Aldona Dzwonkowska: Wypowiedzenie warunków pracy i płacy

Od kilku lat jestem zatrudniony na stanowisku menedżera sprzedaży. Dość dobrze zarabiam, aczkolwiek firma w ostatnim czasie ma problemy finansowe i ze względu na redukcję kosztów prowadzenia działalności zaproponowano mi zmianę dotychczasowych warunków pracy i niestety również zmniejszenie wynagrodzenia o 500 zł. Chciałabym wiedzieć, co mogę zrobić w tej sytuacji i co będzie, jeśli odmówię przyjęcia pracy na gorszych niż do tej pory warunkach.

Wypowiedzenie zmieniające ma na celu zmianę warunków zatrudnienia, a nie rozwiązanie stosunku pracy, o czym należy pamiętać.

W czasach kryzysu gospodarczego może stanowić dla pracodawcy dogodne rozwiązanie. Pracodawca musi się jednak liczyć z odmową przyjęcia nowych warunków przez pracownika, jeśli znacznie pogarszają jego status. W opisanej sytuacji nie wskazuje Pan, na podstawie jakiej umowy nawiązano stosunek pracy, dlatego też podkreślenia wymaga fakt, iż wypowiedzenie zmieniające można zastosować tylko do umów o pracę, które podlegają wypowiedzeniu, czyli do umowy o pracę na czas nieokreślony, na okres próbny oraz na czas określony, jeśli strony umowy przewidziały dopuszczalność jej wypowiedzenia. Z formalnego punktu widzenia: wypowiedzenie powinno być dostarczone na piśmie i określać wszystkie zmiany warunków pracy, np. zmniejszenie/zwiększenie wynagrodzenia, zmianę stanowiska na niższe/wyższe.

W wypowiedzeniu powinno znaleźć się pouczenie, iż jeżeli przed upływem połowy okresu wypowiedzenia pracownik nie złoży oświadczenia o odmowie przyjęcia nowych warunków pracy i płacy, to należy wnioskować, że się z nimi zgadza. Co istotne, wypowiedzenie zmieniające w żadnym wypadku nie może zmieniać łączącej pracodawcę i pracownika umowy, należy przez to rozumieć, że jeżeli zawarta była umowa na czas nieokreślony, to nie może zostać zamieniona na umowę na czas określony.

Niemniej jeżeli nie przyjmie Pan ze wskazanych powodów zaproponowanych przez pracodawcę warunków, nastąpi rozwiązanie stosunku pracy z upływem okresu wypowiedzenia. Natomiast w sytuacji, gdy wypowiedzenie zostało złożone bez uzasadnionych powodów lub konsultacji ze związkiem zawodowym, może Pan odmówić przyjęcia nowych warunków, odwołując się od wypowiedzenia i żądając uznania jego bezskuteczności lub przywrócenia do pracy. Orzeczenie, które uwzględni odwołanie, będzie czynić wadliwym wypowiedzenie zmieniające i w następstwie stosunek pracy będzie trwał nadal na niezmienionych warunkach lub też nastąpi przywrócenie pracownika do pracy. W przypadku niezgodnego z prawem wypowiedzenia zmieniającego można odmówić przyjęcia zaproponowanych warunków, domagając się odszkodowania z tytułu rozwiązania stosunku pracy. Terminem na odwołanie się do sądu pracy jest siedem dni od otrzymania wypowiedzenia zmieniającego warunki pracy i płacy.