania. Więc działajmy! Urządźmy nasz balkon tak, by mieć na nim swój ogród marzeń?

Nie każdy ma szczęście, by posiadać piękny ogród. Ale wiele osób ma balkon i nie potrafi tego docenić. Niestety większość Polaków balkony traktuje jak komórkę, w której trzyma się rowery, wózki, choinki po Bożym Narodzeniu i wiesza pranie. Chciałabym namówić Czytelników, by wszystkie te rzeczy usunęli z balkonów, schowali je w piwnicy, w komórce czy na strychu i zabrali się za urządzanie swojego magicznego miejsca, które z całą pewnością każdy doceni, szczególnie o tej porze roku. Rzadko spotyka się balkony pięknie ukwiecone, oświetlone, będące wspaniałym zakątkiem spokoju, relaksu i wyciszenia. A tak mało trzeba wysiłku, by balkon zaczął tonąć w powodzi kwiatów. Warto udekorować balkon wspaniałymi ziołami, bo zyska na tym też nasza kuchnia. Przecież nie ma nic pyszniejszego niż aromatyczne dania ze świeżymi ziołami.

Najpierw zastanówmy się, czy wolimy balkon w chłodnych barwach, czy może różnokolorowy? Czy wolimy styl romantyczny, rustykalny czy nowoczesny? Gdy już określimy swój gust, bierzmy się do pracy. A tej dużo nie potrzeba, by uzyskać wspaniały efekt.

Zaopatrzmy się w donice i skrzynki w wybranym dla siebie stylu, a potem skupmy się na roślinach. Jeżeli ktoś lubuje się w chłodnych odcieniach błękitu, dobrym wyborem będą: felicja (Felicia amelloides), heliotrop peruwiański (Heliotropium arborescens), który pięknie pachnie wanilią, szałwia omączona (Salvia farinacea) oraz mniejsze rośliny: żeniszek meksykański (Ageratum houstonianum) i nemezja powabna (Nemesia strumosa). Przyda się też zwisający powój (Convolvulus sabatius).

Jeśli ktoś pragnie słonecznych barw, które skutecznie poprawią nastrój, warto dobrać na swój balkon kwiaty w żółtych barwach. Niezbędne wówczas będą: aksamitki (Tagetes) i gazanie (Gazania). Warto też zastanowić się nad zakupieniem nagietka lekarskiego (Calendula officinalis) i krzewiastego złocienia (Argyranthemum). A ze zwisających roślin warto wybrać sanwitalię rozesłaną (Sanvitalia procumbens) i uczep rózgowaty (Bidens ferulifolia).

Skoro była mowa o ziołach, zastanówmy się, jakie najlepiej posadzić na swoim ogrodowym balkonie. Przyda się z pewnością tymianek, który jest pyszny w kuchni, a przy tym ozdobny ? o liliowych kwiatach. Możemy zasadzić także kędzierzawą pietruszkę naciową, zwisający rozmaryn. A dla smakoszy pizzy ? oregano i lebiodkę.

A może balkon nie daje pełnej satysfakcji, bo zawsze marzyliśmy o oczku wodnym? Otóż mały zbiornik wodny zmieści się wszędzie. W sklepach ogrodniczych możemy już dostać gustowne miniwodotryski, zbiorniki i baseny dla lilii wodnych.

Niemniej ważne są dodatki, ozdóbki, które gustownie dobrane pozwolą w pełni wyczarować nasz mały raj. Mały stoliczek, krzesełka (jedno lub więcej, w zależności od rozmiaru balkonu), lampy solarne, które umilą pobyt na balkonie w wieczornych porach, konewka, wiatraczek? wszystko, lecz z gustem i według ustalonego wcześniej stylu.

Teraz wystarczy ruszyć do sklepów i urządzić nasz balkon, póki pora roku sprzyja korzystaniu z niego w pełni.

Sylwia Kowalska