Bojkot uroczystości

Szanowni Organizatorzy obchodów rocznicowych Bitwy Warszawskiej 1920 roku,

Starosta Wołomiński – Pan Piotr Uściński
Burmistrz Wołomina – Pan Ryszard Madziar
Burmistrz Kobyłki – Pan Robert Roguski
Burmistrz Zielonki – Pan Grzegorz Dudzik

,,Zatopić bagnet Armii Czerwonej w Europie”- takie polecenie wydał podległym ówczesny przywódca Rosji. Wrotami do Europy dla Armii Czer wonej miała się stać Bitwa Warszawska. I wtedy zdarzył się cud, cud ratujący Polskę i Europę przed bolszewikami.

Martyrologia Polaków związana z tym miejscem i rokiem 1920 nakazuje nam wszystkim traktować Ossów w sposób szczególny. Niedopuszczalnym jest aby Sanktuarium w Ossowie stało się instrumentem w czyichkolwiek rękach, wykorzystywanym do jakichkolwiek innych celów niż kult walki o wolność. Wszak szeroko pojęte pola ossowskie to pomnik naszego, polskiego męczeństwa i zwycięstwa.

Czczenie tamtych wydarzeń jesteśmy winni tym, którzy walczyli oraz tym, którzy o Bitwie Warszawskiej będą się uczyli tylko z książek. Ważne jest aby pamięć o bohaterstwie naszych przodków żyła, aby następne pokolenia wiedziały kto był agresorem, a kto ofiarą. Dbajmy o to, aby 15 dzień sierpnia każdego roku kojarzył się w sposób jednoznaczny: Ojczyzna ? Walka ? Zwycięstwo ? Wolność a nade wszystko Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny. Wynośmy na piedestał Ossów, Wołomin, Radzymin aby o Cudzie nad Wisłą wiedział i pamiętał cały naród.

Na historii naszego narodu wielokrotnie było odciskane bolesne piętno. Każde z nich ma własną datę wyrytą w historii i sercach Polaków. Każde z tych wydarzeń jest wielkie i ważne. O każdym z nich musimy pamiętać w sposób szczególny ale i indywidualny. Tak aby nie umniejszać rangi żadnego z nich. Dlatego też po raz kolejny apelujemy, aby nie podejmować próby łączenia tych wydarzeń w jedno wielkie święto. Nie dopuszczajcie Panowie do niezręczności polegającej na tym, że uczestnicy uroczystości zastanawiają się czy 15-go sierpnia wiodącą rolę pełni Dolina Dębów Katyńskich i jej popiersia czy raczej oddanie hołdu żołnierzom poległym za naszą wolność.

Dysonans wywołany zaproponowaną przez organizatorów formułą obchodów tego wielkiego, polskiego święta sprawia, że jako Radni Rady Miejskiej w Wołominie zdecydowaliśmy nie brać udziału w zaplanowanych na dzień 15-go sierpnia odchodach. Niech każdego roku 15 sierpnia, Ossów pozostanie Ossowem z 15 sierpnia 1920 roku.

Dutkiewicz Marcin, Górski Marek, Kozaczka Dominik, Krawczyk Janusz, Milewski Michał, Pełszyk Joanna, Plichta Wojciech, Szewczyk Grzegorz, Wiatrak Emil, Żelezik Andrzej