Aldona Dzwonkowska – Nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym

Nowelizacja, która weszła  w życie 4 września 2010 r. powinna przede wszystkim wzbudzić zainteresowanie kierowców. Ustawa wprowadza wiele zmian, a przede wszystkim rozszerza zastosowanie przepisów o ruchu drogowym na drogi wewnętrzne.

Warto więc dowiedzieć się czym właściwie jest droga wewnętrzna i jak często z niej korzystamy, również czym jest strefa ruchu? Ustawodawca definiuje drogę wewnętrzną w sposób precyzyjny a mianowicie są to: ?drogi, parkingi oraz place przeznaczone do ruchu pojazdów, nie zaliczone do żadnej z kategorii dróg publicznych i nie zlokalizowane w pasie drogowym tych dróg.? Jak łatwo zauważyć każdy kierowca korzysta z takiej drogi bardzo często, więc musi wiedzieć jak powinien się na niej zachować. Strefa ruchu natomiast to ?obszar obejmujący co najmniej jedną drogę wewnętrzną, na który wjazdy i wyjazdy oznaczone są odpowiednimi znakami drogowymi?.
W celu zapewnienia właściwego oznakowania dróg usytuowanych na drogach wewnętrznych, podmioty zarządzające będą zobowiązane do dostosowania oznakowania tych dróg do wymagań wynikających z przepisów prawa powszechnie obowiązującego, w terminie 24 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy. Na razie jest to niemożliwe z przyczyn nie zależnych od podmiotów zarządzających. Na naszych ulicach pojawiły się już znaki ?droga wewnętrzna? ale nie ma jeszcze znaków oznaczających ?strefę ruchu?.
Pomimo nowelizacji Straż Miejska nadal nie może egzekwować prawa. Powodem tego jest to, że nie został jeszcze ustalony wzór znaku określającego ?strefę ruchu?. Ustawa więc powstała, ale nie ma aktów wykonawczych, na podstawie których można by karać osoby nagminnie łamiące prawo w niej określone.
Do czasu wprowadzenia przedmiotowego znaku i zastosowania go w praktyce, nie będzie możliwe egzekwowanie przepisów Ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. ? Prawo o ruchu drogowym w odniesieniu do stref ruchu. Z momentem pojawienia się na drogach znaku ? strefa ruchu?  złamanie przepisów będzie wiązało się z nałożeniem mandatu karnego na kierowcę. W przełożeniu na praktykę straż miejska lub policja, będzie mogła dać mandat karny, jeżeli samochód jest zaparkowany w miejscu niewłaściwym.
Przepisy dużo uwagi poświęcają także  przemieszczaniu i usuwaniu pojazdów z drogi, a także ustalają maksymalną wysokość stawek kwotowych opłat za usuwanie i przechowywanie pojazdu na parkingu strzeżonym.  Na podstawie art. 130a ust. 1 także możliwe będzie odholowywanie na koszt właściciela pojazdu pozostawionego na miejscu przeznaczonym dla osób niepełnosprawnych, dodano również pkt 5, który  reguluje kwestię odholowywania pojazdów z miejsc oznaczonych właściwym znakiem wskazującym, że pojazd zostanie usunięty na koszt właściciela.
Wprowadzona nowelizacja, która ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa i przestrzegania prawa, nie może być realizowana. Powodem tego jest to, że na drogach nie pojawiły się niektóre oznaczenia, bez których nie można stosować przepisów ustawy.