Cztery dęby pamięci w Zielonce

W czwartek, 16 kwietnia Zielonka uczciła pamięć pomordowanych w Katyniu, Charkowie, Miednoje oraz innych miejscach kaźni Polaków na Wschodzie. Po uroczystościach w kościele MB Częstochowskiej zasadzono cztery dęby pamięci przy Urzędzie Miasta.

Rocznicowe obchody miały w tym roku szczególny charakter. Przede Mszą św. zgromadzeni goście usłyszeli relację historyczną z ust Ryszarda Włodarczyka, prezes Stowarzyszenia Polskich Kombatantów Oddział Zielonka. Następnie młodzież Miejskiego Gimnazjum w Zielonce przedstawiła w piękny i wzruszający sposób, program artystyczny przygotowany specjalnie na tę okazję.
W obchodach uczestniczyły liczne delegacje, m.in. stowarzyszeń kombatanckich, władz samorządowych Zielonki, Powiatu Wołomińskiego oraz sąsiednich gmin, przedstawiciele Wojska Polskiego oraz wielu innych instytucji i jednostek z terenu Zielonki i okolic. Po Mszy św. burmistrz Adam Łossan i prezes Ryszard Włodarczyk przekazali na ręce przedstawicieli zielonkowskich szkół, urny z ziemią katyńską, przywiezione kilka dni wcześniej przez delegację Zielonki. Uczestniczyła ona w obchodach rocznicowych w Katyniu, razem z delegacją rządową na czele, której stał Marszałkiem Sejmu, Bronisławem Komorowskim, a także marszałek Senatu Zbigniew Romaszewski i były prezydent Rzeczypospolitej na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski.
Podczas uroczystości w kościele MB Częstochowskiej odbyła się jeszcze jedna ważna uroczystość. Mieszkaniec Zielonki, pan Józef Kuc otrzymał z rąk kapituły medal „Pro Memoria”. Drugim odznaczonym był mieszkaniec Radzymina. Medal ?Pro Memoria” jest polskim odznaczeniem cywilnym, ustanowionym w styczniu 2005 roku przez Kierownika ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. Medal przyznaje się osobom szczególnie zasłużonym w utrwalaniu pamięci o ludziach i czynach w walce o niepodległość Polski podczas II wojny światowej i po jej zakończeniu. Pan Józef Kuc jest ostatnim żyjącym obrońcą Helu.
Na zakończenie uroczystości w kościele złożono wieńce i kwiaty przed Epitafium upamiętniającym ofiary zbrodni katyńskiej w kruchcie kościoła. Bezpośrednio po nabożeństwie, w sąsiedztwie budynku Urzędu Miasta Zielonka, zostały zasadzone cztery dęby, w ramach ogólnopolskiej akcji „Katyń – ocalić od zapomnienia”. To nie pierwsze takie dęby zasadzone w naszym powiecie, a inicjatywę tę koordynuje na Mazowszu pan Konrad Rytel. Akcja polega na posadzeniu w parkach, na skwerach itp. miejscach 21473 tysięcy dębów pamięci na 70 rocznicę zbrodni katyńskiej, czyli do roku 2010. Jeden dąb to jedno nazwisko z listy katyńskiej.
Zielonkowskie Dęby Pamięci upamietniać będą: Kapitana Mariana Rohozińskiego – pracownika Centrum Badań Balistycznych w Zielonce, zamordowanego w Charkowie. Kapitana Konrada Marian Pawikowskiego – pracownika Centrum Badań Balistycznych w Zielonce, zamordowanego w Katyniu. Kapitana Kazimierza Bełdowskiego – pracownika Instytutu Technicznego Uzbrojenia w Zielonce, zamordowanego w Charkowie oraz kapitana Janusza Bronisława Mroczka – pracownika Instytutu Technicznego Uzbrojenia w Zielonce, zamordowanego w również Charkowie.

AQ