Chodź na Pragę

W sobotę (19 września) na warszawskiej Pradze odbyła się Noc Pragi. Jest to impreza, która ma za zadanie zintegrować lokalną społeczność, a także przybliżyć Pragę pozostałym warszawiakom i innym gościom. Jak co roku, moc atrakcji przygotowanych z okazji Nocy Pragi przyciągnęła tłumy, które świetnie się bawiły.

? Jesteśmy z tamtej strony Wisly, z naprzeciwka, mamy swój fason i swój własny szyk (?)Rzuć bracie blagę. I chodź na Pragę! Weź grubę lagę, melonik tyż!- rozbrzmiewały słowa znanej piosenki o warszawskiej Pradze. Na scenie, która została usytuowana na skrzyżowaniu ulic Ząbkowskiej i Brzeskiej, zagrali tacy wykonawcy jak: Czessband, Kapela Staśka Wielanka, Jan Pietrzak. Kapela z Chmielnej. Wieczorem na scenie królowała muzyka współczesna w wykonaniu zespołów: Mig, Kasi Popowskiej i Oddziału Zamkniętego.
Na mniejszej (młodzieżowej) scenie, która została rozstawiona na ulicy Brzeskiej, zaprezentowali się muzycy wykonujący muzykę współczesną: hip ? hop, rap, rock, a także tancerze prezentujący breakdance`a.
W czasie Nocy Pragi przygotowano wiele ciekawych zajęć dla dzieci i młodzieży, którym oddano do dyspozycji różne rozrywki: gry, malowanie, naukę chodzenia na szczudłach, gonitwę za fajerką, grę w klasy, rzuty do puszek, wyścigi kapsli, wyścigi w workach, warsztaty z tworzenia graffiti i wiele innych.
Na imprezie zaprezentowali się prascy społecznicy, którzy na co dzień pomagają młodzieży, osobom niepełnosprawnym, bezrobotnym.
W święto Pragi nie zabrakło czegoś dla podniebienia. Każdy mógł skorzystać z szerokiej oferty praskich restauracji. Przede wszystkim warto było spróbować typowo praskich dań, takich jak flaki, żurek, bigos czy pyzy.
Swoje drzwi otworzyły praskie muzea, galerie. Do organizacji święta przyłączyło się Kino Praha, gdzie zaprezentowano pokaz filmu ?Karbala?. Sztuka była też prezentowana na ulicy.
Od ulicy Targowej, Ząbkowską do Brzeskiej przeszedł Korowód Praski, w którym wzięły udział praskie stowarzyszenia i grupy nieformalne.
W sobotę (19 września) w nowo powstałym Muzeum Warszawskiej Pragi, które ma swoją siedzibę w okolicy Bazaru Różyckiego, odbyło się otwarcie wystawy stałej składającej się z pięciu części: ?Praskie historie?, ?Praskie świadectwa?, ?Praskie kultury?, ?Praskie interpretacje? i ?Praskie podwórko?.
Istotnym punktem folkloru praskiego jest Bazar Różyckiego, który znajduje się przy ulicy Targowej 54, a został założony pod koniec XIX wieku. Legendarny ?Różyc? był niegdyś ważnym punktem w życiu handlowym
i społecznym dzielnicy.

Paweł Choim

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.