Nagrody za bezinteresowną pomoc wręczone!

Podczas gali, która odbyła się w Warszawskiej Operze Kameralnej, poznaliśmy laureatów XII edycji konkursu Mazowieckie Barwy Wolontariatu. Najaktywniejsi wolontariusze z Mazowsza odebrali nagrody z rąk radnych województwa Piotra Kandyby i Konrada Wojnarowskiego.

Spośród ponad stu kandydatur Kapituła konkursowa wyłoniła zwycięzców w pięciu kategoriach: indywidualny wolontariusz, wolontariat grupowy, szkolne/przedszkolne koło wolontariatu, wolontariat seniorów oraz w utworzonej w tym roku kategorii specjalnej – pomoc Ukrainie. Laureat ostatniej kategorii otrzymał 5 tys. zł, a dla pozostałych zwycięzców przewidziano nagrodę finansową w wysokości po 2 tys. zł. Wyróżnieni otrzymali zaś bilety i vouchery ufundowane przez mazowieckie instytucje kultury.

Wybierając zwycięzców, jury kierowało się takimi kryteriami jak: zaangażowanie, rezultaty, innowacyjność, skuteczność i partnerstwo w podejmowanych przez wolontariuszy działaniach i promocji wolontariatu.

Indywidualny wolontariusz

W tej kategorii zwyciężyła Monika Brzostowska działająca w Płockim Klubie Wolontariatu. Płocczanka zaangażowała się głównie w pomoc uchodźcom z Ukrainy. Jej empatia oraz znajomość języka angielskiego i rosyjskiego ułatwiły kontakt z osobami uciekającymi przed wojną. Przyznano też dwa wyróżnienia, które otrzymały Rena Banachowicz z gminy Piaseczno i Dorota Koper z Warszawy.

Wolontariat grupowy

Nagrodę w kategorii wolontariat grupowy zdobył 12-osobowy Obywatelski Konwój Humanitarny Przasnysz. W swoim mieście grupa jest znana z tego, że zbudowała dom dla kobiety i jej niepełnospraw­nej córki, kiedy okazało się, że drewniany budynek, w którym mieszkały, może się zawalić. Wolontariusze z Przasnysza nie pozostali też obojętni na los naszych wschodnich sąsiadów. Po wybuchu wojny przasnyszanie udali się na granicę polsko-ukraińską, by pomagać uchodźcom.

Szkolne/przedszkolne koło wolontariatu

Laureatem w kategorii szkolne/przedszkolne koło wolontariatu została Szkolna Rada Wolontariatu działająca w Szkole Podstawowej im. S. Konarskiego w Raciążu. Tworzą ją uczniowie, którzy chętnie angażują się w działania charytatywne i ekologiczne, a także wspierają osoby dotknięte wojną w Ukrainie.

O tym, że wybór laureatów w tej kategorii był trudny, świadczy fakt, że przyznano aż cztery wyróżnienia. Otrzymały je: Szkolny Klub Wolontariatu „oSTOja” działający w Społecznej Szkole Podstawowej nr 10 im. kard. S. Wyszyńskiego w Warszawie, wolontariat w Szkole Podstawowej nr 4 w Zielonce, Przedszkolne Koło Wolontariatu w Miejskim Przedszkolu nr 2 w Sokołowie Podlaskim oraz wolontariat w Szkole Podstawowej nr 368 im. Polskich Olimpijczyków w War­szawie.

Wolontariat seniorów

W kategorii wolontariat seniorów nagrodę przyznano Zofii Klejny, emerytowanej wolontariuszce z Fundacji Ronalda McDonalda. Seniorka jest honorowym dawcą krwi, należy też do wolon­tariuszy DKMS. Pani Zofia współpracowała z osobami ze spektrum autyzmu.

Wyróżnienie otrzymał Miłosz Rogalski, student, który pomaga se­niorom skupionym w Centrum Aktywności Międzypokoleniowej „Nowolipie” w Warszawie. Podczas pandemii dostarczał osobom starszym posiłki, a na co dzień pomaga seniorom obsługiwać smartfony i laptopy. Drugie wyróżnienie zdobyła grupa wolontariuszy Zielonkowianie 60+/-.

Pomoc Ukrainie

W kategorii specjalnej, którą ustanowiono w tym roku, nagrodę zdobyła Ochotnicza Straż Pożarna w Kownaciskach. Tuż po wybuchu wojny druhowie ogłosili zbiórkę żywności i artykułów pierwszej potrzeby. Początkowo strażacy pomagali osobom, które znalazły schronienie w Kownaciskach, a potem pojechali do Ukrainy i przekazali druhom z rejonu lwowskiego m.in. samochód strażacki marki Mercedes-Benz, sprzęt do ratownictwa tech­nicznego, mundury, a także zabawki, pościel, koce i kosmetyki dla dzieci.

Przyznano też dwa wyróżnienia. Pierwsze trafiło do Fundacji Wiewiórki Julii, która jako jedyna organizacja pozarządowa w Polsce realizowała projekt pomocy stomatologicznej skierowanej do dzieci uciekających przed wojną w Ukrainie. Drugie otrzymał ZHP Hufiec Pruszków im. Andrzeja Romockiego „Morro”.

Więcej informacji z Mazowsza

Szewc, zdun i czapnik znów na topie. Mazowieckie rzemiosło wraca do łask

Jeszcze niedawno wydawało się, że to zawody, które lada moment przejdą do historii. Dzieje się jednak coś zupełnie odwrotnego. Dzięki połączeniu tradycyjnego rzemiosła [...]
0 komentarzy

Terytorialsi 5MBOT ćwiczyli przeciwdziałanie zagrożeniom dronowym

W dniach 14 – 16 sierpnia br. w powiecie legionowskim odbył się kurs „Testudo”, którego celem było ujednolicenie procedur działania żołnierzy lekkiej piechoty [...]
0 komentarzy
Blisko 140 ochotników rozpoczęło „Wakacje z WOT” w 5 Mazowieckiej BOT

Blisko 140 ochotników rozpoczęło „Wakacje z WOT” w 5 Mazowieckiej BOT

14 sierpnia br., wczesnym rankiem blisko 140 ochotników przekroczyło bramę koszar 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej, rozpoczynając swoją wojskową przygodę w ramach projektu [...]
0 komentarzy
IV Festiwal Kultury Mazowsza

IV Festiwal Kultury Mazowsza

W sobotę, 29 sierpnia teren Multimedialnego Parku Fontann na Podzamczu zamieni się w przestrzeń pełną muzyki, sztuki i tradycji. W programie IV Festiwalu [...]
0 komentarzy

Informacje z Mazowsza

W tym wydaniu programu informacyjnego samorządu województwa mazowieckiego „Informacje z Mazowsza” zapraszamy na specjalny wakacyjny odcinek, w którym zabierzemy Państwa nad mazowieckie plaże [...]
0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.