Aktorzy przeciw uzależnieniom

Wolontariusze: Zespół projektu ?NIE-bra-NIE?: Od 2008 r. na terenie Powiatu Wołomińskiego realizowany jest projekt przeciwdziałający uzależnieniom wśród młodzieży ? ?NIE-bra-NIE?. W spektaklu i w warsztatach biorą udział młodzi aktorzy z Teatru Wprost, koordynatorem projektu jest Monika Kisła.

Chociaż program współfinansowany jest m.in. ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego, Zarządu Powiatu Wołomińskiego, gmin z terenu powiatu, to, jak podaje Monika Kisła: ? Otrzymujemy część środków na jego realizację (zazwyczaj 60-80%), a reszta to wkład własny stowarzyszenia, praca wolontarystyczna jego członków przy realizacji poszczególnych części projektu, np. prowadzenie warsztatów, gra w spektaklu interaktywnym, projekty ulotek itd. ? i dodaje: ? W ten sposób projekt jest realizowany już cztery lata i to działa. Taka była zresztą jego idea od samego początku.

Inspiracją do powstania projektu był spektakl, który w 2008 r. Teatr Wprost zagrał w ośrodku dla osób uzależnionych od narkotyków. Była to inicjatywa społeczna. ? Po rozmowach z pacjentami o przyczynach ich problemów z narkotykami postanowiliśmy działać. Chcieliśmy, by młodzież z naszego miasta nie sięgała po narkotyki, lecz szukała innych, bezpieczniejszych sposobów rozwiązania swoich problemów ? mówi koordynator projektu. ? Nie było to proste. Do współpracy w realizacji projektu zaprosiliśmy specjalistów. Udało się dzięki wsparciu i pomocy Towarzystwa Rozwijania Aktywności Dzieci ?Szansa? (realizator projektu) oraz Ośrodka Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Wołominie (partner merytoryczny projektu) oraz naszej determinacji, która też nie była bez znaczenia. Praca nad projektem: scenariusz spektaklu i warsztatów, próby, kostiumy, rekwizyty (które w naszym projekcie odgrywają bardzo istotną rolę) to prawie rok częstych spotkań, za które nikt nam nie płacił, ale nie oczekiwaliśmy tego, chcieliśmy stworzyć coś naprawdę wyjątkowego.

Projekt stworzyło czworo młodych ludzi: Anna Kalata (obecnie 22 lata), Anna Klamczyńska (21 lat), Paweł Dobek (20 lat) i Tomasz Wróblewski (23 lata) z Teatru Wprost we współpracy z trójką dorosłych: opiekunem teatru Moniką Kisłą, pedagogiem Agnieszką Budzyń i terapeutą OPTU SPZOZ w Wołominie Aleksandrem Skupińskim. Dziś realizuje go jeszcze Dawid Grynczel (21 lat) ? zastąpił Pawła, który dostał się do łódzkiej ?Filmówki?. Monika Kisła jest wolontariuszem TRAD ?Szansa?, wolontariuszami są również pozostałe osoby w zespole (pracują jeszcze terapeuci na zmianę: Bartek Rybienik, Wojtek Duda, Ania Król, oraz Ania Rzępołuch i Monika Kacprzyk ? prowadzące warsztaty edukacyjne).

Na pytanie, dlaczego bierze udział w projekcie, Ania Klamczyńska mówi: ? Może komuś się uda uniknąć kontaktu z narkotykami. I chyba każdy z nas pracuje przy projekcie z myślą o kimś, dla kogo było już za późno na profilaktykę, kto musiał zniknąć ?na rok w ośrodku?, na całe życie. Syzyfowa praca? Może ? ale warto.

Projekt ?NIE-bra-NIE? łączy spektakl teatralny, prezentację multimedialną, warsztaty prowadzone przez terapeutów i spotkania z psychologiem, skierowany jest do uczniów szkół ponadpodstawowych. Odniósł sukces w Wołominie, pokazany został na Pikniku Naukowym w Centrum Nauki Kopernik, a także został doceniony przez Europejską Kampanię w sprawie Narkotyków (EAD) przy Komisji Europejskiej. Grupa teatralna i terapeuci wykonali projekt około 40 razy, odbyły się również pokazy spektaklu i warsztaty dla nauczycieli i dyrektorów szkół.

Do sukcesu projektu z pewnością przyczyniło się to, iż przedstawiona w sztuce postać to rówieśnik młodzieży z klas gimnazjalnych, osadzony w przestrzeni Wołomina. ? Młody fajny chłopak, w którego życiu pojawiły się różne sytuacje, z którymi nie potrafi sobie poradzić. I sposób, który znalazł, to było właśnie korzystanie z różnych środków psychoaktywnych ? opowiada Monika Kisła. ? Projekt ma pokazać młodzieży, że oni mają wybór.

I mogą wybrać ?NIE?, jeśli chodzi o środki uzależniające. Wyniki ankiety ewaluacyjnej z września 2011 r. pokazują, że świadomość młodzieży w kwestii niebezpieczeństwa związanego z narkotykami na terenie powiatu wzrosła. Jest to powód do dumy dla organizatorów projektu.

Janina Stasiszyn