Pompa ciepła w Markach – czy warto?

Pompa ciepła w Markach - czy warto?

Powiat wołomiński to jeden z tych obszarów aglomeracji warszawskiej, gdzie znajduje się sporo domów jednorodzinnych. Część z nich wyposażona jest w instalacje pomp ciepła różnego typu. Jakie argumenty zatem przemawiają za instalacją pompy ciepła? Czy warto inwestować z urządzenia korzystające z odnawialnych źródeł energii?

Jakie są rodzaje pomp ciepła?

Pompa ciepła to nie jest zawsze jedno i to samo urządzenie. Może się zdarzyć, że pompa ciepła zainstalowana w budynku A będzie działać troszeczkę inaczej, niż pompa ciepła w budynku B. Obie instalacje będą mieć podobną zasadę działania, to znaczy w wyniku przemian termodynamicznych dochodzić będzie wewnątrz instalacji do przemiany źródeł energii cieplnej na energię grzewczą. W przemianach tych udział biorą takie poszczególne elementy jak sprężarka, zawór rozprężny, skraplacz, parownik i nieodzowny w każdej pompie ciepła czynnik chłodniczy. Niemniej, to skąd pompa ciepła pobierać będzie energię cieplną, zależne jest od konkretnego rodzaju pompy ciepła.

  1. Pompa ciepła typu grunt-woda jest bardzo stabilnym i szalenie efektywnym systemem grzewczym. Energia do ogrzewania pobierana jest tutaj spod gruntu, gdzie na odpowiedniej głębokości zawsze panuje stała i dodatnia temperatura. Aby korzystać z zalet gruntowej pompy ciepła potrzebne jest wykonanie specjalnych odwiertów w głąb ziemi, w które poprowadzone są następnie kolektory z roztworem glikolu lub alkoholu o niskiej temperaturze krzepnięcia. Ofertę dobrych, gruntowych pomp ciepła w Markach sprawdzisz na https://nowatermia.pl/pompy-ciepla-marki/. Hermetyczny charakter całej instalacji zapewnia bezawaryjność sięgającą nawet ponad 20 lat.
  2. Pompa ciepła czerpiąca energię z wody (wodna pompa ciepła) sprawdzi się świetnie na posesjach, na których znajdują się studnie głębinowe lub zbiorniki wodne. Staw czy jezioro przy posesji to idealne warunki do tego by pomyśleć o pompie ciepła, która energię grzewczą czerpie właśnie z wody.
  3. Pompa ciepła typu powietrze-woda pobiera energię z powietrza. Umożliwia to specjalna zewnętrzna jednostka z wentylatorem, nawiewająca powietrze, które przepływa przez wymiennik zwany parownikiem. W niej następuje przemiana energii w taką, która może służyć ogrzewaniu. Tego typu pompa ciepła polecana jest szczególnie wówczas, gdy na posesji nie ma miejsca na głębokie wykopy ani nie ma zbiorników wodnych. Pompy ciepła w Markach pobierające energię z powietrza, cieszą się popularnością z powodu stosunkowo łatwego, bezproblemowego i krótko trwającego montażu.

Ekologiczne OZE – jakie są zalety?

Wspólnym mianownikiem wszystkich typów pomp ciepła jest fakt, że korzystają z odnawialnych źródeł energii. OZE to zasoby czerpane bezpośrednio ze środowiska. W przeciwieństwie do paliw kopalnych, które najpierw muszą być wydobyte, następnie przetworzone i dostarczone finalnie do odbiorcy, w przypadku pomp ciepła i OZE energia niemal natychmiast trafia do instalacji grzewczej. Przemiany energii cieplnej w grzewczą następują niemalże w mgnieniu oka. W przemianach tych nie pośredniczą żadne osoby trzecie czy przedsiębiorstwa. Nie otrzymujemy przecież rachunku za czerpanie ciepła np. spod gruntu na terenie własnej posesji czy za korzystanie ze studni głębinowej lub z powietrza dookoła nas. Dlatego też mówi się o tym, że OZE są ?paliwem? bezkosztowym, darmowym. Do tego absolutnie ekologicznym – nie generują dymu, popiołu, żadnych związków chemicznych, nieprzyjemnego zapachu czy nadmiernego hałasu.

Co oprócz ogrzewania?

Ekologiczne ogrzewanie budynku to nie jedyna korzyść jaka wiąże się z pompami ciepła. Dobre pompy ciepła z dodatkowym zasobnikiem c.w.u. są w stanie produkować ciepłą wodę użytkową do celów gospodarczych. Jeśli do tej pory budynek wyposażony był w kocioł gazowy z zasobnikiem c.w.u. to bez obaw – wymiana kotła na pompę ciepła nie musi powodować bezpowrotnej utraty podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Z kolei w miesiącach letnich pompa ciepła może nieco ochłodzić pomieszczenia w budynku za pomocą tzw. chłodzenia pasywnego. Pamiętać jednak trzeba, że chłodzenie pasywne to nie to samo co rekuperacja – jeśli zależy nam na wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, warto zainteresować się dedykowanymi rekuperatorami, dostępnymi na stronie https://www.instalcentrum.com.pl/.

Pompy ciepła będą dobrym wyborem, jeśli posiadamy dom jednorodzinny, połówkę bliźniaka czy segment szeregowca i zależy nam na tanich, bezkosztowych wręcz źródłach ciepła. OZE, z których czerpią pompy ciepła są w pełni darmowe. Inną zaletą jest oczywiście ekologia. W przeciwieństwie do kotłów, pompy ciepła nie przyczyniają się do generowania spalin. Pompy ciepła z pewnością nazwać można instalacjami przyszłości.

 

Więcej informacji z Powiatu Wołomińskiego

Targi Pracy i Edukacji dla Osób z Niepełnosprawnościami

Targi Pracy i Edukacji dla Osób z Niepełnosprawnościami

Powiatowy Urząd Pracy w Wołominie po raz drugi organizuje 𝐓𝐀𝐑𝐆𝐈 𝐏𝐑𝐀𝐂𝐘 𝐈 𝐄𝐃𝐔𝐊𝐀𝐂𝐉𝐈 dla Osób z Niepełnosprawnościami. Celem wydarzenia jest stworzenie otoczenia sprzyjającego [...]
0 komentarzy
Planowane wyłączenia prądu w Powiecie Wołomińskim, Wyszkowskim, Ostrowskim, Węgrowskim i Sokołowskim

Planowane wyłączenia prądu w Powiecie Wołomińskim

W dniach od 20 do 24 maja planowane są przerwy w dostawie energii elektrycznej na terenie Powiatu Wołomińskiego. Obszar Data rozpoczęcia Data zakończenie [...]
0 komentarzy
Dzień Patrona I Liceum Ogólnokształcące PUL w Wołominie

Dzień Patrona I Liceum Ogólnokształcące PUL w Wołominie

W poniedziałek, na Placu 3 Maja w Wołominie, Dzień Patrona – 111 Eskadry Myśliwskiej obchodziło I Liceum Ogólnokształcące PUL w Wołominie. W uroczystości [...]
0 komentarzy
Powiatowa Majówka 2024

Powiatowa Majówka 2024

Jedno z największych wydarzeń muzycznych w  powiecie wołomińskim, skupiające tysiące fanów, które odbędzie się 25 maja  o godzinie 15:00 w Pałacu w Chrzęsnem [...]
0 komentarzy

Zdechły dzik leżał w mieście przez dobę

Zdechły dzik przeleżał przez ponad dobę na chodniku w Wołominie. W dodatku weterynarz odciął mu nogę w celu pobrania próbek badań. Mieszkańcy wydzwaniali [...]
0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.