Cech dla powodzian

Medialny szum wokół powodzi jaka nawiedziła nasz kraj ucichł. Niestety wielu ludzi, których dotknęła powódź straciło dorobek całego życia. Pomoc jest im ciągle potrzebna. Nie zapomnieli o tym przedsiębiorcy z Powiatowego Cechu Rzemiosł i Przedsiębiorczości w Wołominie.Woda odeszła, ludzie powrócili do swoich domów, które wymagają kapitalnych remontów. Zaczęło się wyrzucanie wszystkich mebli, skuwanie tynków i zaczynanie od zera. Poszkodowanymi targały różne uczucia, wpadali ze skrajności w skrajność, smutek, łzy gdy nadeszła fala. Gniew, złość gdy czuli bezradność. Radość gdy woda odeszła. A teraz? Często czują bezradność i brak perspektyw na lepszą przyszłość. Potrzebują pomocy tych, których tym razem wielka woda ominęła.

Początkowo wszystkie stacje telewizyjne i radiowe, gazety, serwisy internetowe na bieżąco informowały o sytuacji panującej na terenach zalanych. Dziś rzadko pojawiają się jakiekolwiek informacje o sytuacji jaka panuje na terenach powodziowych. Ludzie często czują, że zostali zostawieni sami sobie, pomoc jaką otrzymali od państwa to kropla w morzu potrzeb. Na szczęście są wśród nas osoby o otwartych sercach, które niosą pomoc finansową i rzeczową. Dzielą się tym czym mogą.

Walne Zgromadzenie Powiatowego Cechu Rzemiosł i Przedsiębiorczości w Wołominie 25 maja postanowiło ofiarować swoją pomoc poszkodowanym w powodzi rzemieślnikom zrzeszonym w Cechu Rzemieślników i Przedsiębiorców w Sandomierzu. Zbiórka zgodnie z uchwałą została przeprowadzona wśród członków Cechu.

Rzemieślnicy z Powiatu Wołomińskiego przekazali kolegom z Sandomierza, którym żywioł zniszczył wszytko, pomoc pieniężną na łączną kwotę 12.050,00 zł. 1 lipca przedstawiciele Cechu z Wołomina: Czesław Borkowski, Marek Walaszczyk i Grażyna Obłękowska przekazali zebrane pieniądze w obecności Zarządu Cechu w Sandomierzu, najbardziej poszkodowanym osobom.

Pomimo pięknego lata pamiętajmy o poszkodowanych, którzy muszą przed zimą przygotować swoje obejścia do dalszego funkcjonowania. Na stronach internetowych gmin, które zostały zniszczone przez żywioł zamieszczone są specjalne numery kont bankowych, na które można wpłacać pieniądze. Ważne jest też to, aby pomoc rzeczowa jaką przekazujemy powodzianom była przemyślana. Na początku priorytetem była żywność teraz potrzeby się zmieniły. Potrzebne są ubrania, sprzęty AGD, meble. Wszystko powinno być w dobrym stanie. Nie traktujmy tych zbiórek jak możliwość pozbycia się starych „gratów” czy brudnych zniszczonych ciuchów. A takie transporty, niestety, też się zdarzają i wywołują wśród powodzian jeszcze większą frustrację.

Emilia Chąchira