Jak zostać stołecznym Terytorialsem? Jest ich już ponad 700

Jak zostać stołecznym Terytorialsem? Jest ich już ponad 700

18. Stołeczna Brygada Obrony Terytorialnej zaprasza w swoje szeregi. Jeden z batalionów oraz sztab brygady mieszczą się przy ulicy Marsa na warszawskim Rembetowie. Kolejny planowany jest na Ursynowie. Co trzeba zrobić by zostać żołnierzem OT?

Aby zostać żołnierzem WOT, należy spełnić kilka podstawowych wymogów: trzeba być pełnoletnim, mieć polskie obywatelstwo, być zdrowym i niekaranym. Nie można także pełnić służby w innych rodzajach wojsk czy niektórych służbach mundurowych. Pełne wyszkolenie Terytorialsa trwa trzy lata. Z pewnością pomocni będą rekruterzy 18 Stołecznej Brygady Obrony Terytorialnej. Żołnierze w oliwkowych beretach odpowiedzą na wszelkie pytania dotyczące służby ochotniczej i zawodowej w WOT, opowiadają o zasadach rekrutacji, szkoleniach, obowiązkach i korzyściach, jakie czekają na tych, którzy zdecydują się wstąpić do WOT.

Czym są Wojska Obrony Terytorialnej?

Wojska Obrony Terytorialnej są piątym rodzajem sił zbrojnych. Żołnierze WOT mają te same prawa i obowiązki co żołnierze innych rodzajów sił zbrojnych. W WOT można pełnić służbę zawodową (dotyczy ok. 15% żołnierzy) oraz ochotniczą – tzw. terytorialną służbę wojskową. WOT, jako jedyny rodzaj sił zbrojnych oferują możliwość pogodzenia dotychczasowej aktywności ze służbą ojczyźnie i lokalnej społeczności. Żołnierze OT mogą uczyć się, pracować lub studiować i jednocześnie pełnić służbę wojskową, zdobywając w ten sposób nowe doświadczenia. Szkolenie ochotników odbywa się w formie rotacyjnej w wymiarze minimum dwóch dni w miesiącu, w weekendy.

Średnia wieku żołnierzy WOT to 32 lata. Co piąty żołnierz WOT jest kobietą. Wojska Obrony Terytorialnej liczą dziś ponad 36 000 żołnierzy.

Dlaczego warto zostać żołnierzem 18 SBOT?

Powodów jest wiele – od samorealizacji i podnoszenie swoich kwalifikacji rozpoczynając, a na korzyściach finansowych kończąc. Żołnierze terytorialnej służby wojskowej otrzymują uposażenie za każdy dzień służby, jest ono nieopodatkowane. Ponadto żołnierzowi może być przyznany dodatek funkcyjny i motywacyjny oraz nagrody finansowe. Każdy żołnierz WOT ma możliwość korzystania z szerokiej oferty kursów doskonalących i kwalifikacyjnych oraz posiada otwartą ścieżkę kariery poprzez kurs podoficerskie i oficerskie.

18 Stołeczna Brygada Obrony Terytorialnej została powołana w czerwcu ubiegłego roku, a jej dowodzenie powierzono płk Markowi Pietrzakowi. Jest to trzecia brygada WOT utworzona na terenie Mazowsza. Zasadniczym celem stołecznej brygady jest bezpośrednia obrona Warszawy i mieszkańców w obliczu zagrożenia wojennego oraz realizacja działań związanych z tzw. urban search and rescue, czyli poszukiwaniem i ratownictwem w warunkach miejskich, w sytuacjach kryzysowych w czasie pokoju. Brygada błyskawicznie się rozrasta – obecnie jest już ponad 700 żołnierzy. Jeśli stołeczni Terytorialsi utrzymają to tempo to staną się najszybciej rozwijającą się brygadą Obrony Terytorialnej w Polsce.

Dowództwo, sztab, samodzielne pododdziały oraz pierwszy z utworzonych batalionów lekkiej piechoty znajdują się na terenie kompleksu wojskowego JW. 4226 – 2 Regionalnej Bazy Logistycznej w Rembertowie. To teren dawnej fabryki amunicji Pocisk. założony w grudniu 1944, po wkroczeniu Armii Czerwonej do Rembertowa, na terenie rembertowskich przedwojennych Zakładów Amunicyjnych „Pocisk”. Później miejsce to pełniący rolę punktu zbornego prowadzonego przez NKWD przed deportacją w głąb ZSRR. Na razie wszyscy żołnierze-ochotnicy „urzędują” na Rembertowie. Kolejne bataliony będą zlokalizowane na Ursynowie i w Borzęcinie.

– Wstąpienie do 18. Stołecznej Brygadzie Obrony Terytorialnej to okazja by połączyć życie prywatne i zawodowe ze służbą wojskową. Nasi żołnierze reprezentują wiele zawodów oraz środowisk. Łączy nas chęć służby społeczeństwu oraz samorozwoju. – mówi Piotr Celej, rzecznik 18. Stołecznej Brygady Obrony Terytorialnej.

Aby zostać żołnierzem WOT, należy spełnić kilka podstawowych wymogów: trzeba być pełnoletnim, mieć polskie obywatelstwo, być zdrowym i niekaranym. Nie można także pełnić służby w innych rodzajach wojsk czy niektórych służbach mundurowych. Najbliższe szkolenie podstawowe zaczyna się w maju. Do końca roku przewidziano po trzy 16-dniowe szkolenia podstawowe i 8-dniowe szkolenia wyrównawcze dla osób, które składały już przysięgę wojskową.

Wnioski o powołanie do służby w 18 Stołecznej Brygady OT można złożyć w każdym Wojskowym Centrum Rekrutacji lub drogą elektroniczną pod adresem 18sbot.rekrutacja@ron.mil.pl.

Jak zostać stołecznym Terytorialsem? Jest ich już ponad 700 Jak zostać stołecznym Terytorialsem? Jest ich już ponad 700 Jak zostać stołecznym Terytorialsem? Jest ich już ponad 700 Jak zostać stołecznym Terytorialsem? Jest ich już ponad 700 Jak zostać stołecznym Terytorialsem? Jest ich już ponad 700 Jak zostać stołecznym Terytorialsem? Jest ich już ponad 700

Więcej informacji z Mazowsza

Informacje z Mazowsza

Informacje z Mazowsza

W tym wydaniu programu informacyjnego samorządu województwa mazowieckiego „Informacje z Mazowsza” mówimy m.in. o rekordowych inwestycjach drogowych na Mazowszu, ponad 5 mln zł [...]
0 komentarzy
Planowane wyłączenia prądu

Planowane wyłączenia prądu w Powiecie Wołomińskim, Wyszkowskim, Ostrowskim, Węgrowskim i Sokołowskim

W dniach od 20 do 24 maja planowane są przerwy w dostawie energii elektrycznej na terenie Powiatu Wołomińskiego, Wyszkowskiego, Ostrowskiego, Węgrowskiego i Sokołowskiego. [...]
0 komentarzy

Przywrócenie dwutorowego ruchu pociągów na liniach R8 i R2

Koleje Mazowieckie informują, że w związku z zakończeniem prac na linii nr 8 i linii nr 2 zostanie przywrócony dwutorowy ruch pociągów: od [...]
0 komentarzy

Mazowieckie miasta, miasteczka i wsie w obiektywie

Architektura, zabytki, pejzaże mazowieckich miast, miasteczek i wsi to temat tegorocznej edycji konkursu fotograficznego „Odkrywamy nasze dziedzictwo”. Samorząd Mazowsza nagrodzi najlepsze zdjęcia wykonane [...]
0 komentarzy

Kolarski weekend ŻTC BIKE RACE za nami

W weekend odbył się odpowiednio trzeci i czwarty etap ŻTC BIKE RACE. W sobotę kolarski peleton zawitał do Radzymina, dzień później rywalizacja przeniosła [...]
0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.