Aldona Dzwonkowska: Choroba zawodowa

Przez ponad osiem lat pracowałem przy rożnego rodzaju smarach. Niedawno zostałem zwolniony z powodu redukcji etatów. Jeszcze w czasie pracy a także i teraz zaczęły mi wychodzić plamy na skórze. Podejrzewam, że ich przyczyną była wykonywana przeze mnie praca. Czy mogę starać się o odszkodowanie jeżeli jest to choroba zawodowa?

Ustawodawca w myśl art. 2351 Kodeksu pracy podaje iż ?Za chorobę zawodową uważa się chorobę wymienioną w wykazie chorób zawodowych, jeżeli na podstawie oceny warunków pracy można stwierdzić bezspornie lub z wysokim prawdopodobieństwem, że została ona spowodowana działaniem czynników szkodliwych dla zdrowia występujących w środowisku pracy albo w związku ze sposobem wykonywania pracy, zwanymi dalej ?narażeniem zawodowym?.

Warunkiem przyznania świadczenia jest stwierdzenie choroby zawodowej. Jeżeli podejrzewa Pan u siebie taką chorobę, należałoby dokonać badań w tym kierunku. W wypadku chorób skóry takich jak występujące w Pana przypadku, okres w którym wystąpienie udokumentowanych objawów chorobowych upoważnia do rozpoznania choroby zawodowej pomimo wcześniejszego zakończenia narażenia zawodowego wynosi, w zależności od rodzaju choroby, od 1 miesiąca do 5 lat.

?W przypadku wystąpienia udokumentowanych objawów chorobowych w okresie zatrudnienia choroby wymienionej w wykazie chorób zawodowych nie mają zastosowania jakiekolwiek terminy określone w tym wykazie. Nie zawsze te objawy mogą być natychmiast trafnie rozpoznane przez służbę zdrowia i wymagają dodatkowych badań, obserwacji itp., co wiąże się z upływem czasu. Może się przecież zdarzyć, że objawy choroby zawodowej nastąpiły w okresie zatrudnienia, nasiliły się w okresie późniejszym np. po przejściu pracownika na emeryturę i trwają nieprzerwanie przez wiele lat, zaś były pracownik po prostu nie wie, że są to objawy choroby zawodowej. Ustawodawca nie określa byłemu pracownikowi jakichkolwiek terminów do zgłoszenia podejrzenia, rozpoznania czy stwierdzenia choroby zawodowej. Udokumentowane objawy chorobowe mogą wynikać z różnych dokumentów, mogą to być różnego rodzaju zaświadczenia lekarskie, historie choroby, zwolnienia, książeczki ubezpieczeniowe w których dokumentowane są różne wpisy, dokumentacja rentowa pracownika, itp. ?(Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego siedziba w Lublinie z dnia 19 listopada 2009 r. III SA/Lu 464/09)

Wynika z tego, że choroba zawodowa może być rozpoznana w okresie zatrudnienia albo po zakończeniu pracy pod warunkiem wystąpienia udokumentowanych objawów choroby zawodowej w czasie ustalonym w wykazie chorób zawodowych. Musi być stwierdzona choroba zawodowa, a nie tylko rozpoznanie choroby.

Choroba zawodowa musi być spowodowana działaniem czynników szkodliwych dla zdrowia występujących w środowisku pracy np. smarów. Objawy choroby mogą pojawić się zarówno w okresie trwania zatrudnienia jak również po jego ustaniu. Czasami rozpoznanie choroby zawodowej trwa długi czas i wymaga wielu badań.