Bezpieczny wypoczynek nad wodą

Za nami kolejne ciepłe dni, przed jeszcze  miesiąc wakacji. Upalna pogoda sprawiła, że wiele osób postanowiło wolny czas spędzić nad wodą. Od 1 kwietnia Komenda Główna Policji odnotowała 246 utonięć. Tylko 29 lipca utonęły 3 osoby.

W Polsce, jedną z najpopularniejszych form spędzania wakacji jest ?plażowanie?. Łatwo zapomnieć, że woda, nawet ta  z pozoru bezpieczna i spokojna, jest groźnym żywiołem. Przyczyn większości wypadków nad wodą należy upatrywać w nadmiernej brawurze osób zażywających kąpieli, często połączonej z alkoholem, słabym rozeznaniu zbiornika, braku umiejętności  i nieodpowiednim przygotowaniu się do pływania, niestosowaniu indywidualnych środków ochrony, ale również w braku odpowiedniego nadzoru osób dorosłych nad nieletnimi.
Do kąpieli należy wybierać takie miejsca, gdzie plaże są strzeżone. Jednak wypoczynek pod okiem ratownika nie zwalnia od zachowania zdrowego rozsądku i od zapewnienia należytej opieki dzieciom. Podczas zabawy potrafią oddalić się niepostrzeżenie  i zagubić w tłumie plażowiczów.
Aby kąpiel była bezpieczna należy stosować się do zasad i: pływać tylko w miejscach do tego wyznaczonych, stosować się do poleceń ratownika (m.in. zwracać uwagę na kolory flagi na kąpielisku ?biała ?kąpiel dozwolona, czerwona ?zakaz kąpieli), nie wbiegać do wody rozgrzanym, aby nie doznać wstrząsu termicznego, nie skakać do wody  w nieznanych miejscach, zwłaszcza ?na główkę?, może to skończyć się śmiercią lub kalectwem, nie wypływać na materacu daleko od brzegu, nigdy nie pływać po wypiciu alkoholu, nie pływać bezpośrednio po posiłku ? zimna woda może doprowadzić do skurczów żołądka, nie wypływać poza wyznaczony teren kąpieliska. Pływanie po alkoholu, brawura i przecenianie swoich umiejętności, pozostawianie dzieci bez odpowiedniej opieki oraz skoki do wody ?na główkę? są najczęstszymi przyczynami utonięć.
Wypoczynek nad wodą to również opalanie. Należy chronić skórę przed poparzeniami stosując preparaty z odpowiednim dla naszej karnacji filtrem UV. Przed słońcem trzeba także zabezpieczyć oczy zakładając okulary  z filtrem UV oraz głowę zakładając chustkę lub kapelusz. Nie warto nosić okularów bez odpowiedniej ochrony przed promieniowaniem. Bardziej szkodzą naszym oczom, niż pomagają.Pływając łódką, żaglówką, kajakiem czy rowerem wodnym pod żadnym pozorem nie wolno zdejmować kapoka.
W przypadku wywrotki lub nieoczekiwanego wpadnięcia do wody może uratować życie. Żeglarze powinni na bieżąco śledzić prognozy pogody, aby w miarę możliwości unikać zagrożenia związanego z nagłą zmianą aury.
W województwie mazowieckim kąpieliska i miejsca przeznaczone do kąpieli są badane przez sanepid, który stworzył specjalny serwis kąpieliskowy dostępny pod adresem https://sk.gis.gov.pl/index.php/kapieliska/mapa zawierający informacje m.in.  o jakości wody i infrastrukturze na terenie wypoczynku. Z serwisu można dowiedzieć się, czy dane kąpielisko jest otwarte. Natomiast informacje o miejscach przeznaczonych do kąpieli można znaleźć na stronie: wsse.waw.pl
Najczęściej do utonięć dochodzi na niestrzeżonych kąpieliskach lub w miejscach, gdzie kąpiel jest zabroniona. Obserwując dane dotyczące osób, które utonęły zauważa się wpływ wysokich temperatur na liczbę ofiar w wyniku korzystania  z niewłaściwych miejsc do kąpieli. Pojawiające się upały skłaniają osoby do orzeźwiających kąpieli w niebezpiecznych zbiornikach, często ?dzikich kąpieliskach?.
Pomimo, że zarówno w zakresie wypadków tonięć, jak  i utonięć, na przełomie ostatnich lat widoczna jest tendencja spadkowa, to niepodważalnie należy stwierdzić, że tego rodzaju zdarzenia nadal stanowią wyzwanie dla działań na rzecz poprawy bezpieczeństwa osób korzystających z rekreacji wodnej, tak aby tego typu dramaty, nie tylko dla ofiary zdarzenia, ale również dla jego rodziny i najbliższych, udało się w jak największym stopniu wykluczyć

Na podstawie materiałów Biura Prewencji KGP, Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego i Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.