Arkadiusz Werelich: Jest OK – analiza wyborów parlamentarnych w powiecie wołomińskim

Arkadiusz Werelich: Jest OK – analiza wyborów parlamentarnych w powiecie wołomińskim

– Spodziewaliśmy się dobrego wyniku, ale z pewną ostrożnością podchodziliśmy do sondaży wyborczych, które jak wiemy mogą różnić się od realnego poparcia – mówi Arkadiusz Werelich, radny powiatu wołomińskiego z Marek, szef powiatowych struktur PO w powiecie wołomińskim, poproszony o krótką analizę wyników wyborów parlamentarlnych.

Koalicja Obywatelska (KO) wyraźnie wygrała wybory z Prawem i Sprawiedliwością (PiS) w Markach, Ząbkach i Zielonce, nieznacznie przegrywając je w Kobyłce. Jest to o tyle ważne, że w 2019 r, PiS wygrał w każdej z 12 gmin powiatu w o ł o m i ń s k i e g o . O b e c n i e KO zanotowała nawet ponad 100% wzrost poparcia w gminach wiejskich.

Spodziewaliśmy się dobrego wyniku, ale z pewną ostrożnością podchodziliśmy do sondaży wyborczych, które jak wiemy mogą różnić się od realnego poparcia. Na wstępie dziękuję mieszkańcom powiatu wołomińskiego za każdy głos oddany na kandydatki i kandydatów Koalicji Obywatelskiej w październikowych wyborach parlamentarnych. W sumie to ponad 30 tysięcy głosów więcej w odniesieniu do wyborów parlamentarnych z 2019 r., co stanowi blisko 25% wzrost poparcia.

Spodziewaliśmy się dobrego wyniku, ale z pewną ostrożnością podchodziliśmy do sondaży wyborczych, które jak wiemy mogą różnić się od realnego poparcia. Wynik ten cieszy podwójnie, bo przecież nie można zapominać o bardzo dobrym wyniku KKW Trzeciej Drogi, który zdobył znacząco większe poparcie, niż przepowiadały to sondaże. To jednak temat na odrębną analizę, a ja jednak pokuszę się na podsumowanie wyników Koalicji Obywatelskiej.

Najważniejsze są jednak ostateczne wyniki, a te chyba najwyraźniej różniły się w naszym powiecie, jeśli chodzi o wybory do Senatu RP. W 2019 r. obecna senator Jolanta Hibner wygrywając w okręgu nr 40 z Stanisławem Żarynem (PiS)uzyskała w powiecie wołomińskim 56004 głosów, natomiast w tegorocznych wyborach wygrywając z Adamem Lubiakiem (PiS) – senator Hibner cieszyła się poparciem 64376 mieszkańców. Kandydaci Prawa i Sprawiedliwości stracili w tej kadencji blisko 8,5 tyś głosów (wybory do Senatu RP), gdzie w tym samym czasie Jolanta Hibner zyskała ponad 8 tyś głosów.

Dla mnie osobiście wygrana Jolanty Hibner nie była żadną niespodzianką. Patrząc na poparcie dla PiS i KO oraz ugrupowań opozycyjnych w 2019 r., gdzie mimo dużo lepszych sondaży dla PiS wygrała kandydatka Koalicji Obywatelskiej – trudno było spodziewać się wygranej Adama Lubiaka w tegorocznych wyborach. Oczywiście to są wybory i nigdy nie można być pewnym wyników, dlatego Jolanta Hibner ciężko pracowała na każdy głos poparcia.

Ciekawie przedstawiają się również wyniki wyborów do Sejmu RP. Po pierwsze Koalicja Obywatelska wygrała wybory z Prawem i Sprawiedliwością w Markach, Ząbkach i Zielonce, nieznacznie przegrywając je w Kobyłce.

Jest to o tyle ważne, że w 2019 r, PiS wygrał w każdej z 12 gmin powiatu wołomińskiego.

Po drugie i bardzo ważne, Koalicja Obywatelska zanotowała nawet ponad 100% wzrost poparcia w gminach wiejskich, np. w Dąbrówce w 2019 r. na kandydatów KO oddano 393 głosy, gdzie w tych wyborach było ich już 835. W przypadku gmin miejsko-wiejskich bardzo cieszą wyniki w Radzyminie, gdzie różnica między PiS, a KO stopniała z 33,3% w 2019 r. do 13,62% w tegorocznych wyborach.

Pewien niedosyt pozostawia Wołomin, w którym co prawda przewaga PiS nad KO zmniejszyła się z 26,34% do 10,03%, ale wciąż jest wyraźnie zauważalna. Dużą siłę i wyraźną wygraną zauważamy w Radzyminie gdzie przewaga PiS nad KO jest jeszcze bardziej widoczna 39,68 dla PiS do 26,06 dla KO.

Podsumowując wyniki październikowych wyborów na terenie powiatu wołomińskiego można pokusić się o kilka wniosków. Z całą pewnością największy wpływ na takie, a nie inne wyniki wyborów miała sama partia rządząca, która skutecznie i systematycznie zniechęcała swoimi działaniami mieszkańców do oddawania głosów na kandydatki i kandydatów tej formacji.

Z całą pewnością również na wyniki wyborów wpłynęła zmieniająca się struktura ludności w naszym powiecie. Dynamiczny wzrost liczby mieszkańców, głównie osób młodych, w tym młodych par i małżeństw, którzy w większości nie są wyborcami Prawa i Sprawiedliwości. Jaskrawymi przykładami takich zmian są Marki, Ząbki, Kobyła, czy Radzymin, które w ostatnich latach przeżywają prawdziwy bum budowlany.

Kolejnym czynnikiem, który niejako łączy się z dynamicznym wzrostem liczby mieszkańców powiatu była rekordowa frekwencja . Z całą pewnością przyczyniła się ona do bardzo dobrego wyniku kandydatek i kandydatów Koalicji Obywatelskiej.

Uważam także, że nie bez znaczenia na wyniki wyborów było zaangażowanie lokalnych struktur danej formacji w kampanię wyborczą. Dystrybucja materiałów wyborczych, rozwieszanie banerów, czy oklejanie słupów ogłoszeniowych zawsze w jakimś stopniu prz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.