Barbarzyńskie niszczenie gniazd jaskółek w okresie lęgowym

Jedna jaskółka wiosny nie czyni, ale kilka jaskółek… może uczynić potworny bałagan w oknach i na parapetach mieszkań w blokach. To jednak nie powód, aby niszczyć gniazda tych pożytecznych ptaków!

Przymykamy oko, widząc sąsiadkę, która kijem od szczotki strąca jaskółcze gniazdo, ale należy pamiętać, że wszystkie jaskółki ? zarówno oknówki, jak i dymówki i brzegówki ? objęte są w Polsce ochroną gatunkową. Ofiarami naszych porządków stają się głównie oknówki, które traktują wysoką zabudowę jak skały, na których się pierwotnie gnieździły.

? Jaskółki te na przestrzeni ostatnich dni stają się ofiarami barbarzyńskich ataków mieszkańców bloków mieszkalnych przy ul. Lipińskiej 32 A oraz ul. Wiejskiej 10 w Wołominie. Mieszkańcy ci w wyrafinowany i bezwzględny sposób niszczą nowo wybudowane we wnękach elewacji zewnętrznej budynków gniazda lęgowe, niejednokrotnie już z małymi pisklętami lub z wysiadującymi jajeczka ptakami ? pisze nasz czytelnik, pan Waldemar Andrzejczyk. ? Nie mogąc dalej tolerować niszczenia gniazd, podjąłem działania zmierzające do wyeliminowania takich praktyk poprzez wywieszanie ogłoszeń na klatkach schodowych i tablicach ogłoszeń w blokach mieszkalnych, potępiających barbarzyńskie niszczenie gniazd jaskółek w okresie lęgowym. Ponadto zwróciłem się z prośbą o interwencję w tej sprawie do policji i Straży Miejskiej w Wołominie oraz Wydziału Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Wołominie. Jednocześnie zwracam się z apelem do rodziców, opiekunów, duchownych, nauczycieli i wychowawców oraz wszystkich ludzi funkcjonujących w naszym środowisku o podjęcie działań edukacyjno-wychowawczych w zakresie otoczenia ochroną i miłością wszystkich zwierząt towarzyszących nam od tysięcy lat.

Niszczenie gniazd jaskółek to oczywiście przestępstwo i barbarzyństwo ? tym bardziej, że można z tym problemem poradzić sobie w sposób humanitarny i ekologiczny. Przede wszystkim już na etapie projektowania budynku można uwzględnić ?gładkie? wykończenie wnętrz okiennych, utrudniające jaskółkom budowę gniazd. Ciekawym rozwiązaniem może być zainstalowanie w pobliżu budynku atrapy ptasiego drapieżnika ? sokoła lub pustułki. Dość estetyczne i przystępne cenowo produkty tego typu można znaleźć w Internecie, podobnie jak poliwęglanowe kolce uniemożliwiające ptakom siadanie na krawędziach dachów. Kolce takie zamontowane w górnej części okna, niejako ?do góry nogami?, skutecznie zniechęcą jaskółki do zakładania gniazd na budynkach mieszkalnych.

Ciekawą propozycję rozwiązania jaskółczego problemu przedstawia Wiesław Nurkiewicz, prezes wołomińskiego oddziału Ligi Ochrony Przyrody: ? Nie można poprzestać na utrudnianiu ptakom życia! Brak miejsc gniazdowania szybko przyniesie skutki w postaci zmniejszenia ich populacji, a to z kolei spowoduje wyraźny wzrost ilości owadów, w tym much i komarów skutecznie uprzykrzających nam życie w okresie letnim. Niezbędne więc jest stworzenie jaskółkom warunków do zakładania gniazd w innych, mniej eksponowanych miejscach. Może warto zainteresować Referat Ochrony Środowiska i Spółdzielnię Mieszkaniową możliwością stworzenia takiej kolonii lęgowej dla jaskółek i jerzyków na dachach bloków i wieżowców?

W maju gmina Wołomin zafundowała 30 budek lęgowych dla jerzyków mieszkańcom Mostówki i Cięciwy. To znakomity pomysł ? jesteśmy za jego kontynuowaniem!

Wacław Paprocki