Chroń swój dom i życie – czujka na straży twojego bezpieczeństwa

Wraz ze spadkiem temperatur sezon grzewczy rozpoczyna się na dobre, a tym samym strażacy podejmują większą liczbę interwencji związanych pożarami budynków. 1 października została wznowiona kampania społeczna ?CZUJKA NA STRAŻY TWOJEGO BEZPIECZEŃSTWA?. Celem kampanii jest promowanie w szczególności montowania czujek dymu i czujek tlenku węgla w budynkach jednorodzinnych i lokalach mieszkalnych obiektów wielorodzinnych. Czemu jest to takie istotne?

Do pożarów w mieszkaniach i domach jednorodzinnych najczęściej dochodzi w wyniku wad oraz niewłaściwej eksploatacji urządzeń grzewczych, elektrycznych i gazowych. W tym momencie istotne jest dokonywanie okresowych przeglądów i czyszczenie przewodów kominowych oraz sprawdzanie instalacji wentylacji. Innym czynnikiem jest ludzkie roztargnienie związane z pozostawianiem urządzeń grzewczych bez właściwego nadzoru np. otwarte drzwiczki przy rozpalaniu w piecu. Z praktyki strażackiej można także podkreślić, że wiele osób gromadzi opał zbyt blisko pieca, a nawet tuż przed samymi drzwiczkami. Ponadto wykonując odprowadzenie spalin z naszych pieców czy kominków nie dba się o właściwe wykonanie izolacji rur spalinowych, które po prostu są bardzo gorące i stykając się elementami np. drewnianymi powodują pożar. Dbając o nasze bezpieczeństwo i zdrowie warto zadbać o instalacje w naszych domach i dodatkowo zamontować czujki dymu, które wykrywając dym poinformują nas nawet podczas snu. Pamiętać należy, że w pierwszej fazie pożaru najgroźniejsze jest dla na wdychanie dymu pożarowego.

Prócz dymu powstającego podczas pożaru bardzo groźny jest także tlenek węgla zwany potocznie czadem. Tlenek węgla to bardzo trujący gaz, który blokuje dostęp tlenu do organizmu przez zajmowanie jego miejsca w czerwonych krwinkach. Czad jest lżejszy od powietrza i ?wędruje? po pomieszczeniach jak zapach z naszych kuchni. Ponadto zagrożenie jakie powoduje związane również jest z tym, że jest bezwonny, bezbarwny oraz pozbawiony smaku. Po prostu nie wyczujemy go naszymi zmysłami. Źródłem emisji tlenku węgla są urządzenia grzewcze opalane drewnem, węglem, gazem i olejem opałowym. To właśnie w skutek nieszczelności, braku konserwacji i wad konstrukcyjnych urządzeń grzewczych prawdopodobieństwo powstania czadu w naszym mieszkaniu jest bardzo duże. Sygnałami, które wskazują możliwość zatrucia tlenkiem węgla są bóle i zawroty głowy, duszność, senność, osłabienie i przyspieszona czynność serca. Pierwszą reakcją w tym momencie jest jak najszybsze przewietrzenie pomieszczenia i wezwanie pomocy. Skutecznym środkiem, który wskaże i poinformuje nas o obecności czadu w mieszkaniu jest czujka tlenku węgla.

?W 2020 roku (stan na 12 października) na terenie woj. mazowieckiego powstało już 3179 pożarów w obiektach mieszkalnych, w których 141 osób zostało poszkodowanych a 43 straciły życie. Ponadto, mazowieccy strażacy uczestniczyli w 200 interwencjach związanych z emisją tlenku węgla w budynkach mieszkalnych, w których 69 osób zostało podtrutych, niestety dwie straciły życie.?

W samym powiecie wołomińskim od 1 września do 25 października 2020 r. odnotowano 2 zdarzenia związane z podejrzeniem występowania w lokalu tlenku węgla. W jednym z tych przypadków mężczyzna uległ śmiertelnemu zaczadzeniu.

Kampania edukacyjna Państwowej Straży Pożarnej ?Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!?

Główne przekazy tegorocznej kampanii 

  • Każdego roku w naszych mieszkaniach i domach powstaje kilkadziesiąt tysięcy pożarów i kilka tysięcy zdarzeń, gdzie dochodzi do emisji tlenku węgla. Nasz dom jest miejscem, w którym każdy z nas czuje się najbezpieczniej. Pomimo tego, to właśnie tam ginie największa liczba osób, a ofiarami pożarów są najczęściej ich sprawcy.
  • Tlenek węgla to bardzo trujący gaz. Nie jest on wyczuwalny przez ludzkie zmysły. Tlenku węgla NIE usłyszysz! NIE zobaczysz! NIE poczujesz!
  • W okresie grzewczym wzrasta ryzyko powstania pożarów i zatruć tlenkiem węgla w budynkach mieszkalnych. Źródłem emisji tlenku węgla są urządzenia grzewcze opalane drewnem, węglem, gazem, olejem opałowym.
  • Co roku, a tym bardziej przed rozpoczęciem sezonu grzewczego należy wykonać obowiązkowe okresowe przeglądy i czyszczenie przewodów kominowych oraz sprawdzenie przewodów wentylacyjnych.
  • Państwowa Straż Pożarna rekomenduje instalowanie czujek dymu i tlenku węgla.
  • Państwowa Straż Pożarna przypomina o obowiązku właściwego utrzymania stanu technicznego czujek dymu i tlenku węgla (m.in. wymianę baterii).
  • Państwowa Straż Pożarna zwraca uwagę na fakt, że czujka tlenku węgla nie zastępuje przeglądu technicznego przewodów wentylacyjnych i kominowych.

Skąd się bierze czad i dlaczego jest tak niebezpieczny?

Czad, czyli tlenek węgla powstaje podczas procesu niecałkowitego spalania materiałów palnych. Ma silne własności toksyczne, jest lżejszy od powietrza dlatego też gromadzi się głównie pod sufitem. Niebezpieczeństwo zaczadzenia wynika z faktu, że tlenek węgla jest:

  • bezwonny,
  • bezbarwny,
  • pozbawiony smaku.

Czad blokuje dostęp tlenu do organizmu, poprzez zajmowanie jego miejsca w hemoglobinie (czerwonych krwinkach), powodując przy długotrwałym narażeniu śmierć.

PRZYPOMINAMY!

Zgodnie z § 34 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 7.06 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. Nr 109 poz.719), w obiektach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, usuwa się zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych:

  • cztery razy w roku w domach opalanych paliwem stałym (np. węglem, drewnem),
  • dwa razy w roku w domach opalanych paliwem ciekłym i gazowym,
  • co najmniej raz w miesiącu, jeżeli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych.
  • co najmniej raz w roku usuwamy zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych.

Z kolei art. 62 ust. 1 pkt 1 c ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2010 r. Nr 243, poz.1624) zobowiązuje właścicieli i zarządców bloków mieszkalnych i domów jednorodzinnych do okresowej kontroli, co najmniej raz w roku stanu technicznego instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych).

RADZIMY!

Co zrobić, aby uniknąć zaczadzenia?

  1. Systematycznie czyść, sprawdzaj szczelność i wykonuj przeglądy techniczne przewodów kominowych.
  2. Użytkuj tylko sprawne techniczne urządzenia, zgodnie z instrukcją producenta.
  3. Nie zasłaniaj i nie przykrywaj urządzeń grzewczych.
  4. Nie zaklejaj i nie zasłaniaj kratek wentylacyjnych.
  5. W przypadku wymiany okien na nowe, sprawdź poprawność działania wentylacji, nowe okna są najczęściej o wiele bardziej szczelne w stosunku do wcześniej stosowanych w budynku i mogą pogarszać wentylację.

Nie bagatelizuj objawów takich jak: bóle i zawroty głowy, duszność, senność, osłabienie, przyspieszona czynność serca, mogą one być sygnałem, że ulegamy zatruciu tlenkiem węgla.

W takiej sytuacji natychmiast przewietrz pomieszczenie, w którym się znajdujesz i zasięgnij porady lekarskiej.

ZADBAJ O BEZPIECZEŃSTWO SWOJE I SWOICH NAJBLIŻSZYCH

Opracowanie: kpt. Daniel Kwiatkowski

Wesprzyj Nas
Wszyscy potrzebujemy rzetelnych i sprawdzonych informacji. Lokalna prasa potrzebuje Twojego wsparcia Wesprzyj Życie Powiatu na Mazowszu >>>

Więcej informacji z Powiatu Wołomińskiego

Uroczyste Ślubowanie Kadetów klas I Liceów Mundurowych PUL z Wołomina i Dębego Wielkiego

Uroczyste Ślubowanie Kadetów klas I Liceów Mundurowych PUL z Wołomina i Dębego Wielkiego

„Bronić honoru i dobrego imienia szkoły, miasta, regionu. Rzetelnie zdobywać wiedzę, pogłębiać ją i rozwijać się dla chwały i szczęścia przyszłości Polski, mojej [...]
0 komentarzy
Deklaracja likwidacji składowiska odpadów w Wołominie: mieszkańcy muszą jedynie… zaczekać

Deklaracja likwidacji składowiska odpadów w Wołominie: mieszkańcy muszą jedynie… zaczekać

Wojewoda Mazowiecki, Mariusz R. Frankowski, spotkał się z przedstawicielami gmin i powiatów z tzw. „obwarzanka” warszawskiego, czyli regionów otaczających stolicę. Głównym tematem dyskusji [...]
0 komentarzy
Samorząd Mazowsza nagrodzi najlepsze projekty sołeckie

Samorząd Mazowsza nagrodzi najlepsze projekty sołeckie

Ostatnie dni na zgłoszenie się do konkursu „Najlepsza inicjatywa zrealizowana w ramach programu Mazowsze dla sołectw 2024”. Samorząd Mazowsza wybierze najlepsze sołeckie projekty [...]
0 komentarzy

Sejmik Mazowsza wspiera powodzian

Samorząd województwa dolnośląskiego dostanie z budżetu Mazowsza 5 mln zł na odbudowę zniszczonej w wyniku powodzi infrastruktury. To najważniejsza decyzja VI posiedzenia sejmiku [...]
0 komentarzy
Dwie ofiary śmiertelne tlenku węgla

Dwie ofiary śmiertelne tlenku węgla

21 października 2024 roku ok. godziny 20:30 do SKKP PSP w Wołominie wpłynęło zgłoszenie o prawdopodobnym zatruciu gazem dwóch osób. Po przybyciu na [...]
0 komentarzy
Pożar w budynku mieszkalnym

Pożar w budynku mieszkalnym

21 października kilka minut po godzinie 9:30 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Wołominie wpłynęło zgłoszenie o pożarze w budynku mieszkalnym w [...]
0 komentarzy
Planowane wyłączenia prądu w Powiecie Wołomińskim

Planowane wyłączenia prądu w Powiecie Wołomińskim

W dniach od  23 do 31 października planowane są przerwy w dostawie energii elektrycznej na terenie Powiatu Wołomińskiego. Obszar Data rozpoczęcia Data zakończenie [...]
0 komentarzy
Nielegalne wyścigi uliczne

Nielegalne wyścigi uliczne

Nielegalne wyścigi uliczne to zjawisko, które w ostatnich latach – a w zasadzie w ostatniej dekadzie – przybiera na sile i stanowi poważny [...]
0 komentarzy
Gość Życia – Teresa Urbanowska zaprasza – Eryk Skłodowski, wiceprezes Kancelarii Podatkowej Skłodowscy

Gość Życia – Teresa Urbanowska zaprasza – Eryk Skłodowski, wiceprezes Kancelarii Podatkowej Skłodowscy

CIT estoński? A co to jest takiego? Komu i jakie korzyści ta forma opodatkowania może przynieść a dla kogo jest niedostępna? To tylko [...]
0 komentarzy
Wołomin dla Lądka Zdroju – Wspólnie dla Powodzian

Wołomin dla Lądka Zdroju – Wspólnie dla Powodzian

Nasze serca biją jednym rytmem – rytmem pomocy i wsparcia. Wołomin ponownie pokazuje, co to znaczy prawdziwa solidarność. Tym razem łączymy siły dla [...]
0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.