Aldona Sasin: – Immisje

Sąsiad na naszym wspólnym płocie zawiesił kilka reklam, które ograniczają widoczność (zmniejszają dopływ światła słonecznego), co jest nie bez znaczenia dla mojej działki. Czy mam prawo żądać od sąsiada zdjęcia reklam?

Zgodnie z Art. 144 kodeksu cywilnego [Immisje] ?Właściciel nieruchomości powinien przy wykonywaniu swego prawa powstrzymywać się od działań, które by zakłócały korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych?.

W podobnej sprawie wypowiedział się Sąd Apelacyjny w Warszawie w wyroku z dnia 6 grudnia 2007 r. I ACa 1080/07 stwierdzając, że ?Nadmierne pozbawienie światła słonecznego lokalu mieszkalnego znacznie ogranicza jego atrakcyjność dla ewentualnego nabywcy, może prowadzić do obniżenia wartości tego lokalu i tym samym całej nieruchomości, a w efekcie do powstania szkody jej właściciela?.

Korzystanie z nieruchomości przez sąsiada z pewnością oddziałuje niekorzystnie na Pana nieruchomość. Niezbędne jest więc wyznaczenie granic korzystania przez właściciela z przysługującego mu prawa w taki sposób, aby uwzględnić, nie tylko prawo sąsiada do korzystania z przedmiotu jego prawa, ale też interes Pana, jako osoby narażonej na niekorzystne skutki korzystania z nieruchomości przez sąsiada. Właśnie przepis art. 144 kodeksu cywilnego stanowi kompromis w rozwiązaniu tego problemu. Sąsiad korzystając z nieruchomości, nie może podejmować działań, które zakłócałyby korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę. Nie bez znaczenia ma tu podkreślenie przez ustawodawcę pojęcia przeciętnej miary ? dozwolone są tylko takie działania, które zakłócają korzystanie z nieruchomości sąsiednich w granicach przeciętnej miary wynikającej ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych. Przez korzystanie z nieruchomości ponad przeciętną miarę, należy więc uznać z całą pewnością działania które będą zagrażały w sposób bezpośredni i realny zdrowiu lub życiu ludzkiemu. Nie mają więc znaczenia subiektywne odczucia lub potrzeby właścicieli poszczególnych nieruchomości. Według W. J. Katner, Ochrona własności, s. 74 ?Jeżeli jednak ustalona przeciętna miara zostanie przekroczona, ochrony może domagać się także osoba szczególnie wrażliwa na określony rodzaj oddziaływań, np. na hałas?

W tej sytuacji powinien Pan porozmawiać z sąsiadem, ewentualnie skierować do niego pismo z przedstawieniem problemu i wskazaniem podstawy prawnej. W przypadku braku reakcji ze strony sąsiada może Pan skierować sprawę na drogę sądową.