Coraz więcej osób choruje na zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania

Coraz więcej osób choruje na zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania

Rośnie liczba zwolnień lekarskich wystawionych z powodu zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania. W 2023 roku do ZUS-u wpłynęło o 8,7 procent więcej takich zwolnień niż w 2022 roku.

 Tylko w ubiegłym roku lekarze w całym kraju wystawili ponad 1,4 mln zaświadczeń lekarskich z powodu zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania, co przełożyło się na 26 mln dni absencji chorobowej. Dla porównania rok wcześniej wystawiono 1,3 mln takich zwolnień na 23,8 mln dni absencji chorobowej. Do tej grupy chorobowej zaliczana się między innymi depresja, schizofrenia, nerwica, zaburzenia nerwicowe, zaburzenia osobowości, reakcje na ciężki stres i wiele innych – informuje Wojciech Ściwiarski, rzecznik prasowy ZUS w województwie mazowieckim.

 W województwie mazowieckim w 2023 roku także było więcej zwolnień lekarskich i dni chorobowych związanych z zaburzeniami psychicznymi i zaburzeniami zachowania niż w roku 2022. Do placówek ZUS w naszym regionie wpłynęło prawie 210 tys. takich zaświadczeń lekarskich. To o niemal 17,5 tys. więcej e-ZLA w porównaniu do 2022 roku, gdy takich zwolnień było ponad 192,4 tys., zatem wzrost nastąpił o ponad 8 procent. W poprzednim roku, w naszym regionie liczba dni absencji chorobowej z tytułu schorzeń z tej grupy chorobowej sięgnęła ponad 4 mln 139 tys. dni, gdy w 2022 roku było to 3 mln 777 tys. dni – dodaje rzecznik.

Wśród jednostek chorobowych będących główną przyczyną wystawiania zaświadczeń lekarskich z tytułu zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania w naszym województwie były reakcja na ciężki stres i zaburzenia adaptacyjne, epizod depresyjny oraz inne zaburzenia lękowe. W 2023 roku z powodu reakcji na ciężki stres wystawiono 77,2 tys. zwolnień lekarskich (blisko 1 mln 515 tys. dni absencji chorobowej), z powodu epizodu depresyjnego – niemal 42,6 tys. (920,8 tys. dni absencji chorobowej), a  z powodu zaburzeń lękowych 37,5 tys. (758 tys. dni absencji chorobowej).

Na Mazowszu najwięcej e-ZLA w 2023 roku z powodu chorób składających się na zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania lekarze wystawili w marcu (18,8 tys.), czerwcu (17,8 tys.), październiku (19,1 tys.) i listopadzie(17,8 tys.).  Najmniej tego rodzaju zwolnień było w lutym (15,6tys.).

Obraz Gerd Altmann z Pixabay

Więcej informacji z Mazowsza

Samorząd województwa doposażył PSP

Samorząd województwa doposażył PSP

Plecaki ratownika i ładowarka teleskopowa z platformami transportowymi trafiły do jednostek PSP z subregionów radomskiego i żyrardowskiego. Koszt sprzętu to 960 tys. zł. Wyposażenie przekazał strażakom wicemarszałek Rafał Rajkowski. [...]
0 komentarzy
Uwaga na marznące opady

Uwaga na marznące opady

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) uprzedza o możliwości wystąpienia marznących opadów na terenie powiatu wołomińskiego. Prawdopodobieństwo takiego scenariusza wynosi 80 proc. Prognozowane [...]
0 komentarzy
Planowane wyłączenia prądu w Powiecie Wołomińskim

Planowane wyłączenia prądu w Powiecie Wołomińskim, Wyszkowskim, Ostrowskim, Węgrowskim i Sokołowskim

W dniach od  16  do 24 stycznia planowane są przerwy w dostawie energii elektrycznej na terenie Powiatu Wołomińskiego, Wyszkowskiego, Ostrowskiego, Węgrowskiego i Sokołowskiego. [...]
0 komentarzy
ZUS: wysokość składek na ubezpieczenia społeczne przedsiębiorców w 2025 r.

ZUS: wysokość składek na ubezpieczenia społeczne przedsiębiorców w 2025 r.

W związku ze wzrostem minimalnego wynagrodzenia oraz prognozowanym przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniem w 2025 roku zwiększyły się składki na ubezpieczenia społeczne – przypomina Zakład [...]
0 komentarzy
Podsumowanie roku 5 Mazowieckiej  Brygady Obrony Terytorialnej

Podsumowanie roku 5 Mazowieckiej  Brygady Obrony Terytorialnej

Ponad 600 nowych terytorialsów, szkolenia i współpraca z wojskami operacyjnymi, sojusznikami, służbami mundurowymi, przećwiczone różne scenariusze zdarzeń, pomoc powodzianom i ochrona granicy państwowej [...]
0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.