Dach nad głową

Nikogo nie trzeba przekonywać jak dla każdego budynku ważny jest dach. Dach chroni nie tylko przed opadami deszczu ale stanowi również ochronę akustyczną i energetyczną

Projektując dachy należy pamiętać, aby spełniały wszystkie ważne funkcje i miały również odpowiednią izolacyjność termiczną. Dobrze zaizolowany dach, tak jak odpowiednio szczelne okna i drzwi oznacza mniejszą utratę ciepła a co za tym idzie obniżenie kosztów eksploatacji budynku.
Ile tego ciepła może nam przez źle zaizolowany dach uciekać? Wcale nie mało bo od 8 do 15%. Zależą one od kilku rzeczy: rodzaju dachu, jego powierzchni i konstrukcji a także od zastosowanej izolacji termicznej. Przy konstrukcji  stropodachu wentylowanego izolacja cieplna oddzielona jest od warstwy zewnętrznej wentylowaną szczeliną powietrzną. Pod względem odprowadzenia wilgoci jest to najlepsze rozwiązanie, ponieważ całkowicie eliminuje problemy związane z dyfuzją pary wodnej przez dach pod warunkiem prawidłowej wentylacji przestrzeni wentylowanej. Aby wentylacja była sprawna, otwory muszą być umieszczone po przeciwnych stronach dachu.
Izolację stropodachów wentylowanych najczęściej wykonuje się za pomocą wełny mineralnej. Możliwe jest też stosowanie sypkich materiałów wdmuchiwanych, jednak trzeba wiedzieć, że wprowadzony materiał termoizolacyjny z czasem ulega samozagęszczeniu i zmniejsza swoją grubość. Należy zatem pamiętać o zwiększeniu grubości izolacji termicznej o co najmniej 25, a nawet 35%.
Stropodachy niewentylowane ? tu warstwy ściśle przylegają do siebie. Ze względu na strukturę warstw, w których na zewnątrz jest materiał o bardzo dużym oporze dyfuzyjnym, np. papa termozgrzewalna, istnieje zagrożenie kondensacją pary wodnej w przegrodzie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.