Boże Narodzenie z rodziną przy stole

Boże Narodzenie to czas uroczysty, wyjątkowy w całym roku, dlatego dla każdego z nas ważnym jest by i wędliny, które pojawią się na stole były smaczne. Dlatego produkty Gobarto coraz częściej pojawiają się na polskich stołach ? w święta i nie tylko.Rozpoczynające się po czterotygodniowym Adwencie Święta Bożego Narodzenia trwają w polskiej tradycji trzy dni. Nie wszyscy wiedzą, że rozpoczynająca je Wigilia obchodzona jest w niewielu katolickich krajach na świecie (m.in. na Litwie, w Czechach czy na Słowacji). Tradycyjnie jest to dzień postu, a na wigilijnej kolacji pojawia się 12 dań bezmięsnych. Kilka lat temu Kościół Katolicki zaprzestał obowiązku poszczenia tego dnia, jednak tradycja wystrzegania się w Wigilię potraw mięsnych jest wśród Polaków bardzo silna, i niewielu decyduje się na spożywanie w tym dniu kiełbas czy wędlin.

Te pojawiają się na świątecznych stołach już następnego dnia rano ? i śmiało można to pojawienie nazwać festiwalem. Szynki ? pieczone i wędzone, schaby, kiełbasy, kabanosy to tylko niektóre z rodzajów wędlin wkraczających na Polskie stoły w bożonarodzeniowy poranek. Tradycyjne, uroczyste spożywanie świątecznego śniadania w gronie rodzinnym to jeden z najważniejszych, niepisanych świątecznych rytuałów. Na świąteczne śniadanie w wielu rejonach Polski podaje się barszcz – koniecznie z kiełbasą, pojawiają się też pięknie udekorowane półmiski wędlin. Boże Narodzenie to czas szczególnej troski o to, co pojawia się na naszych stołach. Chcemy, by produkty były najsmaczniejsze i najlepszej jakości. By były one odzwierciedleniem uroczystego charakteru spożywanych posiłków.

W przeszłości, gdy zakup wędlin w sklepie nie był sprawą prostą, wędliny piekło się i wędziło w domowych warunkach. W przedwojennej tradycji wyrobem świątecznych wędlin zajmowali się w domu mężczyźni. Pierwszym krokiem, po oprawieniu, było krojenie mięsa na poszczególne części, zgodnie z ich przeznaczeniem. Poporcjowane mięso musiało następnie odczekać kilka dni w słonej zalewie. Po tym czasie mięso wyciągano z zalewy i wieszano w wędzarni lub specjalnej komorze kominowej opalanej drewnem. Po uwędzeniu przenoszono szynki, kiełbasy i wędzonki do chłodnej komory, gdzie powieszone pod sufitem na hakach czekały na pierwszy dzień Świąt.

Dziś wędliny w zdecydowanej większości kupujemy. Jest to z jednej strony dyktowane oszczędnością czasu i pieniędzy a z drugiej faktem, iż domowe przyrządzanie wędlin to rzecz trudna, wymagająca cierpliwości i umiejętności. Poza tym wędliny są szeroko dostępne w sklepach i coraz częściej konsumenci decydują się zaufać profesjonalistom ? firmom, które od lat dostarczają je ich rodzinom.

Wiele smakowitych propozycji na bożonarodzeniowy stół oferuje marka Gobarto. Kupujący ma do wyboru kilka rodzajów szynek (olchową, z liściem, włościańską, Gerwazego, jak też domową oraz tradycyjną), schab rolowany, kiełbasy (kruchą ze wsi, myśliwską). Wędliny i kiełbasy są nieodłącznym elementem Bożonarodzeniowego śniadania. Po wigilijnym poście każdy z nas ze smakiem i apetytem sięgnie po świąteczny barszcz z kiełbasą Gobarto czy plasterek pysznej, aromatycznej szynki włościańskiej.

Boże Narodzenie to czas uroczysty, wyjątkowy w całym roku, dlatego dla każdego z nas ważnym jest by i wędliny, które pojawią się na stole były smaczne. Dlatego produkty Gobarto coraz częściej pojawiają się na polskich stołach ? w Święta i nie tylko.