Budżetowe plany Miasta Ząbki

O planach wydatków inwestycyjnych, wiadukcie nad ul. Żołnierską, nowych obiektach oświatowych oraz użyteczności publicznej z Małgorzatą Zyśk, burmistrz Miasta Ząbki rozmawia Aleksandra Olczyk.

? Jakie są plany budżetowe Miasta Ząbki na rok 2021?

? W 2021 roku będziemy kontynuowali inwestycje związane
z kanalizacją deszczową i budową dróg gminnych. Jeszcze w roku bieżącym ogłosimy przetargi na realizację inwestycji z zakresu infrastruktury, w tym budowę pasów drogowych (kanalizacja deszczowa, ciągi piesze i jezdnie) w ulicach Kochanowskiego, Saperów, Sikorskiego, Lotniczej oraz Szwoleżerów na odcinkach od ulicy Piłsudskiego do ulicy Zielenieckiej oraz od ulicy Żołnierskiej do ulicy Kościuszki. Środkowy fragment ul. Szwoleżerów jest na etapie projektowania i przygotowania do realizacji. W 2021 roku będziemy nadal realizowali projekt Zielona Przestrzeń. Ogłaszamy obecnie przetargi na zagospodarowanie około 9 ha terenu w okolicy ulic Powstańców i Żołnierskiej, gdzie powstaną plac zabaw, ścieżki rowerowe, ścieżki do biegania  i pumptrack. W przyszłym roku planujemy też nasadzenia na skwerze przy markecie Kaufland. W parku Szuberta zostanie uruchomiona tężnia solankowa, a na skwerze przy zbiegu ulic Szpitalnej i 11-Listopda powstanie fontanna posadzkowa i ścieżka edukacyjna dla dzieci ?Zwierzęta leśne?. Pomiędzy basenem i stadionem zagospodarowaliśmy teren do celów rekreacyjnych, działa tam plac zabaw, street workout, boisko do siatkówki plażowej. Teren jest ogrodzony, oświetlony i monitorowany. Posadziliśmy również różne gatunki drzew, krzewów i kwiatów. Skatepark zostanie w przyszłym roku wzbogacony o nowe elementy, dzięki czemu będzie bardziej atrakcyjny dla użytkowników.

? O jakie inwestycje wnioskowali mieszkańcy miasta?

? Na wniosek mieszkańców jeszcze w tym roku do budżetu zostaną wprowadzone dwa zadania ? budowa wybiegu dla psów w południowej części Ząbek oraz budowa Street workoutu przy ul. Wolności. Wcześniej, właśnie na wniosek mieszkańców wybudowaliśmy plac zabaw i Street workout przy ul. Słowackiego.

? Skąd miasto zamierza pozyskać środki na nowe inwestycje, zwłaszcza, że pozostała jeszcze do realizacji budowa hali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 2 przy ul. Batorego 11.

? Na wkład własny wykorzystamy środki przyznane z budżetu państwa na rozwój inwestycji gminnych w wysokości 6,3 mln złotych. Z pozyskanych środków 700 tys. złotych przeznaczyliśmy na remont miejskiego ratusza, w celu poprawy komfortu obsługi mieszkańców, a 5,6 mln złotych na drogi. Uzyskałam informacje, że jeszcze w tym roku Miasto Ząbki otrzyma dofinansowanie w kwocie niemal 7 mln złotych  z Funduszu Dróg Samorządowych na realizację zadania budowy ulic Szwoleżerów, Sikorskiego  i Lotniczej. To stanowi 65% kosztów tych inwestycji. 30 września upłynął termin składania wniosków konkursowych na inwestycje gminne z rządowego programu COVID-19. Miasto Ząbki złożyło sześć wniosków w tym na budowę hali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 2, rozbudowę kanalizacji i przepompownię, modernizację 16 dróg gminnych w całych Ząbkach, wiadukt nad ul. Żołnierską, budowę bloku komunalnego dla 20 rodzin przy ul. Kaszubskiej oraz na budowę nowego przedszkola dla 200 dzieci przy ul. Wyspiańskiego. Łączna kwota złożonych wniosków przekracza 100 mln złotych i mamy szansę uzyskać do 100% dofinansowania. Cztery z sześciu złożonych wniosków uzyskało już pozytywną ocenę merytoryczną  i trafiło do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

? Wspomniała Pani o wiadukcie nad ul. Żołnierską, która jest drogą wojewódzką.

? Wiadukt nad ul. Żołnierską jest inwestycją niezwykle istotną dla mieszkańców Ząbek, ponieważ umożliwi on bezkolizyjny wyjazd z ul. Powstańców. Kosz inwestycji oszacowany został na 21 mln złotych. Miasto Ząbki już kilka lat temu wykonało projekt budowy wiaduktu, a obecnie staramy się o możliwość realizacji inwestycji. W tej sprawie skierowałam pismo do marszałka Adama Struzika, podkreślając ogromną wagę budowy wiaduktu dla naszego miasta
z uwagi na skrócenie czasu dojazdu do Warszawy i miast powiatu wołomińskiego. Mamy nadzieję, że powstanie tej inwestycji (przy założeniu finansowania zewnętrznego) będzie możliwe w ciągu najbliższych dwóch lat.

? Rozmawiałyśmy o pozyskiwaniu środków zewnętrznych, jak szacuje Pani wpływy do budżetu z podatków?

? Niestety liczymy się z tym, że w najbliższych dwóch latach  z powodu pandemii koronawirusa wpływy będą mniejsze niż w latach ubiegłych. Mimo wzrastającej liczby mieszkańców nie odczujemy zwiększonych wpływów do budżetu z tytułu podatków i opłat. W tym miejscu apelujemy więc do mieszkańców Ząbek, o rozliczanie PIT-ów na rzecz miasta, abyśmy mogli w dalszym ciągu podnosić Państwa komfort życia i zapewniać dzieciom odpowiednie warunki edukacji i rozwoju. Już niebawem podejmiemy szereg kolejnych działań, które mają na celu zmotywowanie Ząbkowian do odprowadzania podatków do kasy ratusza. Związane jest to z aktywną kartą mieszkańca ?Jestem z Ząbek?, dzięki której tylko osoby rozliczające PIT w Urzędzie Skarbowym w Wołominie na poczet naszego miasta będą miały możliwość korzystania z bonusów  i atrakcji oferowanych na kartę.

Wesprzyj Nas
Wszyscy potrzebujemy rzetelnych i sprawdzonych informacji. Lokalna prasa potrzebuje Twojego wsparcia Wesprzyj Życie Powiatu na Mazowszu >>>

Więcej informacji

Ząbki - Przebudowa ul. Łąkowej już wkrótce

Ząbki – Przebudowa ul. Łąkowej już wkrótce

W dniu 18.06.2026 r. została podpisana umowa na przebudowę ul. Łąkowej na odcinku od ul. Klamrowej do ul. Nowej. Więcej informacji z Ząbek [...]
0 komentarzy
Tablica poświęcona „Ince” odsłonięta w Szkole Podstawowej nr 1 w Ząbkach

Tablica poświęcona „Ince” odsłonięta w Szkole Podstawowej nr 1 w Ząbkach

16 czerwca w Szkole Podstawowej nr 1 im. gen. Franciszka Kleeberga w Ząbkach odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej  i nadania placówce imienia [...]
0 komentarzy
Ząbki - Dzień Otwarty w Miejskim Żłobku „Ząbkowskie Promyki”

Ząbki – Dzień Otwarty w Miejskim Żłobku „Ząbkowskie Promyki”

Serdecznie zapraszamy rodziców wraz z dziećmi na Dzień Otwarty w Miejskim Żłobku „Ząbkowskie Promyki” – 21 czerwca br. w godzinach 14:00 – 17:00, [...]
0 komentarzy
Ząbki - Moje Mini Mistrzostwa 2026!

Ząbki – Moje Mini Mistrzostwa 2026!

W najbliższą sobotę – 20 czerwca, na terenie MOSiR Ząbki (ul. Słowackiego 21) odbędzie się wyjątkowe piłkarskie wydarzenie organizowane przez Akademię piłkarską AMP [...]
0 komentarzy
Oferta pracy w UM w Ząbkach

Oferta pracy w UM w Ząbkach

Burmistrz Miasta Ząbki ogłasza nabór na stanowisko w referacie Organizacyjno-Administracyjnym Szczegóły dotyczące stanowiska, wymagań oraz terminu składania dokumentów znajdziesz tutaj: https://bip.zabki.pl/burmistrz-miasta-zabki-oglasz… Więcej informacji [...]
0 komentarzy

Milion złotych dla ząbkowskiej „czwórki”. Szkoła zyska pięć nowych sal lekcyjnych

Szkoła Podstawowa nr 4 w Ząbkach zostanie rozbudowana o pięć nowych sal lekcyjnych. Burmistrz Małgorzata Zyśk pozyskała na ten cel milion złotych dofinansowania [...]
0 komentarzy

Gość Życia – Teresa Urbanowska zaprasza – Małgorzata Zyśk burmistrz Miasta Ząbki

Ząbki konsekwentnie rozwijają infrastrukturę społeczną, edukacyjną i rekreacyjną. Nowy żłobek dla 120 dzieci, powstanie pierwszego w powiecie wołomińskim Centrum Usług Społecznych, rozbudowa szkoły, [...]
0 komentarzy

Ząbki – Licytacja pojazdów usuniętych z dróg publicznych

Burmistrz Miasta Ząbki informuje o możliwości uczestnictwa w konkursie sprzedaży pojazdów usuniętych z dróg publicznych z terenu Miasta Ząbki i przejętych na własność Miasta, [...]
0 komentarzy
Ząbki - Miejska Potańcówka

Ząbki – Miejska Potańcówka

19 czerwca 2026 r. w godz. 18:00–22:00 Park przy ul. Powstańców w Ząbkach wypełni się rytmami, które porwą do tańca każdego! W programie [...]
0 komentarzy
Akcja „Lato w mieście” - wakacje blisko domu

Akcja „Lato w mieście” – wakacje blisko domu

Wakacje coraz bliżej, a ząbkowskie szkoły i miejskie instytucje przygotowały dla dzieci propozycje, które mają być alternatywą dla letniej nudy. W ramach akcji [...]
0 komentarzy

3 przemyślenia nt. „Budżetowe plany Miasta Ząbki

  1. Szkoda że mieszkancy ulicy Jana Pawła interweniowali w sprawie drogi poprzecznej gdzie byly kontrole z urzędu mieszkańcy placa podatki a droga taka ze po deszczu nie ma jak przejść z wózkiem kamienie pod kolami odpryskują na boki.Wszędzie porobione kostki wyłożone a tu wielki bubel.

  2. Nie wiem czy da się nadrobić zaległości poprzednika Pani burmistrz. O wiadukcie nad Żołnierska trzeba było myśleć jak cała Żołnierska była projektowana. Nawet nie wiadukt tylko takie rozwiązanie jak jest w Rembertowie przy ulicy Czwartaków było by najlepsze. Tak powinno być przy Powstańców jak i przy Szwoleżerów no ale jak się myślało co jeszcze można sprzedać deweloperom a nie o mieszkańcach to tak wychodzi. Teraz raczej będzie ciężko coś tam wybudować ,raczej są to pobożne życzenia lub wczesne przedwyborcze obietnice.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.