Jak zostać stołecznym Terytorialsem? Jest ich już ponad 700

Jak zostać stołecznym Terytorialsem? Jest ich już ponad 700

18. Stołeczna Brygada Obrony Terytorialnej zaprasza w swoje szeregi. Jeden z batalionów oraz sztab brygady mieszczą się przy ulicy Marsa na warszawskim Rembetowie. Kolejny planowany jest na Ursynowie. Co trzeba zrobić by zostać żołnierzem OT?

Aby zostać żołnierzem WOT, należy spełnić kilka podstawowych wymogów: trzeba być pełnoletnim, mieć polskie obywatelstwo, być zdrowym i niekaranym. Nie można także pełnić służby w innych rodzajach wojsk czy niektórych służbach mundurowych. Pełne wyszkolenie Terytorialsa trwa trzy lata. Z pewnością pomocni będą rekruterzy 18 Stołecznej Brygady Obrony Terytorialnej. Żołnierze w oliwkowych beretach odpowiedzą na wszelkie pytania dotyczące służby ochotniczej i zawodowej w WOT, opowiadają o zasadach rekrutacji, szkoleniach, obowiązkach i korzyściach, jakie czekają na tych, którzy zdecydują się wstąpić do WOT.

Czym są Wojska Obrony Terytorialnej?

Wojska Obrony Terytorialnej są piątym rodzajem sił zbrojnych. Żołnierze WOT mają te same prawa i obowiązki co żołnierze innych rodzajów sił zbrojnych. W WOT można pełnić służbę zawodową (dotyczy ok. 15% żołnierzy) oraz ochotniczą – tzw. terytorialną służbę wojskową. WOT, jako jedyny rodzaj sił zbrojnych oferują możliwość pogodzenia dotychczasowej aktywności ze służbą ojczyźnie i lokalnej społeczności. Żołnierze OT mogą uczyć się, pracować lub studiować i jednocześnie pełnić służbę wojskową, zdobywając w ten sposób nowe doświadczenia. Szkolenie ochotników odbywa się w formie rotacyjnej w wymiarze minimum dwóch dni w miesiącu, w weekendy.

Średnia wieku żołnierzy WOT to 32 lata. Co piąty żołnierz WOT jest kobietą. Wojska Obrony Terytorialnej liczą dziś ponad 36 000 żołnierzy.

Dlaczego warto zostać żołnierzem 18 SBOT?

Powodów jest wiele – od samorealizacji i podnoszenie swoich kwalifikacji rozpoczynając, a na korzyściach finansowych kończąc. Żołnierze terytorialnej służby wojskowej otrzymują uposażenie za każdy dzień służby, jest ono nieopodatkowane. Ponadto żołnierzowi może być przyznany dodatek funkcyjny i motywacyjny oraz nagrody finansowe. Każdy żołnierz WOT ma możliwość korzystania z szerokiej oferty kursów doskonalących i kwalifikacyjnych oraz posiada otwartą ścieżkę kariery poprzez kurs podoficerskie i oficerskie.

18 Stołeczna Brygada Obrony Terytorialnej została powołana w czerwcu ubiegłego roku, a jej dowodzenie powierzono płk Markowi Pietrzakowi. Jest to trzecia brygada WOT utworzona na terenie Mazowsza. Zasadniczym celem stołecznej brygady jest bezpośrednia obrona Warszawy i mieszkańców w obliczu zagrożenia wojennego oraz realizacja działań związanych z tzw. urban search and rescue, czyli poszukiwaniem i ratownictwem w warunkach miejskich, w sytuacjach kryzysowych w czasie pokoju. Brygada błyskawicznie się rozrasta – obecnie jest już ponad 700 żołnierzy. Jeśli stołeczni Terytorialsi utrzymają to tempo to staną się najszybciej rozwijającą się brygadą Obrony Terytorialnej w Polsce.

Dowództwo, sztab, samodzielne pododdziały oraz pierwszy z utworzonych batalionów lekkiej piechoty znajdują się na terenie kompleksu wojskowego JW. 4226 – 2 Regionalnej Bazy Logistycznej w Rembertowie. To teren dawnej fabryki amunicji Pocisk. założony w grudniu 1944, po wkroczeniu Armii Czerwonej do Rembertowa, na terenie rembertowskich przedwojennych Zakładów Amunicyjnych „Pocisk”. Później miejsce to pełniący rolę punktu zbornego prowadzonego przez NKWD przed deportacją w głąb ZSRR. Na razie wszyscy żołnierze-ochotnicy „urzędują” na Rembertowie. Kolejne bataliony będą zlokalizowane na Ursynowie i w Borzęcinie.

– Wstąpienie do 18. Stołecznej Brygadzie Obrony Terytorialnej to okazja by połączyć życie prywatne i zawodowe ze służbą wojskową. Nasi żołnierze reprezentują wiele zawodów oraz środowisk. Łączy nas chęć służby społeczeństwu oraz samorozwoju. – mówi Piotr Celej, rzecznik 18. Stołecznej Brygady Obrony Terytorialnej.

Aby zostać żołnierzem WOT, należy spełnić kilka podstawowych wymogów: trzeba być pełnoletnim, mieć polskie obywatelstwo, być zdrowym i niekaranym. Nie można także pełnić służby w innych rodzajach wojsk czy niektórych służbach mundurowych. Najbliższe szkolenie podstawowe zaczyna się w maju. Do końca roku przewidziano po trzy 16-dniowe szkolenia podstawowe i 8-dniowe szkolenia wyrównawcze dla osób, które składały już przysięgę wojskową.

Wnioski o powołanie do służby w 18 Stołecznej Brygady OT można złożyć w każdym Wojskowym Centrum Rekrutacji lub drogą elektroniczną pod adresem 18sbot.rekrutacja@ron.mil.pl.

Jak zostać stołecznym Terytorialsem? Jest ich już ponad 700 Jak zostać stołecznym Terytorialsem? Jest ich już ponad 700 Jak zostać stołecznym Terytorialsem? Jest ich już ponad 700 Jak zostać stołecznym Terytorialsem? Jest ich już ponad 700 Jak zostać stołecznym Terytorialsem? Jest ich już ponad 700 Jak zostać stołecznym Terytorialsem? Jest ich już ponad 700

Więcej informacji z Mazowsza

Dwie inwestycje sejmiku Mazowsza w ogólnopolskim konkursie!

Dwie inwestycje sejmiku Mazowsza w ogólnopolskim konkursie!

Trwa głosowanie na najciekawsze budowy i modernizacje w Ogólnopolskim Konkursie Otwartym „Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku”. Wśród nominowanych są dwie inwestycje zrealizowane przez Sejmik Województwa Mazowieckiego – szkoła [...]
0 komentarzy

Konsultacje społeczne projektu programu ochrony środowiska przed hałasem dla obszaru województwa mazowieckiego

Informuje się o przystąpieniu do opracowywania projektu uchwały Sejmiku Województwa Mazowieckiego w sprawie programu ochrony środowiska przed hałasem dla obszaru województwa mazowieckiego i rozpoczęciu konsultacji [...]
0 komentarzy
Student czy uczeń też mogą dorobić do renty rodzinnej

Student czy uczeń też mogą dorobić do renty rodzinnej

Od 1 marca uczniowie i studenci,  którzy pobierają rentę rodzinną z ZUS-u, mogą więcej dorobić do swojego świadczenia. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu, [...]
0 komentarzy

Terytorialsi w ćwiczeniu „Powiat-2024”

Współdziałanie służb, doskonalenie umiejętności i sprawdzanie procedur  – terytorialsi, policjanci i strażacy uczestniczyli w ćwiczeniu obronnym „Powiat-2024” przeprowadzonym na terenie powiatu wyszkowskiego.   W [...]
0 komentarzy

Strażacy Miesiąca nagrodzeni

Maciej Smolak z OSP Otwock-Wólka Mlądzka to druh wyróżniony tytułem „Strażak Miesiąca” w styczniu, natomiast Arkadiusz Grotek z OSP Kostrzyń w gminie Wyśmierzyce z powiatu białobrzeskiego zdobył ten tytuł [...]
0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.