Bitwa Warszawska 1920 roku – miejsca pamięci

W Ossowie powstał pierwszy na Mazowszu park kulturowy pn. ?Ossów Wrota Bitwy Warszawskiej 1920 roku?. Kluczowym przedsięwzięciem w ramach tego programu będzie budowa Centrum Informacyjno-Edukacyjnego wraz z pracownią dokumentacji oraz Muzeum Wielkiej Bitwy Warszawskiej. Autorem projektu jest Mirosław Nizio, współtwórca projektu Muzeum Warszawskiego. Koszt całej inwestycji szacuje się na ok. 60 milinów.

Działania planowane w ramach parku kulturowego w Ossowie są ujęte w Strategii Rozwoju Turystyki Województwa Mazowieckiego, a także jako działanie priorytetowe w przygotowanej Strategii Rozwoju Turystyki Powiatu Wołomińskiego. Mazowiecka Regionalna Organizacja Turystyczna przy wsparciu Samorządu Województwa Mazowieckiego przygotowała Program rozwoju i promocji produktu turystycznego ?Cud nad Wisłą?, w którym ważnym elementem jest powołanie Parku Kulturowego w Ossowie.

Park kulturowy ?Ossów Wrota Bitwy Warszawskiej 1920 roku? ma stanowić wstęp do poznania historii Bitwy Warszawskiej oraz wstęp do zwiedzenia miejsc związanych z wojną 1920 roku. W maju 2008 roku Gminy Wołomin, Kobyłka, Zielonka oraz Powiat Wołomiński jako pierwsze podmioty podpisały porozumienie w sprawie realizacji ponadlokalnego samorządowego programu pod nazwą ?Ossów Wrota Bitwy Warszawskiej 1920 roku?. Liderem całego przedsięwzięcia jest Gmina Wołomin, która koordynuje działania wokół budowy Centrum Informacyjno-Edukacyjnego w Ossowie.

Dalekosiężne plany zakładają powstanie wielu takich miejsc upamiętniających Bitwę Warszawską, rozrzuconych po kilku województwach. Przedsięwzięcia mające na celu upamiętnienie Bitwy Warszawskiej 1920 roku podejmuje wiele gmin. Celem tego międzyregionalnego programu jest opracowanie i wdrożenie inicjatywy zagospodarowania pod względem turystyczno-poznawczym przestrzeni, na której toczyła się Bitwa Warszawska. Prowadzone są w tej kwestii liczne rozmowy integrujące samorządy całego Mazowsza, Lubelszczyzny, Podlasia oraz Kujaw i Pomorza.

Park kulturowy w Ossowie wpisuje się w ogólnopolski program, nad którym honorowy patrona objął marszałek Sejmu RP Bronisław Komorowski. Każdy samorząd może mieć w nim swój udział. Przekonaliśmy się o tym w ostatnią sobotę 13 czerwca kiedy to władze Radzymina ogłosiły budowę muzeum ? sanktuarium Bitwy Warszawskiej w kształcie orła, z ołtarzem narodowym i panoramą. Jest to kolejna inicjatywa w ramach ogólnopolskiego projektu, która po programie pn. ?Ossów Wrota Bitwy Warszawskiej 1920 roku? i projekcie Wyszkowa utworzenia na plebanii Muzeum Wojny 1920 roku, dołącza do tak ważnego przedsięwzięcia. Jest nam niezwykle miło, że Radzymin podjąć działania upamiętniające te jakże ważne dla Polski i Europy wydarzenia.

Biuro Informacji i Promocji

Urząd Miejski w Wołominie

7 przemyśleń nt. „Bitwa Warszawska 1920 roku – miejsca pamięci

  1. Zapewne trzeba robić dobrą minę do złej gry jaką uprawia Radzymin i po trosze Wołomin. Nie czarujmy się trwa wyścig na pomysły , oby dobro mieszkanców i gmin na tym nie ucierpiało.Pan marszałek Komorowski patronuje i Radzyminowi i Wiłominowi zobaczymy co z tego wyjdzie. Odbieram wrażenie że Radzymin gra nie fer- pokazał już to w zeszłorocznych publikacjach krajowych jak i wywiadach panów Piotrowskiego i Wnuka – skąd bierze się ta mściwość – mylący witraż w Katedrze Praskiej, grób ks. Skorupki na cmentarzu radzymińskim i teraz ten projekt w myśl zasady Radzymin obronił Polskę. Dziwna teoria na miarę jej autorów.

  2. Trochę taki nie smak pozostaje co do Radzymina… dlaczego nie można było się przyłączyć do Wołomina, który scalił już inne gminy? Można by przecież zrobić jakąś filie w Radzyminie jak już tak bardzo zależy miastu na tym… ale przede wszystkim w takich sprawach trzeba się jednoczyć by poszanować jednoczących się dawniej w obronie Ojczyzny…!!!

  3. Aklybok. Bardzo mądry i rozsądny pogląd na całą sprawę ” Wojny wołomińsko- radzyminskiej”.Gdyby gorące głowy pomyślały to tylko w jedności siła by godnie przygotować się do 100 letniej rocznicy Cudu nad Wisłą. Udzielanie głupich wywiadów Gazecie która kpi sobie z Opatrzności Bożej i nazywa CUD NAD WISŁĄ ukutym terminem ośmiesza obydwu burmistrzów i Piotrowskiego i Mikulskiego. Pomysł na forsowanie wspólne filmu o Bitwie Warszawskiej gdzie byłby Ks I . Skorupka i Radzymin i Porucznik Pogonowski i Gen. Haller i Marszałek Piłsudski jest bardzo trafny i do zrealizowania nawet premier Tusk jest bardzo ZA – taką aprobatę głośno wyraził w telewizji. A zatem Panowie i Panie zgoda buduje a niezgoda prowadzi do tego co już rozpoczęto czyli sprzeczek i kłótni. Film o tej ogromnej wygranej przez Polskę wojnie musi powstać , już dziś należy za tym lobbować.

  4. Przestańmy zaklinać rzeczywistość. Burmistrz Wołomina zainteresowany jest jedynie wyborem na następną kadencję. Robi to w sposób najłatwiejszy tzn. składa różne obietnice, których nie ma zamiaru dotrzymywać. Przecież „mieliśmy ” lotnisko pod Wołominem, centrum sportu na euro 2012, połączenie z trasą Toruńską nie mówiąc o iluś tam wariantach drogi 634. A największe osiągnięcia to dirt park wspólnie z radnym rowerowym. Dodatkowo te rozgrywki personalne. Kto ma inne zdanie to wróg, a działalność radnych przypomina „sejm niemy”. Radzymin ma jeden podstawowy atut – drogi. Tam można dojechać. Wołomin z drogą 634 to zad…..e górne. Nic nie wskazuje na jakąkolwiek poprawę. Radzymin robi swoje i zapewne lepiej na tym wyjdzie robiąc swoje.

  5. ika ma rację… niedawno po deszczu musiałam przejść „chodnikiem” wzdłuż targowiska (obok drogi 634)… Widziałam jak spod kół przejeżdżających samochodów tryskają fontanny błota zalewając nawet płot targowiska, mnie też się trochę dostało. Pomyślałam, że do tego płota powinno być…. przywiązanych chociaż przez godzinę kilka odpowiedzialnych osób.

  6. Czytamy: W Ossowie powstał(!!!!) pierwszy na Mazowszu park kulturowy pn. ?Ossów Wrota Bitwy Warszawskiej 1920 roku?. Skoro już powstał (forma dokonana) to czym sobie głowę zawracamy?

  7. Nie wiem czy zwróciliście uwagę na zmienioną linię przekazu w kontekście ?pomysłodawcy i lidera? przedsięwzięcia. Do niedawna liderowała J-ego M-itomania, obecnie są to okoliczne gminy z Wołominem na czele. Zapewne jest to wynikiem przemyśleń po pojawieniu się konkurencyjnego projektu Radzymina. Artykuł w nowej formule ma podnieść rangę międzygminnego przedsięwzięcia dyskredytując osamotniony w swoim zamyśle Radzymin. Megalomania Burmistrza Wołomina ma przy okazji nie ucierpieć, jednakże koszty na poziomie 60 mln. zł. ją potwierdzają bijąc po oczach i kieszeniach. Nadal ma miejsce pomijanie i przeinaczanie zaistniałych wcześniej faktów. Prawdziwym pomysłodawcą utworzenia na terenach wydarzeń nazwanych ?Cudem nad Wisłą? monumentalnego obiektu jest były już poseł Oksiuta. Również i on promował swój pomysł w kampanii wyborczej. Tak jak tamtym razem nie osiągnięto założonego celu tak i obecnie Mikulskiemu nic to nie pomoże. Wystarczy, dość już mamy dźwigania się karierowiczów na naszych plecach. Czas na zmiany jak w Wilkowyjach, dać im wszystkim po szynkach i r?ach. Swoją drogą rywalizacja Wołomina z Radzyminem jest naganna. Godny poparcia projekt upamiętnienia Cudu … powinien być dziełem wspólnym o nakładach w rozsądnych granicach.

Możliwość komentowania jest wyłączona.