Aldona Dzwonkowska: Rodzaje świadczeń z tytułu wypadków przy pracy

Jestem pracownikiem dużej firmy produkcyjnej, w której jestem zatrudniony od ponad 18 lat na umowę o pracę. Podczas rannej zmiany uległem wypadkowi w pracy. Chciałbym wiedzieć, jakie z tego tytułu przysługują mi świadczenia i w jakiej wysokości?

Opisany przez Pana stan nie jest wystarczająco precyzyjny, aczkolwiek postaram się odpowiedzieć na pytania. Nie podaje Pan, jak doszło do wypadku przy pracy, z czyjej winy wypadek ten nastąpił ani też jakiego urazu Pan doznał i na ile jest on poważny.

Jak stanowi art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych, za wypadek przy pracy uważa się nagłe zdarzenie wywołane przyczyną powodującą uraz lub śmierć, które nastąpiło w związku z pracą: podczas wykonywania przez pracownika zwykłych czynności lub poleceń pracodawcy; podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika czynności na rzecz pracodawcy, nawet bez polecenia; lub też w czasie pozostawania pracownika w dyspozycji pracodawcy w drodze między siedzibą pracodawcy a miejscem wykonywania obowiązku wynikającego ze stosunku pracy. Jeżeli wyżej wymienione przesłanki zachodzą, można uznać, iż faktycznie doszło do wypadku przy pracy.

Z tytułu wypadku przy pracy przysługuje Panu, zgodnie z art. 6 ust. 1 powyższej ustawy, zasiłek chorobowy i świadczenie rehabilitacyjne (jeżeli po wyczerpaniu zasiłku chorobowego jest Pan nadal niezdolny do podjęcia pracy, a leczenie czy rehabilitacja umożliwią odzyskanie zdolności do pracy) ? w wysokości 100% podstawy wymiaru.

Ponadto może się Pan ubiegać o zasiłek wyrównawczy (art. 6 ust. 1 pkt 3 powyższej ustawy). Dodatkowo, jeżeli wypadek spowodował stały lub długotrwały uszczerbek na zdrowiu, przysługuje jednorazowe odszkodowanie w wysokości 20% przeciętnego wynagrodzenia za każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu. Jeżeli wskutek pogorszenia się stanu zdrowia, stały lub długotrwały uszczerbek na zdrowiu powstały w wyniku wypadku przy pracy, będącego podstawą przyznania jednorazowego odszkodowania, ulegnie zwiększeniu co najmniej o 10 punktów procentowych, wtedy odszkodowanie zwiększy się o 20% przeciętnego wynagrodzenia, za każdy procent uszczerbku na zdrowiu przewyższającego procent, według którego ustalone było odszkodowanie (art. 12 ust. 1 i 2 powyższej ustawy).

O ile znaczenie pojęcia ?stały uszczerbek na zdrowiu? nie budzi wątpliwości, o tyle wyjaśnienia wymaga uszczerbek długotrwały, za który uważa się upośledzenie czynności organizmu na czas przekraczający sześć miesięcy i mogący ulec poprawie. Oceny stopnia uszczerbku na zdrowiu, a także jego związku z wypadkiem przy pracy dokonuje się dopiero po zakończeniu leczenia i rehabilitacji.