Czas na pozytywny Wołomin

O reakcji na wynik wyborczy, układzie sił w nowej wołomińskiej radzie miejskiej, a także o wyzwaniach stojących przed wołomińskim samorządem w najbliższych pięciu latach rozmawiamy z Elżbietą Radwan, burmistrz Wołomina mijającej kadencji, wybranej ponownie przez prawie 13 000 mieszkańców na kadencję w latach 2018?2023.

? Reelekcja już  w pierwszej turze, prawie 13 tys. oddanych na Panią głosów, ponad dwa razy tyle, co na Pani głównego kontrkandydata i poprzednika na stanowisku burmistrza. Jakie to uczucie?
? W pierwszej chwili jednak zaskoczenie, że skala zwycięstwa okazała się tak duża. A chwilę później zaczęło do mnie docierać poczucie olbrzymiej odpowiedzialności. To dla mnie wielkie zobowiązanie.
? Jakie były Pani pierwsze reakcje?
? Ogromna wdzięczność. Radość. Satysfakcja. Pierwsze dni po ogłoszeniu wyborów zapamiętam do końca życia. Jestem dumna z zaufania, jakie okazali mi mieszkańcy, tym bardziej, że po raz pierwszy w historii burmistrz Wołomina został wybrany w pierwszej turze wyborów. To nowe, dobre otwarcie oraz realny dowód na pozytywną ocenę moich działań przez ostatnie cztery lata.
Cieszę się tym bardziej, że mam poczucie, iż mieszkańcy ocenili rzetelnie ofertę każdego z kandydatów. Nie kupili obietnic bez pokrycia, ani rzucanych na oślep oskarżeń. Powiedzieli głośne NIE przepychankom o stołki i nachalnej propagandzie. Wybrali zdecydowanie, wskazując kierunek rozwoju Wołomina na najbliższe pięć lat. To dla mnie niezwykła satysfakcja, ale przede wszystkim ogromna odpowiedzialność, którą podejmuję z pełną świadomością.
? To Pani największy sukces w polityce?
? Dziś tak o tym myślę. Proszę pozwolić mi na łamach ?Życia?? podziękować z całego serca mieszkańcom Wołomina ? za zaufanie, wsparcie, ciepłe słowa, a także konstruktywną krytykę, którą w cywilizowanej formie bardzo sobie cenię. Dziękuję pracownikom urzędu miejskiego oraz jednostek podległych gminie, bo ich codzienna praca przynosi efekty, które dostrzec można w naszej małej ojczyźnie. Serdecznie dziękuję za współpracę radnym kadencji 2014-2018, zwłaszcza tym, dla których dobro i rozwój Wołomina były ponad politycznymi rozgrywkami ? daliśmy radę!
? Frekwencja w Wołominie wyniosła ponad 65 proc., znacznie przekraczając średnią krajową. Jak to Pani tłumaczy?
? Tak wysoka frekwencja to bez wątpienia dowód na to, jak bardzo udało się zaangażować mieszkańców Wołomina w sprawy naszego najbliższego otoczenia. To realna zmiana jaka dokonała się w ostatnich latach. Pokazuje, że w Wołominie naprawdę wierzymy nie tylko w sens ale i w możliwość realnego współdecydowania o kwestiach ważnych dla nas wszystkich. A to przecież istota samorządności. Tym bardziej cenię sobie moje wyborcze zwycięstwo.
? Mieszkańcy Wołomina to świadomi obywatele swojej małej ojczyzny?
? Bez wątpienia tak. Można do znudzenia apelować do ludzi o udział w wyborach, konsultacjach społecznych itd., ale jeśli nie będą czuli, że ich głos naprawdę coś znaczy ? zostaną w domu. Największą pułapką, w jaką mogą wpaść władze samorządowe jest myślenie w kategoriach podziału ?my-urząd? i ?oni-mieszkańcy?. Bo przecież pozytywny Wołomin tworzymy razem.
? Pozytywny, czyli jaki? Za czym konkretnie w Pani odczuciu zagłosowali mieszkańcy Wołomina w październikowych wyborach?
? W największym skrócie powiedziałabym, że za stabilizacją, szybkim ale bezpiecznym rozwojem i rozsądnym zarządzaniem. Traktuję to jako zobowiązanie, które będzie wyznacznikiem działań moich i całego urzędu miejskiego przez kolejne 5 lat. Wołomin wybrał dialog zamiast odgórnie narzucanych rozwiązań.
A prawdziwy dialog, co nie dla wszystkich jest oczywiste, wymaga otwartego i przyjaznego urzędu. Dopóki ja w tym urzędzie pracuję, nie będzie zgody na zamykanie pokoi, ucieczkę przed trudnymi sprawami, ani na ogromny dystans w relacjach z mieszkańcami, czyli na to wszystko, czego boleśnie doświadczyliśmy przed 2015 rokiem. Na szczęście mamy to już za sobą.
? W poprzedniej kadencji miała Pani przeciwko sobie większość w Radzie Miejskiej. Mieszkańcy zdecydowali, że w tej kadencji to radni z KWW Elżbiety Radwan będą mieli stabilną większość w Radzie.
? To na pewno dobry prognostyk na najbliższe 5 lat. Koniec z blokowaniem pozytywnych działań, wsadzaniem kija w szprychy i uprawianiem pustosłowia na dziesięciogodzinnych sesjach Rady. Czas na rzetelną pracę na rzecz mieszkańców, w atmosferze porozumienia i wzajemnego szacunku. Już dziś deklaruję, że szukając sojuszników dla służących mieszkańcom rozwiązań nie będę patrzeć na to, kto z jakiej listy startował. Będę go oceniać przez pryzmat tego, czy pracuje dla dobra naszego miasta. Przez najbliższe 5 lat liczę na efektywną współpracę i prawdziwe zaangażowanie władzy uchwałodawczej. Radni miejscy powinni czynnie angażować się w działania na rzecz gminy. Również poza salą plenarną.
? Czy radni wybrani z Pani komitetu sprostają wysoko postawionym wymaganiom?
? Naturalnie. Moja drużyna to sprawdzony zespół ludzi. Jestem dumna, że mogę z nimi pracować. Jednocześnie zapewniam, że będę przed nimi konsekwentnie stawiać ambitne cele i wymagać konkretnych efektów. Nie zawiedziemy! Różnimy się wiekiem, wykształceniem i nierzadko poglądami, ale łączy nas wspólna idea ? troska o Wołomin, jego mieszkańców, o lokalną tożsamość historyczną i dążenie do zrównoważonego rozwoju.
? Jaka będzie wołomińska Rada Miejska tej kadencji?
? Wielkim sukcesem jest prawie 50-procentowy udział kobiet w składzie nowej Rady. W ?starej? Radzie mieliśmy tylko jedną przedstawicielkę płci pięknej. Zresztą ja stale powtarzam, że polski samorząd może tylko zyskać, jeśli zaangażuje się w niego więcej kobiet. A jeśli mogę jeszcze o otwartości na dialog: serdecznie zapraszam do współpracy lokalne środowiska miejskie. Wołomin Was potrzebuje. Bardzo się cieszę, bo w obecnej Radzie zasiądzie wielu lokalnych aktywistów, ludzi, którzy działają od lat dla dobra lokalnej społeczności.
? Pomówmy o Pani priorytetach na najbliższe 5 lat.
? To będzie zdecydowanie kluczowy okres dla rozwoju naszej gminy. Mój program Wołomin 2023 przedstawia ambitne, ale realne cele, oparte na wnikliwej analizie oraz na setkach, jeśli nie tysiącach, rozmów z mieszkańcami.
? Co jest najważniejsze?
? Stawiam na dialog i realną partycypację społeczną. Sukcesywnie będę rozbudowywać narzędzia obywatelskie, służące współdecydowaniu o kierunkach rozwoju Wołomina. Rekordowa kwota budżetu obywatelskiego, konkurs Wołomin Odnowa: wsparcie projektów lokalnych, aktywizacja Rad Osiedlowych, Fundusz Osiedlowy oraz Szkolny Budżet Obywatelski ? to tylko kilka przykładów inicjatyw, które będą rozwijane do roku 2023. Nasze lokalne społeczeństwo dojrzało do kolejnego etapu zaangażowania ? kto miałby wiedzieć lepiej niż mieszkańcy Wołomina w co inwestować środki publiczne?
? A co z tzw. twardymi inwestycjami?
? Jedno nie może istnieć bez drugiego. Zrównoważony rozwój Wołomina to równie mocne wsparcie zarówno dla działań społecznych, jak i twardych inwestycji, których wysokie tempo musi być kontynuowane. Już teraz zapraszam do śledzenia zmian na Mapie Inwestycji (inwestycje.wolomin.org), gdzie na bieżąco będziemy pokazywać stan zaawansowania projektów realizowanych przez gminę. Zapewniam, że tempo inwestycji nie zwolni, a wręcz przeciwnie. Mam nadzieję, że skorzystają na tym także nasi przedsiębiorcy.
W najbliższym czasie skupimy się m.in. na rozbudowie dróg i chodników. Zależy mi na dalszym zagospodarowaniu terenów przykolejowych oraz wypracowaniu wraz z mieszkańcami najlepszych rozwiązań komunikacyjnych, mówię tu m.in. o dodatkowym przejściu dla pieszych pod torami, chciałabym żeby jak najszybciej można było z nich korzystać. Inwestycjom w sprawną komunikację miejską będą nadal towarzyszyć najwyższe dopłaty do biletów w ramach Biletu Metropolitalnego. Kolejny ambitny projekt to stworzenie największego w okolicy Centrum Rekreacji z basenem, kręgielnią, kortem do squasha, saunami, siłownią i strefą rekreacji dla dzieci.
? W kampanii wielokrotnie mówiła Pani o Wołominie w kategoriach wspólnoty i w tym kontekście podkreślała konieczność wyrównywania szans. Na jakie realne działania przełoży się to w najbliższej przyszłości?
? Zacznę od inicjatywy szczególnie bliskiej mojemu sercu: przy ul. Mieszka I powstaje dom dziennej opieki dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami ? brak takiej placówki w Wołominie powodował konieczność dowożenia ich do sąsiednich gmin lub skazywał na ciągły pobyt w czterech ścianach własnych domów. W dobiegającej końca kadencji zakupiliśmy lokal i opracowaliśmy projekt wykonawczy inwestycji. Będę osobiście nadzorować tempo prac, aby pierwsi podopieczni mogli skorzystać z tej specjalistycznej placówki jak najszybciej.
Wyrównując szanse trzeba działać przekrojowo, tylko wówczas można osiągnąć satysfakcjonujące rezultaty. I tak: w tej kadencji samorządu w Wołominie powstaną m.in. nowe siedziby dla organizacji senioralnych. Zwiększymy liczbę darmowych badań przesiewowych wśród dzieci, młodzieży i dorosłych. Zwiększymy liczbę dofinansowanych przez gminę miejsc w żłobkach do 200 rocznie. Wydłużymy czas pracy świetlic szkolnych?
? Oprócz osób niepełnosprawnych grupą szczególnie zagrożoną wykluczeniem społecznym są seniorzy.
? W Wołominie mieszka 12 tysięcy osób powyżej 60 roku życia. Bardzo wielu z nich to ludzie niezwykle aktywni, którzy czują się dużo młodziej niż wskazuje na to ich metryka. Nieocenioną inspiracją i wsparciem przez ostatnie 4 lata była dla mnie Wołomińska Rada Seniorów. Dziękuję Wam kochani za wspólną pracę dla Wołomina, to dzięki Wam udało się zrealizować wiele dobrych, mądrych i pięknych projektów dla naszej gminy. Mam nadzieję, że z nowo wybraną Młodzieżową Radą Miasta współpraca ułoży się równie efektywnie.
Wracając do naszych seniorów ? w najbliższym czasie rozszerzymy zakres i zwiększymy środki na program Remont dla Seniora, który w ślad za Wołominem zaczęły wprowadzać również inne gminy. W ramach TAXI Senior ? wprowadzimy usługę darmowych dojazdów do kluczowych punktów na terenie gminy. Chcę wprowadzić program teleopieki dla osób starszych. Naturalnie w dalszym ciągu będziemy też skupiać się na likwidowaniu barier architektonicznych w Wołominie.
? A czy ma Pani poczucie, że w Wołominie ciągle pokutuje stereotyp gangsterskiego miasta, jednej ze stolic świata przestępczego?
? Ależ skąd. To nigdy nie był prawdziwy obraz Wołomina. Niestety stereotypy, nośne medialnie hasła latami żyją własnym życiem, niezależnie od rzeczywistości. Z rozmów z mieszkańcami wiem, że mają poczucie bezpieczeństwa w naszym mieście. Oczywiście nie znaczy to, że władze mogą spocząć na laurach, bo nadal wiele da się poprawić. W najbliższym czasie przywrócimy wspólne patrole Policji i Straży Miejskiej. W trosce o bezpieczeństwo naszych dzieci każdy plac zabaw w gminie będzie monitorowany. Bezpieczeństwo ma wiele wymiarów, jego podstawą w Wołominie i nie tylko są też Ochotnicze Straże Pożarne ? w tej kadencji uzyskają stałe wsparcie w postaci sprzętu ciężkiego, dzięki któremu uratują niejedno życie. Zależy mi też na rozbudowie programu Bezpieczny Wołomin o nowe usługi: dodatkowe doświetlenie przejść dla pieszych, poprawa bezpieczeństwa dzieci w drodze do szkół, działania edukacyjne dla dzieci i seniorów.
? W Wołominie, tak jak w wielu innych miejscowościach, da się zauważyć pewną dysproporcję między centrum miasta a wiejskimi obrzeżami. Co z tym zrobić?
? Mówiłam o tym w czasie kampanii i teraz także podtrzymuję. Nasza gmina jest jedną całością, wspólnym organizmem. Dlatego w równym stopniu musimy dbać o każdą jej część, by żadna nie miała powodów czuć się pokrzywdzona.
? Jak to osiągnąć?
? Stawiam na równowagę i kompromis. We współpracy z mieszkańcami poszczególnych sołectw określimy najważniejsze potrzeby oraz kluczowe zadania do realizacji, tak by z ich efektów mogli korzystać okoliczni mieszkańcy. Mam tu na myśli chociażby tereny wypoczynkowe czy place zabaw dla dzieci. Dlatego zaczniemy od opracowania i aktualizacji planów odnowy wsi. Istotny jest też rozwój infrastruktury drogowej oraz wodnej. Pracujemy nad kompleksowym systemem odwodnienia dla całej gminy Wołomin, ze szczególnym uwzględnieniem właśnie terenów wiejskich. Planujemy rozbudowę systemu czujników jakości powietrza oraz kontynuujemy program wymiany pieców węglowych na ekologiczne.
Z kolei w mieście będziemy
kontynuować realizację programu rewitalizacji. Zadbamy też o potrzeby kulturalne mieszkańców. Osiedle Sławek zasługuje na placówkę kulturalną. Liczę, że wkrótce uda się tam utworzyć filię Miejskiego Domu Kultury. Chciałabym też pomóc rodzimej przedsiębiorczości w rozwoju. Będzie łatwiej, gdy obniżymy koszty wynajmu gminnych lokali. Zobowiązałam się do tego przed wyborami i teraz podtrzymuję tę obietnicę.
?  Ambitne plany. Ale czy realne?
? Mierzę wysoko. Spełniłam wszystkie obietnice jakie złożyłam w kampanii wyborczej poprzedzającej pierwszą kadencję. Nie widzę powodu, żeby teraz miało być inaczej. Jestem bogatsza o cztery lata doświadczenia, mam wokół siebie zaufanych współpracowników i tym razem wspierać mnie będzie większość w Radzie Miejskiej. Jestem jak najlepszej myśli.
? Dziękujemy za dzisiejszą rozmowę i mamy nadzieję, na kolejną, wkrótce. Jest bowiem wiele wątków, o których warto porozmawiać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.