Burmistrz Wołomina budżet zrealizowała

O opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej (RIO) odnośnie wniosku Komisji Rewizyjnej Rady Miejskiej w Wołominie oraz powodach głosowania za udzieleniem absolutorium burmistrz Wołomina, z Markiem Górskim, radnym koalicji, rozmawia Teresa Urbanowska.? Głosował Pan za przyjęciem przez Radę Miejską w Wołominie uchwały w sprawie udzielenia absolutorium Burmistrz Elżbiecie Radwan. W sumie za podjęciem tej uchwały głosowało 10 radnych. W swojej wypowiedzi, przed głosowaniem, odniósł się Pan do opinii RIO, która jest odmienna od stanowiska Komisji Rewizyjnej Rady Miejskiej w Wołominie. Mimo to 12 radnych było przeciwnych podjęciu tej uchwały?
? Na początek chcę zwrócić uwagę, że podejmowana uchwała była w sprawie udzielenia burmistrz Wołomina absolutorium. Natomiast w swoim uzasadnieniu do wniosku o nieudzieleniu absolutorium Burmistrzowi Wołomina Komisja Rewizyjna odniosła się do realizacji inwestycji ?Szerokopasmowy Internet dla sołectw ? wyrównywanie szans rozwojowych w Gminie Wołomin?. Jak można podnosić ten temat w sytuacji, kiedy radni sami głosowali za skierowaniem sprawy do wszystkich służb. Sprawa ciągle jest w toku i nie można tego tematu uznawać jako powód do votum nieufności dla burmistrza. Komisja w swoim uzasadnieniu odniosła się do niskiego stopnia realizacji w 2015 roku inwestycji i zakupów inwestycyjnych. Jeśli rada uchwaliła współczynnik inwestycji i został on zrealizowany, a nawet nieznacznie przekroczony, to czego my się tu czepiamy? Mało tego ? do realizacji została wprowadzona duża inwestycja, która w Wieloletnim Planie Inwestycyjnym, była wpisana jedynie w 2015 roku w kwocie 100 000,00 zł a w latach następnych: 2016, 2017, 2018 jej już nie było ? mówię o budowie sali gimnastycznej przy SP 3 wraz z rozbudową szkoły za kwotę ponad 6,5 miliona złotych, której realizacja jest już obecnie na ukończeniu. Dziś mamy rok 2016 i pewność, że we wrześniu dzieci zaczną naukę w tej szkole i to w komfortowych warunkach. Powstała sala gimnastyczna wraz z zapleczem i nowymi pomieszczeniami. W spokojnej atmosferze, bez awantur, wprowadzono inwestycję do realizacji i ją zrealizowano.
? A zarzut dotyczący niskiego wykonania dochodów z tytułu sprzedaży mienia?
– Z tym też się nie zgadzam, że gmina za mało sprzedała. Trzeba spojrzeć na warunki zewnętrzne i odpowiedzieć sobie na pytanie: ? Czy dziś mamy dobry klimat do sprzedaży nieruchomości? Wielokrotnie na ten temat, do nas radnych, mówił Tomasz Góralski, naczelnik Geodezji i Gospodarki Mieszkaniowej. Wyjaśniał nam, że w tej chwili nie ma dobrego rynku na wyzbywanie się własności a ani radni, ani Urząd Miasta nie ma wpływu na ceny rynkowe. W obecnej sytuacji ja ? jako radny ? jestem zadowolony, że gmina nie wyzbywa się naszego wspólnego dobra za bezcen.
? Ale nie powie mi Pan, że Gmina Wołomin ma duże pokrycie swojego obszaru planami miejscowymi?
? No właśnie ? Komisja Rewizyjna uznała, że w 2015 roku było zbyt niskie wykonanie wydatków z zakresu urbanistyki m.in. planów miejscowych, tak bardzo potrzebnych zarówno mieszkańcom i przedsiębiorcom oraz przyszłym inwestorom. Z tym, że miejscowe plany są potrzebne i powinny być na jak największym obszarze, zgadzam się jak najbardziej. Warto jednak w tym miejscu przypomnieć, że w 2015 roku ustawa o rewitalizacji zablokowała wszystkie procedury planistyczne z uwagi na nowy wymóg dołączenia specjalistycznego uzasadnienia do każdego planu z powołaniem się na datę i numer uchwały Rady Miejskiej o aktualizacji studium. Od sześciu lat takiej aktualizacji nie było.
? Ale przecież studium było uchwalane na początku 2011 roku?
– Ustawa mówi o aktualizacji przynajmniej raz na cztery lata. Jest to niezwykle ważne, dziś bowiem, każdy z mieszkańców, który chce sprzedać swoją działkę, musi dołączyć do dokumentów zaświadczenie o rewitalizacji. Należy też przypomnieć, że oprócz działań inwestycyjnych, gmina ma w swoich zadaniach własnych, szereg obszarów takich jak utrzymanie i prowadzenie szkół i przedszkoli, profilaktykę zdrowotną, utrzymanie ładu, porządku i bezpieczeństwa i wiele innych. Na to też w budżecie gminnym muszą być przeznaczone środki a zadania zrealizowane. I one zrealizowane zostały. Mając to wszystko na uwadze, jak również pozytywną opinię Regionalnej Izby Obrachunkowej, zagłosowałem za przyjęciem uchwały o udzieleniu absolutorium Burmistrz Wołomina za 2015 rok.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.