A o co w tych wyborach chodzi?

Czy rozumiemy na czym polega cały proces wyborów samorządowych?

Obecne wybory samorządowe przeprowadzane są na podstawie Ustawy z dnia 5 stycznia 2011 Kodeks Wyborczy, szczególnie polecam dział VII. Dla tych którzy nie lubią zaglądać do ustaw postaram się, w sposób prosty przedstawić najważniejsze informacje. Kto wie, może zaciekawieni zajrzą ostatecznie do ww. ustawy.

Kandydatów na radnych jak i wójtów, burmistrzów czy prezydentów zgłaszają zarejestrowane komitety wyborcze. W dalszej części skupię się na wybieraniu radnych, bo to temat mniej zrozumiały.

Zanim kandydat na radnego, zostanie zarejestrowany jako kandydat, musi zostać zgłoszony w formie listy kandydatów. Nawet gdy jest on tylko jeden. Listy kandydatów do rad gmin zgłaszane do gminnej komisji wyborczej. W gminach naszego powiatu, do rad gmin wybieramy obecnie po jednym radnym z każdego okręgu wyborczego – okręgi jednomandatowe. Aby taką listę zarejestrować, musi ona zostać podpisania (poparta) przez co najmniej 25 wyborców. I co ważne ? wyborca może udzielić poparcia dowolnej licznie list kandydatów. Ponieważ w jednym okręgu wyborczym, każdy komitet wyborczy może zgłosić tylko jednego kandydata, Listy kandydatów zawierają tylko dane jednej osoby. W zależności od tego ile komitetów zgłosi swoich kandydatów w danym okręgu, tylu będzie kandydatów na liście. Oznacza to, że na jednej liście znajdować się będą kandydaci wszystkich komitetów wyborczych, a z całej listy wybierany będzie tylko jeden radny i zostanie nim ten który otrzyma najwięcej głosów, niezależnie który był na liście.

W wyborach do rady powiatu należy pamiętać, że okręgiem wyborczym jest cała gmina. Oznacza to, że na każdego kandydata w danej gminie głosować będzie mógł każdy wyborca z danej gminy. W szczególnych przypadkach jeden okręg wyborczy stanowi kilka gmin.

Okręgi wyborcze do rady powiatu są wielomandatowe. Czyli w jednym okręgu wybieranych będzie kilku radnych. Podobnie jak przy wybieraniu radnych do gminy, komitety wyborcze zgłaszające kandydatów robią to w formie list kandydatów. Tu jednak kandydatów musi być więcej. Lista musi być poparta 200 podpisami. Należy zaznaczyć, że poparcie (podpisy) jest zbierane na listę a nie na poszczególnych kandydatów na liście. I tu również wyborca może poprzeć dowolną liczbę list kandydatów.

W przeciwieństwie do wyborów do rad gminy, w wyborach do rad powiatu nie ma jednej wspólnej listy kandydatów. Tu każdy komitet wyborczy ma osobną listę. Spośród tych wszystkich list każdy wyborca wskazuje tylko jedną osobę. Tylko jedną z pośród wszystkich list.

W przypadku wyborów do rady powiatu, wskazanie kto został radnym, jest trochę trudniejsze. W pierwszej kolejności liczone są głosy oddane na poszczególnych kandydatów dla każdej listy osobno. Suma tych głosów w porównaniu do sum głosów z innych list decyduje o tym ilu kandydatów, jeżeli w ogóle, zostanie radnymi z danej listy. O tym którzy kandydaci z listy będą radnymi rady powiatu zdecyduje ilość głosów otrzymanych w głosowaniu. Ostatecznie to nie pozycja na liście, tylko ilość otrzymanych głosów decyduje o wyborze. Jeżeli lista otrzyma np. dwóch radnych, radnymi zostaną dwie osoby o największej liczbie otrzymanych głosów.

W wyborach do sejmiku jest analogicznie jak do powiatu, z tym wyjątkiem, że lista zgłaszanych kandydatów musi być poparta co najmniej 300 podpisami wyborców a okręgiem wyborczym jest obszar kilku powiatów. W przypadku mieszkańców powiatu wołomińskiego, okręgiem wyborczym w wyborach do sejmiku województwa jest obszar tzw. wianuszka wokół Warszawy, tj powiatów otaczających Warszawę z wyjątkiem powiatu mińskiego.

Wszystkim dociekliwym i zainteresowanym polecam odwiedzenie strony www.pkw.gov.pl

Mariusz Rudnicki

Jedno przemyślenie nt. „A o co w tych wyborach chodzi?

  1. Dobry artykuł poglądowy. Warto by jeszcze dodać, że wszystkie te procedury służą temu, abyśmy wybrali naszych PRZEDSTAWICIELI, ludzi do których mamy zaufanie, kompetentnych i zmotywowanych. Nie ludzi, którzy będą nami pomiatać, tylko ludzi, za ppomocą których to MY rządzimy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.