Alarm energetyczny!

– Z tymi, którzy zajmują się osobami zagrożonymi ubóstwem, spotykamy się w ramach ?Narodowej debaty o kosztach energii? i będziemy zbierać dane do naszego lokalnego jak i narodowego raportu na ten temat. Spotkania odbędą się w Kobyłce jak i w Wołominie. W mieście Kobyłka prowadzimy Analizę Ubóstwa Energetycznego. Na podstawie tych działań przyjmujemy program likwidacji problemu ubóstwa energetycznego i walki z zanieczyszczeniem powietrza. Program zostanie stworzony w ten sposób, żeby uzupełniał się z programami dotacyjnymi „Czystego Powietrza” W najbliższym czasie zarówno w Kobyłce jako Urząd Miasta i w Wołominie wraz z Wołomińskim Alarmem Smogowym stawiamy na termomodernizację budynków opalanych węglem. Dzięki zmniejszeniu zapotrzebowania na energię tych budynków jesteśmy w stanie znacznie ograniczyć problem zagrożenia ubóstwem w związku ze wzrostem cen opału jak i walczyć o czystsze powietrze dookoła nas – mówi Lech Urbanowski z Wołomińskiego Alarmu Smogowego.

Zgłoś Kopciucha! Czy jest tu mowa o Tobie czy może tylko o Twoim sąsiedzie? Jesteś tym „kopciuchem”? Jeśli nie wszyscy to z pewnością większość z nas zna to hasło. Koszty węgla, gazu i prądu są coraz wyższe, co zrobić żeby się przed nimi chronić? Czym jest ubóstwo energetyczne? Czy możemy coś wspólnie zrobić, aby je zniwelować?

O tym jak od środka wygląda ubóstwo energetyczne opowiedział nam Lech Urbanowski, który łączy działalność w Wołomińskim Alarmie Smogowym z pracą koordynatora Wydziału Ochrony Środowiska w Kobyłce. Lech Urbanowski w ramach Narodowej Debaty o Cenach Energii przeprowadza badanie problemu ubóstwa energetycznego na terenie Wołomina i Kobyłki.

Za nami zima 2022 roku. W miarę łagodna, wiadomo – takich zim jak kiedyś już u nas nie ma. Ale Ty nie masz co do garnka włożyć. Mimo łagodnej aury do pieca też nie masz co włożyć. W domu zimno. Nie masz na węgiel więc palisz oszczędnie, czasem wrzucisz do paleniska jakieś drewno znalezione w okolicy domu, a czasem nawet jakieś inne ?zbywające? rzeczy. Masz świadomość, że Twój piec od co najmniej 10 lat wymaga wymiany lub remontu. Jeszcze 15 lat temu nie dymił tak bardzo jak ostatniej zimy.

W życie wchodzą ciągle nowe przepisy a do Twojej skrzynki pocztowej trafia list wysłany przez Urząd Twojej Gminy z informacją, że do końca roku masz wymienić piec, na ten spełniający normy jakiegoś ekoprojektu.

Szukasz więc informacji na ten temat, bo chcesz się dostosować, nie chcesz truć sąsiadów i nie chcesz płacić żadnych kar, bo to wpędziłoby Cię w jeszcze większe długi, a na koncie przecież już masz kredyt gotówkowy, z którego dwa lata temu musiałeś załatać dach.
Zgłoś Kopciucha! Znacie to hasło? Myślę, że większość Was zna. Sam wiesz najlepiej czy dotyczy ono Ciebie samego, czy może tylko Twojego sąsiada. W takim razie, jak jest z Tobą? Jesteś tym „kopciuchem”? A jeśli jesteś, to czy zastanawiałeś się jak sobie poradzić, aby przestać nim być?
W świadomości mamy, że czyste powietrze kosztuje. Ale to zanieczyszczone powietrze też kosztuje. Niestety – wiele osób często musi wybierać co i w jakiej ilości kupi: jedzenie, leki, czy węgiel. Co ja bym wybrał? Nie wiem. Pewnie jak większość osób ? postawiłbym na jedzenie.
To, że od dość dawna mamy kiepską jakość powietrza często nie wynika ze złej woli naszych sąsiadów czy nas samych. Bardzo często jest efektem braku pieniędzy. Jeżeli chcemy rozwiązać ten problem raz na zawsze, a sami już dostosowaliśmy nasz system ogrzewania domu do wymaganych standardów, natomiast wiemy, że któryś z naszych sąsiadów ciągle ma system grzewczy do modernizacji, powinniśmy a może nawet wręcz musimy dowiedzieć się czemu sąsiad nie wymienia pieca, nie korzysta z tych wszystkich dotacji, kredytów i innych form wsparcia.
Czym więc jest to ubóstwo energetyczne? Mówiąc najprościej ? jest to sytuacja, w której osoba lub grupa osób, nie jest/są w stanie utrzymać komfortowej temperatury w domu lub mieszkaniu, a także nie mają środków na zapłacenie rachunków za energię, naprawę zepsutego grzejnika, wymianę starego kotła na węgiel, na nowy. Słowem nie mogą spełnić podstawowych potrzeb energetycznych.

Tyle definicja. Żeby zlokalizować osoby ubogie energetycznie trzeba wykorzystać wszystkie dostępne dane i po pierwsze znaleźć te osoby, a po drugie pójść do nich i zaproponować im takie rozwiązanie, na które będzie te osoby stać. A nawet więcej. Trzeba zaproponować takie rozwiązanie, które sprawi, że nie tylko przestaną być ubodzy energetycznie i przestaną zanieczyszczać powietrze ale też pomożemy, jako wspólnota, wydobyć im się z sytuacji ubóstwa rozumianego szeroko.

Warto zdać sobie sprawę, że walka z ubóstwem energetycznym i dotacje na termomodernizację są w stanie wydobyć dotychczasowych klientów Ośrodków Pomocy Społecznej z biedy i znacząco podnieść ich standard życia. Bowiem Pomoc Społeczna i walka o czyste powietrze idą ze sobą w parze. I właśnie teraz mamy na to najlepszy czas.

– Dlatego w najbliższym czasie, na terenie Kobyłki, dzięki dofinansowaniu z Urzędu Marszałkowskiego odnajdziemy osoby ubogie energetyczne i udamy się do nich z pomocą finansową, która uzdrowi nie tylko powietrze ale też portfele beneficjentów ? mówi Lech Urbanowski z Wołomińskiego Alarmu Smogowego.

– A po kolei będzie to wyglądał tak: Z tymi, którzy zajmują się osobami zagrożonymi ubóstwem, spotykamy się w ramach ?Narodowej debaty o kosztach energii? i będziemy zbierać dane do naszego lokalnego jak i narodowego raportu na ten temat. Spotkania odbędą się w Kobyłce jak i w Wołominie. W mieście Kobyłka prowadzimy Analizę Ubóstwa Energetycznego. Na podstawie tych działań przyjmujemy program likwidacji problemu ubóstwa energetycznego i walki z zanieczyszczeniem powietrza. Program zostanie stworzony w ten sposób, żeby uzupełniał się z programami dotacyjnymi „Czystego Powietrza” W najbliższym czasie zarówno w Kobyłce jako Urząd Miasta i w Wołominie wraz z Wołomińskim Alarmem Smogowym stawiamy na termomodernizację budynków opalanych węglem. Dzięki zmniejszeniu zapotrzebowania na energię tych budynków jesteśmy w stanie znacznie ograniczyć problem zagrożenia ubóstwem w związku ze wzrostem cen opału jak i walczyć o czystsze powietrze dookoła nas – mówi Lech Urbanowski.

A wiceburmistrz Kobyłki Katarzyna Rostek dodaje: – Debata czyli rozmowa na temat kosztów energii wydaje się niezbędna w kontekście wzrostu cen energii jak i rosnących kosztów społecznych i zdrowotnych związanych z zanieczyszczeniem powietrza. Ubóstwo energetyczne dotyczy tak naprawdę nie tylko osób i rodzin o niskich dochodach, ale nas wszystkich. Przyczynami ubóstwa energetycznego są: wysokie koszty energii elektrycznej i ogrzewania, niskie dochody i zły stan techniczny budynków. Znamy więc przyczyny. Znamy również skutki ubóstwa. Najczęściej zauważalne to zły stan zdrowia zarówno psychiczny jak i fizyczny, co wpływa na jakość życia. Choroby, które wiążemy z ubóstwem energetycznym to astma, niewydolność oddechowa, choroby serca, bóle stawów, mięśni i reumatyzm.

Te problemy społeczne wymagają natychmiastowego podjęcia działań i to systemowych. Narada obywatelska o kosztach energii to pierwszy krok do tego. Dlatego w Mieście Kobyłka prowadzimy Analizę Ubóstwa Energetycznego ? podkreśla Katarzyna Rostek, wiceburmistrz Kobyłki.

Zbigniew Grabiński

Fot. Adrian Pallasch  – źródło zdjęcia

Więcej informacji z Powiatu Wołomińskiego

Majówka na Mazowszu

Majówka na Mazowszu

Czas na majówkę! Przed nami długi weekend majowy. To idealny czas na odpoczynek i relaks na łonie natury. Warto również skorzystać z uroków [...]
0 komentarzy

Nie chcesz stracić prawka? Parkuj poprawnie!

Niektórym wydaje się, że cały świat do nich należy i mogą parkować swoje auta dosłownie wszędzie. Mandat i punkty karne szybko wyprowadzą ich [...]
0 komentarzy

Tragiczna śmierć podczas prac budowlanych. Mężczyznę zmiażdżyła koparka.

W czwartek 18 kwietnia zdarzyła się tragedia na jednej z prywatnych posesji w miejscowości Czarna (gmina Wołomin). W godzinach porannych podczas prac budowlanych [...]
0 komentarzy
Policja poszukuje świadków wypadku drogowego

Policja poszukuje świadków wypadku drogowego

Policjanci z Wydziału Dochodzeniowo – Śledczego Komendy Powiatowej Policji w Wołominie poszukują świadków wypadku drogowego, do którego doszło 22 marca 2024 r. w [...]
0 komentarzy
Bezpłatne miejsca w Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych

Bezpłatne miejsca w Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych

Samorząd województwa mazowieckiego proponuje młodym Mazowszanom trzy bezpłatne miejsca w Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Warszawie. Zgłoszenia można przesyłać do 30 czerwca br. Kandydaci mogą [...]
0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.