Pompa ciepła w Markach – czy warto?

Pompa ciepła w Markach - czy warto?

Powiat wołomiński to jeden z tych obszarów aglomeracji warszawskiej, gdzie znajduje się sporo domów jednorodzinnych. Część z nich wyposażona jest w instalacje pomp ciepła różnego typu. Jakie argumenty zatem przemawiają za instalacją pompy ciepła? Czy warto inwestować z urządzenia korzystające z odnawialnych źródeł energii?

Jakie są rodzaje pomp ciepła?

Pompa ciepła to nie jest zawsze jedno i to samo urządzenie. Może się zdarzyć, że pompa ciepła zainstalowana w budynku A będzie działać troszeczkę inaczej, niż pompa ciepła w budynku B. Obie instalacje będą mieć podobną zasadę działania, to znaczy w wyniku przemian termodynamicznych dochodzić będzie wewnątrz instalacji do przemiany źródeł energii cieplnej na energię grzewczą. W przemianach tych udział biorą takie poszczególne elementy jak sprężarka, zawór rozprężny, skraplacz, parownik i nieodzowny w każdej pompie ciepła czynnik chłodniczy. Niemniej, to skąd pompa ciepła pobierać będzie energię cieplną, zależne jest od konkretnego rodzaju pompy ciepła.

  1. Pompa ciepła typu grunt-woda jest bardzo stabilnym i szalenie efektywnym systemem grzewczym. Energia do ogrzewania pobierana jest tutaj spod gruntu, gdzie na odpowiedniej głębokości zawsze panuje stała i dodatnia temperatura. Aby korzystać z zalet gruntowej pompy ciepła potrzebne jest wykonanie specjalnych odwiertów w głąb ziemi, w które poprowadzone są następnie kolektory z roztworem glikolu lub alkoholu o niskiej temperaturze krzepnięcia. Ofertę dobrych, gruntowych pomp ciepła w Markach sprawdzisz na https://nowatermia.pl/pompy-ciepla-marki/. Hermetyczny charakter całej instalacji zapewnia bezawaryjność sięgającą nawet ponad 20 lat.
  2. Pompa ciepła czerpiąca energię z wody (wodna pompa ciepła) sprawdzi się świetnie na posesjach, na których znajdują się studnie głębinowe lub zbiorniki wodne. Staw czy jezioro przy posesji to idealne warunki do tego by pomyśleć o pompie ciepła, która energię grzewczą czerpie właśnie z wody.
  3. Pompa ciepła typu powietrze-woda pobiera energię z powietrza. Umożliwia to specjalna zewnętrzna jednostka z wentylatorem, nawiewająca powietrze, które przepływa przez wymiennik zwany parownikiem. W niej następuje przemiana energii w taką, która może służyć ogrzewaniu. Tego typu pompa ciepła polecana jest szczególnie wówczas, gdy na posesji nie ma miejsca na głębokie wykopy ani nie ma zbiorników wodnych. Pompy ciepła w Markach pobierające energię z powietrza, cieszą się popularnością z powodu stosunkowo łatwego, bezproblemowego i krótko trwającego montażu.

Ekologiczne OZE – jakie są zalety?

Wspólnym mianownikiem wszystkich typów pomp ciepła jest fakt, że korzystają z odnawialnych źródeł energii. OZE to zasoby czerpane bezpośrednio ze środowiska. W przeciwieństwie do paliw kopalnych, które najpierw muszą być wydobyte, następnie przetworzone i dostarczone finalnie do odbiorcy, w przypadku pomp ciepła i OZE energia niemal natychmiast trafia do instalacji grzewczej. Przemiany energii cieplnej w grzewczą następują niemalże w mgnieniu oka. W przemianach tych nie pośredniczą żadne osoby trzecie czy przedsiębiorstwa. Nie otrzymujemy przecież rachunku za czerpanie ciepła np. spod gruntu na terenie własnej posesji czy za korzystanie ze studni głębinowej lub z powietrza dookoła nas. Dlatego też mówi się o tym, że OZE są ?paliwem? bezkosztowym, darmowym. Do tego absolutnie ekologicznym – nie generują dymu, popiołu, żadnych związków chemicznych, nieprzyjemnego zapachu czy nadmiernego hałasu.

Co oprócz ogrzewania?

Ekologiczne ogrzewanie budynku to nie jedyna korzyść jaka wiąże się z pompami ciepła. Dobre pompy ciepła z dodatkowym zasobnikiem c.w.u. są w stanie produkować ciepłą wodę użytkową do celów gospodarczych. Jeśli do tej pory budynek wyposażony był w kocioł gazowy z zasobnikiem c.w.u. to bez obaw – wymiana kotła na pompę ciepła nie musi powodować bezpowrotnej utraty podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Z kolei w miesiącach letnich pompa ciepła może nieco ochłodzić pomieszczenia w budynku za pomocą tzw. chłodzenia pasywnego. Pamiętać jednak trzeba, że chłodzenie pasywne to nie to samo co rekuperacja – jeśli zależy nam na wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, warto zainteresować się dedykowanymi rekuperatorami, dostępnymi na stronie https://www.instalcentrum.com.pl/.

Pompy ciepła będą dobrym wyborem, jeśli posiadamy dom jednorodzinny, połówkę bliźniaka czy segment szeregowca i zależy nam na tanich, bezkosztowych wręcz źródłach ciepła. OZE, z których czerpią pompy ciepła są w pełni darmowe. Inną zaletą jest oczywiście ekologia. W przeciwieństwie do kotłów, pompy ciepła nie przyczyniają się do generowania spalin. Pompy ciepła z pewnością nazwać można instalacjami przyszłości.

 

Więcej informacji z Powiatu Wołomińskiego

Wołomin - zmiany na trasach linii L36 i N62

Wołomin – zmiany na trasach linii L36 i N62

ZTM informuje, że w związku z przebudową ulicy Nadarzyńskiej w Kobyłce oraz ulicy 1 Maja w Wołominie (droga wojewódzka nr 634) i całkowitym [...]
0 komentarzy
Planowane wyłączenia prądu w Powiecie Wołomińskim, Wyszkowskim, Ostrowskim, Węgrowskim i Sokołowskim

Planowane wyłączenia prądu w Powiecie Wołomińskim

W dniach od 23 lutego do 1 marca planowane są przerwy w dostawie energii elektrycznej na terenie Powiatu Wołomińskiego. Obszar Data rozpoczęcia Data [...]
0 komentarzy
Uwierzyła, że bierze udział w policyjnej akcji

Uwierzyła, że bierze udział w policyjnej akcji

Oszuści nie ustają w poszukiwaniu swoich ofiar. Dwa dni temu doszło do oszustwa, której ofiarą padła osoba starsza. Przestępca, podszywając się za policjanta [...]
0 komentarzy
Oszuści podszywają się pod ZUS

Oszuści podszywają się pod ZUS

Ostrzegamy przed fałszywym profilem ZUS-u na Facebooku, który zachęca do inwestycji mającej zagwarantować emeryturę w wieku 50 lat. W ten sposób oszuści próbują [...]
0 komentarzy
Nowy termin rozpoczęcia prac na wołomińskim odcinku DW634

Nowy termin rozpoczęcia prac na wołomińskim odcinku DW634

Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich w Warszawie informuje, że 26 lutego zostanie zamknięty wołomiński odcinek DW 634 Prace rozpoczną się na odcinku od Ręczajskiej [...]
0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.