Czas na dialog z mieszkańcami o kierunkach rozwoju

O konieczności opracowania dla Tłuszcza strategii rozwoju, budowie kolei, możliwości powstania Specjalnej Strefy Ekonomicznej, przybywającej ilości mieszkańców i posiedzeniu radnych Sejmiku w Tłuszczu z Pawłem Bednarczykiem, burmistrzem Tłuszcza, rozmawia Teresa Urbanowska.

? Wszyscy widzimy prace prowadzone przez kolej na biegnącej przez powiat wołomiński trasie. Modernizacja jest ważna dla wszystkich gmin. W związku z tą inwestycją ? jak Pan szacuje kierunek rozwoju, gminy Tłuszcz?

? Trzeba sobie zdać sprawę z tego, że modernizacja linii kolejowej spowoduje systematyczny wzrost liczby nowych mieszkańców ? między innymi na terenie Tłuszcza. Mając tego świadomość ? myśląc o rozwoju gminy powinniśmy iść w kierunku zabezpieczenia potrzeb związanych z powiększającą się ilością mieszkańców. U nas miejscem, które odnotowuje dużą dynamikę wzrostu jest Jasienica. To miejscowość, która liczy 3 200 mieszkańców i ciągle się rozwija. Ma ku temu duży potencjał ? bliskość stacji kolejowej, własną szkołę, kościół. Trzeba mieć świadomość, że liczebnie Jasienica jest o ponad 400 mieszkańców większa od całej gminy Strachówka.

? Stoi Pan na czele tłuszczańskiego samorządu piąty rok. Jaka jest wizja gminy, do której Pan dąży czy to ma być jedna z kolejnych sypialni dla Warszawy, miejsce do weekendowego wypoczynku czy może miejsce, gdzie kwitnie prężnie rozwijający się przemysł ? Specjalna Strefa Ekonomiczna ? czy samorządowcy w Tłuszczu myślą o tego rodzaju działaniach, czy są tu odpowiednie tereny, a może jest jeszcze jakiś inny pomysł?

? Co do Specjalnej Strefy Ekonomicznej to lokalizacji z pewnością na terenie gminy Tłuszcz moglibyśmy wskazać kilka. Ale nie o to chodzi, żeby gmina je obligatoryjnie wskazała. Trzeba dowiedzieć się jak na tego rodzaju kierunek rozwoju zapatrują się nasi mieszkańcy. Dlatego też na najbliższy okres najważniejszą sprawą jest opracowanie strategii rozwoju gminy ? przy współpracy z mieszkańcami. To pokaże nam czy mieszkańcy są zainteresowani rozwojem gminy w takim kierunku, czy mają całkiem inne preferencje. Wspomniałem wcześniej o Jasienicy, ale miejsc, które rozwijają się liczebnie jest więcej ? również w samym Tłuszczu. Rozrastają się osiedla Klonowa i Norwida. Gmina Tłuszcz ? generalnie ? nastawiona jest na budownictwo jednorodzinne. Wiele lat temu radni ustalili, że nie ma u nas potrzeby budownictwa wielorodzinnego. Te ustalenia nadal obowiązują.

? A same grunty pod taką SSE ? czy gmina ma takowe, czy musiałaby je zakupić?

? W tej chwili gminy Tłuszcz nie stać na tego rodzaju zakupy, a własnych gruntów też nie posiadamy. Natomiast nasi przedsiębiorcy wybrali sobie kilka miejsc do inwestowania ? realizują głównie budowy osiedli mieszkaniowych. Rozwija się Jasienica, Tłuszcz, Chrzęsne, Postoliska. Te działania same już wskazują pewne preferencje rozwojowe.

? Gmina Tłuszcz boryka się od kilku lat z podtopieniami. Zbiornik retencyjny to jedno z działań, które mogłoby sytuację poprawić. Na jakim etapie jest realizacja tego przedsięwzięcia?

? Na chwilę obecną temat trafił do RDOŚ-u. Niestety problem jest z własnościami części działek ? mają nieuregulowany status. Część właścicieli nie żyje natomiast nowi nie zostali ustaleni. Dopiero po ustaleniu aktów własności będą możliwe dalsze działania. Warto też wspomnieć, że dziś nikt nie wie jak będzie ostatecznie wyglądał Regionalny Program Operacyjny (RPO) Mazowsza.

? Mówi Pan, że zbiornik retencyjny nie jest w tej chwili największą bolączką Tłuszcza. Co w takim razie nią jest?

? Choćby to, że mieszkańcom ulicy Wiejskiej przeszkadza bardzo sąsiedztwo oczyszczalni. To trudny problem z którym gmina musi sobie poradzić. Budowa nowej oczyszczalni to bardzo duży wydatek.

? W ostatnim czasie odbyło się w Tłuszczu posiedzenie jednej z komisji Sejmiku Mazowieckiego. Czym zajmowali się radni sejmikowi?

? Podczas posiedzenia zwróciliśmy uwagę radnych na problem dróg wojewódzkich a szczególnie na zabezpieczenie bezpieczeństwa na nich dla pieszych i rowerzystów. Problem ten dotyczy w największym zakresie Klembowa, Tłuszcza czy Jadowa ? gmin na terenie których ? mamy tego świadomość ? nie doczekamy się dróg dwupasmowych, natomiast powstanie ścieżek pieszo-rowerowych jest na ich terenie jak najbardziej wskazane.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.