Anioły z nefrologii

wierzbicki

Ubiegłotygodniowy materiał o doktor Ewie Dądalskiej z wołomińskiego szpitala wywołał u wielu osób falę wspomnień. Jedna z Czytelniczek przypomniała nam, że to nie pierwszy Anioł Medycyny jaki trafił w ostatnim czasie do wołomińskiego szpitala. Podobną nagrodę otrzymał w 2014 roku doktor Przemysław Wierzbicki.

Lekarz medycyny Przemysław Wierzbicki, Kierownik Oddziału Chorób Wewnętrznych i Nefrologii ze Stacją Dializ w Szpitalu Powiatowym w Wołominie w zawodzie lekarza pracuje od 21 lat, z czego w wołomińskim szpitalu pracuje już dziewiąty rok. To z pewnością dobry czas dla Oddziału Nefrologii w tej placówce.
Zanim trafił do wołomińskiego szpitala przez 12 lat pracował w Klinice Nefrologii Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie. – Tu uzyskałem specjalizację w zakresie chorób wewnętrznych a następnie nefrologii. Stwierdziłem, że jeśli chcę się rozwijać zawodowo przyszła pora na zmiany – opowiada.
Swoją lekarską przygodę z Wołominem rozpoczął od niepublicznej Stacji Dializ. – Jednak praca w samej tylko Stacji Dializ, mnie lekarzowi z klinicznym doświadczeniem nie do końca odpowiadała.
Doktor pracuje w wołomińskim szpitalu od 2008 roku. Początkowo pracował jako asystent a od 2010 do 2016 jako ordynator. Obecnie jest kierownikiem.
To za jego kadencji oddział został poddany rewolucyjnym zmianom. Zaczął pracę za czasów dyrektora Ryszarda Olszanowskiego (obecnie pracuje już z czwartym dyrektorem). – Był to rok 2008. Warunki w szpitalu były bardzo złe i to zarówno lokalowe jak i kadrowe, ale trzeba przyznać – sprzęt mieliśmy dobry. To właśnie – dyrektor Olszanowski wpadł na pomysł, aby dzierżawić sprzęt. To dawało gwarancję, że mieliśmy zawsze sprzęt dobry i nowoczesny. Tak się dzieje do tej pory. Być może to dobre wyposażenie zachęciło załogę – głównie pielęgniarską do działania. Zaczął się lobbing za utrzymaniem oddziału – opowiada kierownik wołomińskiej nefrologii.
Dokonywanie zmian zaczęło się za kadencji starosty Macieja Urmanowskiego. Po zmianie władzy w samorządach starostą został Piotr Uściński. Trend zmian został zachowany. Wybudowano nową Stację Dializ i wyremontowano oddział. Oddania obiektu do użytku po remoncie dokonała już obecna kadencja ze starostą Kazimierzem Rakowskim na czele. Stacja Dializ ma obecnie 35 stanowisk i codziennie przewija się przez nią 70 pacjentów, którzy są dializowani w wyznaczonym systemie zmian.
Nie wolno zapomnieć, że rocznie na tym oddziale przeprowadzanych jest 22 000 zabiegów hemodializy. Jest to jeden z trzech największych ośrodków dializacyjnych na Mazowszu.
– Obecnie mam rolę kierowniczą. Organizuję pracę dla całego zespołu, ale jestem też, a może nawet przede wszystkim, lekarzem. Diagnozuję i leczę pacjentów, wypisuję recepty, prowadzę dokumentację, rozmawiam zarówno z pacjentami jak i ich rodzinami – jestem normalnym lekarzem – mówi doktor Wierzbicki.
– W Szpitalu Powiatowym w Wołominie Nefrologia (oddział i dializy) są największym oddziałem. – Cały zespół liczy około 60 osób. Na samym oddziale rocznie obsługujemy ok. 1000 pacjentów. W Stacji Dializ pod stałą opieką mamy 140 pacjentów hemodializowanych i kilkunastu leczonych dializą otrzewną – opowiada nasz rozmówca i po raz kolejny podkreśla rolę jaką w całym procesie przemian na oddziale odegrał personel pielęgniarski.
– Nie byłoby ani tej nagrody, ani nowego oddziału, gdyby nie wieloletnie zaangażowanie personelu pielęgniarskiego z którym pracuję. Ten Zespół jest tu od lat. Są to już dojrzałe kobiety, które mają mądrość, nie tylko zawodową ale również życiową i ogromne doświadczenie. Dzięki temu młode osoby, które do nas trafiają do pracy, szybko są wciągane w wir obowiązków zawodowych i mogą uczyć się od najlepszych. Nasz Zespół Pielęgniarski śmiało dorównuje, a może i przewyższa zespoły pielęgniarskie w oddziałach klinicznych. Mamy również skompletowany zespół lekarzy, których trzon stanowi ośmiu lekarzy specjalistów – nefrologów – opowiada doktor Przemysław Wierzbicki.
Niewiele osób wie, że dziś na tym Oddziale prowadzone są szkolenia specjalistyczne w zakresie chorób wewnętrznych a od ubiegłego roku istnieje możliwość specjalizacji w zakresie nefrologii.

Teresa Urbanowska

Komentarze

komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.