Akcja obrączkowania jerzyków w Zielonce

15 lipca w Zielonce odbyła się kolejna akcja obrączkowania jerzyków. Dwóch ornitologów: Adam Tarłowski – autor projektu i wykonawca jerzykowników oraz Mariusz Grzeniewski skontrolowało budki lęgowe na osiedlu Poligon. W jednej z dwóch budowli tam umiejscowionych jest sukces, jerzyki zadomowiły się na dobre.

W Zielonce znajdują się 4 jerzykowniki zbudowane w 2014 i 2015 r. Od początku gniazdowały w nich chętnie szpaki i wróble mazurki, a później zagnieździły się w nich również jerzyki.

Ornitolodzy co roku kontrolują ptaki  w sezonie lęgowym, aby określić dokładny sukces lęgowy jerzyków. Należy zaznaczyć, iż jerzyki powoli zasiedlają nowe budowle (w odróznieniu od szpaków i wróbli). Gdy znajdą już dogodne miejsca na gniazda, ilość par lęgowych sukcesywnie rośnie z roku na rok.

Należy się spodziewać dalszego wzrostu ilości gniazd jerzyków. Czekamy też na zasiedlenie przez nie pozostałych  jerzykowników.

Każdy z nas może w godzinach porannych 8-10 lub przed zmrokiem 20-21 obserwować powietrzne akrobacje jerzyków wokół jerzykowników, w ciągu dnia oczywiście też, ale czasem trzeba dłużej poczekać na ptaki, często ze wzgledu na pogodę mogą latać/żerować gdzie indziej.

Informacje zebrane w Zielonce i Warszawie są bardzo ważne w skali całej Europy, gdzie takie budowle są montowane dopiero od kilku lat i nasze jerzykowniki mają jak narazie najlepsze rezultaty.

Jerzykownik jest budowlą nawiązującą kształtem do dawnych gołębników słupowych.

Obiekt ma wysokość 7-8 metrów, 24 miejsca lęgowe przeznaczone dla jerzyków. Według szacunkowych wyliczeń jeden dorosły osobnik w ciągu doby może zjeść nawet kilkanaście tysięcy owadów, z czego połowę stanowią dokuczliwe dla człowieka komary i meszki.

Źródło: UM Zielonka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.