?Amerykańska sielanka? w Ząbkach i w Wołominie

Uhonorowana Nagrodą Pulitzera ?Amerykańska sielanka?  Philipa Rotha, której drugie, filmowe wydanie  kilka dni temu trafiło na półki księgarskie  jest już dostępna dla czytelników w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Ząbkach (Pasaż Orla 6 lokal 75) a niebawem będzie ją można wypożyczyć także w Powiatowej Bibliotece  Publicznej w Wołominie (ul. Warszawska 22)

Ta fascynująca retrospekcja współczesnej historii USA, doskonale obrazuje drastyczną zmianę, jaka nastąpiła w pokoleniu osób urodzonych już po II Wojnie Światowej. Bunt ten nie przejawiał się tylko w ruchach hippisowskich, antywojennych marszach, koncercie na Woodstock, psychodelicznej muzyce i narkotykach. To również dziesiątki ofiar zamachów bombowych przeprowadzonych przez młodych ludzi pod hasłem ?sprowadźmy wojnę do USA? w proteście przeciwko wojnie wietnamskiej. To także tragedie wielu rodzin, które wyrwane z „american dream” muszą się zmierzyć z nową rzeczywistością.

?Amerykańska sielanka?  to druga (po ?Kompleksie Portnoya?)  powieść Rotha wznowiona przez Wydawnictwo Literackie i zarazem pierwszą część ?amerykańskiej trylogii?, w której autor opisał rewoltę obyczajową i polityczny terroryzm lat 60. (Amerykańska sielanka), szydził z antykomunistycznej histerii lat 50. (Wyszłam za komunistę) oraz politycznej poprawności końca XX wieku (Ludzka skaza).

W lutym 2017 roku na ekrany polskich kin wejdzie ekranizacja Amerykańskiej sielanki (Best Film), w której u boku Ewana McGregora (po raz pierwszy również w roli reżysera!) wystąpią: Dakota Fanning oraz Jennifer Connelly.

Wcześniej polscy widzowie mogli obejrzeć ekranizację Ludzkiej skazy  (film nosi tytuł ?Piękno?) z Anthony?m Hopkinsem, Nicole Kidman oraz Edem Harris?em w rolach głównych.

Philip Roth ma na swoim koncie najważniejsze wyróżnienia i od lat wymieniany jest jako jeden z głównych kandydatów do nagrody Nobla w dziedzinie literatury. W 2005 roku został trzecim żyjącym pisarzem amerykańskim, którego dorobek opublikowano w prestiżowej serii Library of America.

Oskarżany o ?kalanie własnego gniazda?, wyklęty przez konserwatywne środowiska żydowskie, uchodzi za kulturowego i religijnego skandalistę. Za nic ma sobie dobry smak i polityczną poprawność. Brutalny w sądach, cięty w języku, nie ustaje równocześnie w pytaniach o tożsamość uwikłanych w sieć rozmaitych uzależnień bohaterów swoich powieści.

W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Ząbkach są też dostępne inne  powieści Philipa Rotha m.in. ?Wyszłam za komunistę?, ?Ludzka skaza? ?Kompleks Portnoya?.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.