Aldona Dzwonkowska: Rodzaje pełnomocnictwa

Jako właściciel firmy muszę w ostatnim czasie dużo podróżować. Z uwagi na to nie jestem w stanie załatwić wszystkich spraw dotyczących mojej firmy. Zastanawiam się nad możliwością powierzenia niektórych zadań któremuś z moich pracowników poprzez udzielenie mu pełnomocnictwa. Chciałbym wiedzieć, jakie są rodzaje pełnomocnictwa i jak mogę je ustanowić?

Pełnomocnictwo to jednostronne oświadczenie mocodawcy, na którego mocy inna osoba (pełnomocnik) staje się upoważniona do działania w imieniu mocodawcy. Należy przez to rozumieć, że każda czynność wykonana przez pełnomocnika w zakresie udzielonego pełnomocnictwa wywoła skutki bezpośrednio w sferze prawnej mocodawcy, czyli Pana. Pełnomocnictwo może zostać udzielone w sposób bezpośredni lub dorozumiany, czyli wówczas, gdy osoba wyciąga z zachowania mocodawcy wnioski przekonujące ją o istnieniu tego pełnomocnictwa. Podstawą tu jest art. 60 KC, a mianowicie: ?z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych, wola osoby dokonującej czynności prawnej może być wyrażona przez każde zachowanie się tej osoby, które ujawnia jej wolę w sposób dostateczny, w tym również przez ujawnienie tej woli w postaci elektronicznej?.

Wyróżniamy pełnomocnictwo ogólne, rodzajowe i szczególne. Pełnomocnictwo ogólne jest umocowaniem do dokonywania czynności zwykłego zarządu. Należy przez to rozumieć czynności polegające na zwykłej eksploatacji rzeczy, czyli dokonywaniu tylko takich czynności, które są niezbędne do kontynuowania działalności i zapewniające jej prawidłowy przebieg, na przykład płacenie podatków, zawieranie standardowych umów. Nie będzie więc czynnością zwykłego zarządu podejmowanie działania obarczonego dużym ryzykiem finansowym. Niemniej to przedsiębiorca, czyli Pan, może stanowić, co jest, a co nie jest czynnością przekraczającą zwykły zarząd. Dla pełnomocnictwa ogólnego zastrzeżono zwykłą formę pisemną.

Natomiast przez pełnomocnictwo rodzajowe uważa się umocowanie do czynności określonego rodzaju, które przekraczają zakres zwykłego zarządu, na przykład pełnomocnictwo procesowe. Pełnomocnictwo to odnosi się wyłącznie do pewnego typu skonkretyzowanych czynności. Kolejnym rodzajem jest pełnomocnictwo szczególne, odnoszące się do dokonania jednej, z góry przewidzianej czynności prawnej.

Poza wyróżnionymi rodzajami pełnomocnictwa można wskazać pełnomocnictwo główne i substytucyjne ? udzielone przez pełnomocnika w imieniu i ze skutkiem dla mocodawcy. Pełnomocnictwo można ponadto ustanowić jednoosobowo lub łącznie. Pełnomocnictwo podlega wygaśnięciu w razie śmierci mocodawcy lub pełnomocnika, a także z upływem terminu czy też dokonania czynności, do której pełnomocnik był upoważniony.