Aldona Sasin: Wniosek o stwierdzenie nabycia spadku

Chciałbym przeprowadzić spadek po mojej siostrze. Moja siostra była panną, nie miała dzieci. Oprócz mnie z rodzeństwa miała siostrę, która również zmarła, była panną, nie miała dzieci. Nasi rodzice zmarli również już bardzo dawno temu. Wiem, że muszę napisać wniosek do sądu o nabycie spadku, jak on ma wyglądać. Chciałbym wiedzieć czy będzie przeprowadzana rozprawa czy sąd wyda wyrok bez rozprawy?

Postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku zostało uregulowane w art. 669 k.p.c i nast.. Jest to postępowanie nieprocesowe, w którym występują: wnioskodawca (czyli Pan) i uczestnicy.

Natomiast treść wniosku o stwierdzenie nabycia spadku powinna czynić zadość przepisom dotyczącym pisma procesowego. Należy oznaczyć Sąd do którego składane jest pismo. Właściwym będzie Sąd Rejonowy, ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy, a jeżeli miejsca takiego w Polsce nie da się ustalić, przed sąd miejsca, w którym znajduje się spadek, bądź jego część. Następnie wskazuje Pan wnioskodawcę i uczestników postępowania. W uzasadnieniu przedstawi Pan stan faktyczny, wraz z dowodami w sprawie. Należy tu opisać kiedy i gdzie zmarła spadkodawczyni (dowód: odpis aktu zgonu). Wskazać, że była panną i nie posiadała dzieci. Miała natomiast rodzeństwo: siostrę ? pannę, bezdzietną, która zmarła, (dowód: odpis aktu zgonu) i brata czyli Pana. Rodzice spadkodawczyni również zmarli (dowód: odpis aktu zgonu). Natomiast wnioskodawca jako brat należy do kręgu osób powołanych do dziedziczenia z ustawy. Innych spadkobierców ustawowych nie ma. Na końcu należy podpisać wniosek i dołączyć załączniki. Ponadto wniosek powinien zostać należycie opłacony. Zgodnie z art. 49 ust. 1 pkt 1 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych opłata ta wynosi 50 zł. Należy jej dokonać na numer konta sądu właściwego do rozpoznania niniejszej sprawy. Przygotowany wniosek należy wysłać do sądu za potwierdzeniem odbioru, lub złożyć osobiście na biurze podawczym.

Odpowiadając na Pana ostanie pytanie, rozprawa o stwierdzenie nabycia spadku jest obligatoryjna. Sąd może jednak na podstawie art. 514 § 2 KPC, bez wzywania zainteresowanych do udziału w sprawie, oddalić wniosek na posiedzeniu niejawnym, jeżeli z treści wniosku wynika oczywisty brak uprawnienia wnioskodawcy.