Chciałbym kontynuować pracę burmistrza

Z Adamem Łossanem, burmistrzem Zielonki o pracy w samorządzie oraz o planach na najbliższe dwa lata trwającej kadencji rozmawia Teresa Urbanowska.

– Co jest, w Pańskiej ocenie, największym sukcesem tych minionych lat?
– Niewątpliwie do istotnych sukcesów zaliczyłbym znaczący wzrost dochodów budżetowych z 32 milionów złotych w roku 2002. do 55 mln w roku bieżącym. Warto też podkreślić, że za mojej poprzedniej kadencji (lata 2002 ? 2006), kwota przeznaczana na inwestycje przez Zielonkę wzrosła z 3,5 miliona rocznie (rok 2002) do około10 milionów rocznie. W 2008 roku zaplanowaliśmy na inwestycje kwotę 14 milionów i zrealizowaliśmy je w pełni. W roku bieżącym planujemy, że na inwestycje w naszym mieście przeznaczonych zostanie 21 milionów złotych (wzrost od roku ubiegłego o 7 mln. zł.), co stanowi ponad 32,3% wydatków całego rocznego gminnego budżetu.
– To bardzo wysoki współczynnik …
– Faktycznie, możemy być z wysokości nakładów inwestycyjnych dumni. Warto tu jeszcze podkreślić, że zaplanowany wzrost nakładów na inwestycje nie spowoduje istotnego zadłużenia gminy, które w tej chwili wynosi około 40% rocznego budżetu a ustawowo dopuszczalne jest 60%. Wskaźnik spłaty wynosi 10% do 11% przy dopuszczalnych 15%. Nie boimy się wykorzystywać na nasze inwestycje tzw. kredytów pomostowych, których spłata zabezpieczona jest pozyskiwanymi pieniędzmi unijnymi. Uważam, że jest to dobry sposób i czas na rozwój gminy.
– Na jakie inwestycje Zielonka stawia w tym roku?
– Niewątpliwie nowością, co do inwestycji w Zielonce będzie budowa ulic. Do tej pory tego typu inwestycji w naszym mieście było niewiele. Nie mieliśmy pieniędzy na drogi. A w tym roku na budowę ulic zaplanowaliśmy wydać 5 milionów zł. Wiem jak bardzo mieszkańcy Zielonki czekają na poprawę jakości naszych dróg. Ważniejsza jednak do tej pory była kanalizacja.  Chciałbym podkreślić, iż lepszy efekt medialny przyniosłaby budowa jezdni i chodników, ale obowiązuje nas pewna logika inwestowania w infrastrukturę miejską. Wszystko we właściwej kolejności. Na chwilę obecną kanalizacja jest  wykonana  w ponad 2/3 i można już zacząć myśleć o budowie ulic. Oczywiście w dalszym ciągu kontynuujemy budowę sieci kanalizacyjnych ale będziemy więcej przeznaczać na drogi ? mowa jest tu o miejscach, gdzie już jest skończona budowa kanalizacji. Należy pamiętać, że nie zrobimy tego w jeden rok. Będzie to proces wieloletni.
– Na co przeznaczacie pieniądze oprócz oświaty, ulic czy kanalizacji?
– Podczas tych 6 lat, a szczególnie w ostatnim okresie, trzeba było przygotować dokumentację i zgromadzić środki na modernizację i ocieplenie gminnych budynków użyteczności publicznej. Do chwili obecnej zmodernizowaliśmy: Ośrodek Zdrowia, Dawny Ośrodek Kultury, Szkołę Podstawową Nr 1 i 2 oraz budynek Urzędu Miasta. Rozpoczęliśmy też rozbudowę Szkoły Podstawowej Nr 2 na duża skalę. Powstanie przy tej szkole hala sportowa z prawdziwego zdarzenia wraz z łącznikiem. Modernizacja budynku samej szkoły ma za zadanie przystosować tę placówkę do potrzeb dzieci niepełnosprawnych. Na lata 2011 ? 2012 przewidziana jest także rozbudowa i modernizacja SP Nr 3. Duży nacisk jest kładziony przez nowe władze samorządowe na sport. Zostało wybudowane boisko piłkarskie przy ulicy Dziennikarskiej, które w tym roku otrzyma nową sztuczną nawierzchnię. Powstało też nowe boisko przy SP 2.
– Czy w Zielonce mieszkania komunalne to dotkliwy problem?
– Za mojej kadencji ? udało się wybudować 24 nowe mieszkania komunalne. Planujemy, że w końcu 2009 roku odbierzemy 10 kolejnych, a w roku 2011 powstanie dodatkowo 30 nowych mieszkań socjalnych Oczywiście nie zaspokaja to wszystkich problemów w tej tematyce, ale jest to już bardzo znacząca ilość i zdecydowanie zmniejszy to skalę problemu.
– Jakby Pan podsumował minione dwa lata trwającej kadencji?
– Może nie dwa ? a całe ostatnie sześć lat, podczas których pełnię funkcję Burmistrza Zielonki. Ważną sprawą, która mnie osobiście cieszy najbardziej jest to, że udało się uspokoić emocje jakie targały samorządem i społecznością naszego miasta, a emocje samorządowców skierować w kierunku działania i pracy na rzecz Zielonki i jej mieszkańców. Za osiągnięcie ważne dla lokalnej społeczności ? za sukces ? można też uznać doprowadzenie do tego, że nasi mieszkańcy mogą korzystać z warszawskiego komunikacyjnego  wspólnego biletu.
Pragnąłbym, aby moja działalność jako burmistrza w obiektywnej ocenie mieszkańców była odbierana pozytywnie. Przychylne opinie dają mi satysfakcję, krytyczne mobilizują do lepszej pracy. Z optymizmem patrzę w przyszłość. Nie wydaje mi się, żeby coś mogło zachwiać rozwojem Zielonki ? chyba, że Europejski kryzys będzie trwał zbyt długo, ale i to najwyżej lekko spowolni tempo naszego rozwoju. Chciałbym więc skończyć zaplanowane przez nasz samorząd działania na rzecz Zielonki i kontynuować swoją pracę jako burmistrz  przez kolejną kadencję.

Jedno przemyślenie nt. „Chciałbym kontynuować pracę burmistrza

  1. Zielonka ma szczęscie ,że kilka lat temu zostal burmistrzem ten znany od dziada pradziada potomek rodu Łossanów. Trafił się nam gospodrz, porządny i uczciwy, pracowity kulturalny az miło. Zycze zdrowia panie burmistrzu by jeszce wiele lat slużyl pan Zielonce. Cieszymy się ,że Zielonka pięknieje. Wszystkiego najlepszego w nowym roku.

Możliwość komentowania jest wyłączona.