Bezpieczny Przedszkolak – konferencja w Zielonce

W dniu 11 marca 2013 roku w Ośrodku Kultury i Sportu w Zielonce odbyła się konferencja ?Rola dyrektora placówki oświatowej w celu zapewnienia bezpieczeństwa dziecku i nowe zagrożenia?, zorganizowana przez Przedszkole ?Bezpieczny Przedszkolak?.

Konferencja rozpoczęła się od prelekcji doktora Tomasza Iwańskiego na temat przemocy fizycznej stosowanej wobec dzieci. Powoduje ona często uszczerbek na zdrowiu dziecka, a nawet zagraża jego życiu i rozwojowi, a również doprowadza do śmierci dzieci. Wśród różnych form krzywdzenia wyróżnia się maltretowanie fizyczne, dręczenie będące wyrazem przemocy psychicznej, molestowanie seksualne, a także wszelkiego rodzaju zaniedbania. Dr Iwański z własnej wieloletniej praktyki przytoczył wiele drastycznych przykładów stosowanej przemocy fizycznej rodziców na własnych dzieciach, co wzbudziło wśród zebranych wiele emocji, a nawet niedowierzania. Beata Michalik, pedagog z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Wołominie scharakteryzowała zjawisko przemocy psychicznej

Jako gość honorowy wystąpiła sędzia Anna Maria Wesołowska z Sądu Okręgowego w Łodzi, autorka felietonów skierowanych do młodzieży na temat prawa, zainicjowała program uczestniczenia uczniów 15-18 lat w rozprawach sądowych jako formy edukacji prawnej, tzw. ?Lekcje wychowawcze w sądzie?.

Sędzia Anna Maria Wesołowska omówiła przekrój starych i nowych zagrożeń czyhających na młodych ludzi. W tym aspekcie najistotniejsze znaczenie mają oczywiście zagrożenia wynikające z możliwości jakie daje Internet. Zwróciła uwagę na Grooming- zjawisko uwodzenia dzieci on-line, w procesie którym pedofile poddają dzieci psychicznej manipulacji. Sędzia podkreśla, że zjawisko to stwarza poważne zagrożenie, ponieważ dzieci korzystają z Internetu już od czwartego roku życia i nie informują dorosłych co robią w Internecie. Rodzice w pogoni za dobrem materialnym nie poświęcają należytej uwagi dzieciom, często nie wiedzą z jakimi problemami borykają się ich pociechy. Aż 40 procent dzieci ma kontakt z pornografią. Miesięcznie dzieci spędzają na eksplorowaniu serwisów erotycznych średnio około godziny! Ponad połowa dzieci zawiera wiele nowych znajomości przez Internet. Sędzia Anna Maria Wesołowska zwróciła również uwagę na zbyt wczesne rozpoczynanie życia seksualnego, sponsoring i prostytucję. Wśród młodzieży gimnazjalnej pojawia się coraz więcej młodych matek. Sędzia podkreśla, że prostytucja rozumiana jako zachowanie polegające na czerpaniu korzyści dla siebie w zamian za usługi seksualne nie jest w naszym kraju karana i dotyka coraz więcej młodych osób, uczniów gimnazjów, czego najbardziej przemawiającym przykładem są słynne ?galerianki?. Kolejnym zjawiskiem, na które należy zwrócić uwagę jest Cyberprzemoc występująca z użyciem głównie Internetu oraz telefonu komórkowego. Podstawowe formy zjawiska to nękanie, straszenie, publikowanie kompromitujących zdjęć i filmików w Sieci, podszywanie się pod kogoś innego wbrew jego woli.

W końcowej części konferencji odbył się Panel dyskusyjny z udziałem sędzi Anny Marii Wesołowskiej, Przedstawicieli Komendy Powiatowej Policji w Wołominie: kom. Wioletty Zychnowskiej ? eksperta ds. Prewencji kryminalnej KPP Wołomin, asp.sztabowej Iwony Korniewicz ? kierownika zespołu ds. nieletnich KPP, nadkom. Renatay Gostkowskiej ? Maczugi zastępcy kom. Komisariatu Policji Zielonce. Podsumowanie konferencji wyraziła słowami zadowolenia Dyr. Mazowieckiego Kuratorium Oświaty w Warszawie ?Delegatury w Ostrołęce Teresa Pajka.

Konferencja odbyła się dzięki wsparciu Starosty Powiatu Wołomińskiego Piotra Uścińskiego, Burmistrza Miasta Ząbki Roberta Perkowskiego, Burmistrza Miasta Zielonka Grzegorza Dudzika oraz Mazowieckiego Kuratora Oświaty Karola Semika.

 

Diana Borowska-Ogrodnik
psycholog, koordynator
ds. rozwoju placówki