Aldona Dzwonkowska: Znieważenie funkcjonariusza publicznego

Podczas trwania naszej imprezy ktoś zadzwonił po Policję (zbyt głośno się bawiliśmy), jako że byłem pod wpływem alkoholu nie zwracałem uwagi na to co mówię. Zacząłem obrażać policjanta, który nakazał mi ściszenie muzyki. Wydawało mi się, że nie robię nic wbrew prawu, ale zostałem oskarżony z art. 226 § 1 KK, który jak sprawdziłem, mówi o znieważeniu funkcjonariusza publicznego. Czy faktycznie znieważyłem policjanta na służbie i co mi za to grozi?Jak stanowi Art. 226. § 1. ?Kto znieważa funkcjonariusza publicznego lub osobę do pomocy mu przybraną, podczas i w związku z pełnieniem obowiązków służbowych,podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku?.

Na podstawie wyroku Sądu Najwyższego ? Izba Karna z dnia 20 listopada 2012 r. II KK 287/12) można stwierdzić, iż ?Warunkiem odpowiedzialności sprawcy na podstawie art. 226 § 1 KK jest to, aby znieważenie funkcjonariusza nastąpiło nie tylko podczas, ale także w związku z wykonywaniem przez niego czynności służbowych?.

Muszą być więc spełnione wymienione przesłanki. Znieważenie słowami powszechnie uznanymi za obelżywe wobec wykonujących czynności służbowe funkcjonariuszy Policji ma więc miejsce tylko jeśli następuje podczas i w związku z wykonywaniem przez nich czynności służbowych. Nie ma wątpliwości, że w zaistniałej sytuacji czynność sprawczą podjął Pan właśnie podczas działań służbowych. Funkcjonariusz policji wykonywał obowiązki służbowe, interweniując w sprawie zbyt głośnej muzyki.

Warunkiem odpowiedzialności sprawcy na podstawie art. 226. § 1 KK jest, aby znieważenie funkcjonariusza nastąpiło nie tylko podczas, ale także w związku z wykonywaniem przez niego czynności służbowych. ?Taki stan prawny obowiązuje już od dnia 25 lipca 2008 r., tj. od dnia wejścia w życie ustawy z dnia 9 maja 2008 r. o zmianie ustawy – Kodeks karny (Dz. U. Nr 122,poz. 782). Natomiast przeciwne stanowisko zajął Trybunał Konstytucyjny w dniu 11 października 2006 r., w wyroku wydanym w sprawie P 3/06, stwierdzając niezgodność z Konstytucją poprzednio obowiązującego unormowania z art. 226. § 1 KK, przewidującego karalność zniewagi funkcjonariusza publicznego, alternatywnie, podczas lub w związku z wykonywaniem czynności służbowych?. (Wyrok Sądu Najwyższego – Izba Karna z dnia 20 listopada 2012 r. II KK 287/12)