Wołomin: A jednak wyższa uczelnia będzie

W środę 12 października doc. dr Leszek Smolak, rektor Wyższej Szkoły Współpracy Międzynarodowej i Regionalnej w Bielsku Podlaskim i Marek Łączyński, dyrektor Zespołu Szkół w Wołominie podpisali umowę w sprawie najmu pomieszczeń na potrzeby przedsięwzięć edukacyjnych wyższej uczelni.

O działaniach zmierzających do podpisania porozumienia w sprawie rozpoczęcia w Wołominie działalności Wyższej Szkoły Współpracy Międzynarodowej i Regionalnej (WSWMiR) z Bielska Podlaskiego pisaliśmy na łamach Życia w numerze 16 z 30 sierpnia 2007 r w artykule zatytułowanym ?Szkoła wyższa w Wołominie??.

W środę 12 października została podpisana umowa pomiędzy rektorem WSWMiR a dyrektorem Zespołu Szkół przy ulicy Legionów w Wołominie dotycząca udostępnienia pomieszczeń w budynku szkolnym na potrzeby wyższej uczelni.

Jak zapewniają w informacjach skierowanych do naszej redakcji władze uczelni, będzie ona kształcić ekonomistów i filologów: anglistów i rusycystów. Prowadzone też będą studia podyplomowe w zakresie rachunkowości, doradztwa podatkowego, bankowości spółdzielczej oraz kontroli i audytu. Zostanie również utworzone Policealne Studium Farmaceutyczne.

 

Z informacji nadesłanych nam przez Wyższą Szkołę Współpracy Międzynarodowej i Regionalnej im. Zygmunta Glogera w Bielsku Podlaskim wynika, że powstała ona na podstawie decyzji Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 21 marca 2005 roku. Idea jej utworzenia narodziła się wśród członków i sympatyków Społecznego Stowarzyszenia Prasoznawczego ?Stopka” w Łomży, zrzeszającego 28 profesorów uniwersyteckich, 54 dziennikarzy i publicystów, pisarzy, nauczycieli, działaczy kulturalnych i oświatowych z całego kraju.

Nad całością poczynań dotyczących uczelni czuwa loża patronacka. W jej składzie są prof. Henryk Samsonowicz (były Minister Edukacji i rektor Uniwersytetu Warszawskiego), prof. Józef Oleński. (były szef GUS, obecnie doradca prezesa NBP) i wielu innych

 

Uczelnia kształci obecnie student6w na dwóch kierunkach:

 

– ekonomia – specjalności: rachunkowość i conttrolling, skarbowość i polityka finansowa, międzynarodowa i regionalna współpraca gospodarcza, handel zagraniczny

  • filologia angielska ze specjalnością nauczyciel języków obcych, tłumacz, redaktor wydawniczy

W planach organizacyjnych uczelni na rok akademicki 2007/2008 jest uruchomienie w Wołominie studiów podyplomowych w zakresie: bankowość spółdzielcza, kontrola i audyt, rachunkowość, doradztwo podatkowe.

Kolejnym zamierzeniem kierownictwa szkoły jest uruchomienie w Wołominie (w Bielsku Podlaskim już istnieje) Studium dla Pracowników Nadzoru Budowlanego czyli tak zwana ?Szkoła Mistrzów” oraz kursów przygotowawczych do matury i bezpłatnych warsztatów dziennikarskich dla młodzieży ze szkół średnich i gimnazjalnych

 

Z informacji jakie otrzymaliśmy wynika również, że środowisko szkoły planuje zorganizować w Wołominie dwie konferencje naukowe dotyczące rozwoju regionu: – Wykorzystanie funduszy europejskich a rozwój Województwa Mazowieckiego oraz Województwo Mazowieckie w dwudziestą rocznicę przemian politycznych, gospodarczych i społecznych.

Teresa Urbanowska