Czy rak to twoje drugie imię?

W piątek 24 lutego w Zespole Szkół im. Prezydenta Ignacego Mościckiego w Zielonce organizowany jest Międzynarodowy Dzień Walki z Rakiem jelita grubego, potocznie zwany Dniem Hakowicza.

? Celem inicjatywy jest przede wszystkim nakłonienie społeczności do przeprowadzenia badań profilaktycznych, które uchronią ludzi przed śmiercią. Aby tak się stało, niezmiernie ważne jest uczestnictwo wszystkich zainteresowanych, zarówno młodych, jak i starszych osób, które serdecznie zapraszamy ? mówią organizatorki owego przedsięwzięcia Lucyna Tołwińska oraz Eliza Brewczyńska.

Rak jelita grubego to najczęściej spotykana choroba wśród społeczeństwa. Szczególnie narażeni są na nią mężczyźni. Najczęściej dotyka ona ludzi między 44. a 60. rokiem życia. Przyczyn nowotworu możemy doszukiwać się w naszym codziennym życiu. Zaliczamy do nich między innymi: złe nawyki żywieniowe, to znaczy dietę wzbogaconą w tłuszcze, ubogą w warzywa i owoce, brak wysiłku fizycznego oraz stosowanie używek, takich jak alkohol, papierosy czy narkotyki. Dość częstym symptomem raka jest krwawienie, niewidoczne gołym okiem, które prowadzi do rozwoju anemii oraz utraty na wadze. W Polsce bardzo mało osób stosuje badania profilaktyczne. Ludzie boją się spotkania ze specjalistą i relatywnie mało czasu poświęcają zdrowiu. Jeśli w ogóle interesują się swoim zdrowiem, to wolą diagnozować i leczyć się samodzielnie. Często uważają, że problem, o którym się mówi, nie istnieje. Dopiero wizyta u lekarza zmienia ich sposób myślenia.

W naszym kraju wciąż jest stosunkowo niska świadomość problemu raka jelita grubego i związanych z nim skutków. Choroba ta wykryta we wczesnym stadium może być całkowicie uleczona. Lekarze sięgają po takie środki, jak: profilaktyka dietetyczna, czyli dieta chroniąca przed zachorowaniem oraz rozwinięciem nowotworu. Natomiast zaawansowana choroba może doprowadzić do przerzutów głównie w wątrobie, w płucach, jak też w mózgu i w kościach. Taki stan kończy się niespodziewaną śmiercią.

Organizowany w Zespole Szkół w Zielonce Dzień Walki z Rakiem, na którym pojawi się lekarz onkolog, pozwoli nam zrozumieć tematykę tej choroby. Da nam do przemyślenia pewne sprawy i pokaże, czym tak naprawdę jest życie. Przekaże nam też , że z nowotworem da się żyć i powie, że rak to nie wyrok.

Anna Więcław
Marzena Wojtkowska