Dla 5 i 6-latków miejsc wystarczy

Zbliżający się kolejny rok szkolny będzie szczególnie trudny dla wielu samorządów gminnych. Od 1 września 2011 r. obowiązkowym przygotowaniem przedszkolnym muszą być objęte dzieci pięcio i sześcioletnie. Taka sytuacja powoduje ?podwójne? zapotrzebowanie na miejsca w oddziałach przedszkolnych, szczególnie w przedszkolach.

W Gminie Wołomin odbyliśmy już z dyrektorami szkół wiele spotkań i na bieżąco monitorujemy zapisy dzieci do przedszkoli i szkół w kontekście dzieci wykazanych w ewidencji.

Z naszych obliczeń wynika, że Gmina Wołomin dysponuje ok. 1200 potencjalnymi miejscami w szkołach i przedszkolach dla dzieci 5- i 6? letnich. Według ewidencji w Gminie łącznie jest zameldowanych 1129 dzieci pięcio- i sześcioletnich.

Z naszych ustaleń wynika, że z tym problemem w Gminie Wołomin poradzimy sobie zarówno w zbliżającym się, jak i kolejnym roku szkolnym. Miejsca w szkołach i przedszkolach dla tych dzieci są między innymi dlatego, że od 1 września będą uruchomione dodatkowe oddziały w przedszkolu w Duczkach, nadal utrzymamy pięć oddziałów w Przedszkolu nr 6, zostaną utworzone trzy oddziały przedszkolne w Zagościńcu. Szkoły również dysponują pewnym zasobem lokalowym, który wykorzystany zostanie dla potrzeb najmłodszych.

Na rok szkolny 2011/12 przedszkola publiczne przyjęły łącznie 1012 dzieci. Oczywiście z powodu konieczności przyjęcia dzieci 5- i 6-letnich do przedszkoli nie zostały przyjęte wszystkie młodsze dzieci, których rodzice złożyli wnioski.

Nowy rok szkolny to także kolejny rok wdrażania nowej podstawy programowej kształcenia ogólnego. Nowa podstawa programowa będzie już realizowana we wszystkich klasach gimnazjum, w klasach I ? III szkoły podstawowej i w przedszkolu. Do klas czwartych szkoły podstawowej i do szkół ponadgimnazjalnych nowa podstawa ?wkroczy? od 1 września 2012 roku i do tego terminu gminy mają czas na doposażenie szkół w odpowiednie pomoce i sprzęt umożliwiający realizację tej podstawy programowej.

Gmina Wołomin sukcesywnie (już od poprzedniego roku) realizuje zalecenia poprzez wyposażanie szkół w komputery, niezbędne pomoce dydaktyczne, meble i sprzęt. Praktycznie można powiedzieć, że większość naszych wołomińskich szkół jest przygotowana do realizacji założeń reformy programowej. Biorąc pod uwagę czas, jaki nam pozostał z tego zadania wywiążemy się z pewnością.

Biorąc pod uwagę, że takie ?skumulowanie? zapotrzebowania na miejsca w klasach pierwszych szkoły podstawowej ujawni się 1 września 2012 roku, bo do szkoły pójdą dzieci 6- i 7- letnie, warto aby rodzice dzieci sześcioletnich rozważyli posłanie dzieci do szkoły już w tym roku szkolnym. Warunkiem przyjęcia dziecka do klasy I szkoły podstawowej jest między innymi odbycie rocznego przygotowania przedszkolnego. Zatem dzieci sześcioletnie, które chodziły do przedszkola i wykazują dojrzałość szkolną mogą już 1 września 2011 r. rozpocząć naukę w klasie pierwszej. Zachęcam rodziców do rozważenia takiej możliwości.

Wbrew krążącym ?pogłoskom? warto również zaznaczyć, że Gmina Wołomin przywiązuje dużą uwagę do zapewnienia właściwych warunków kształcenia dzieci niepełnosprawnych, także posiadających orzeczenie do kształcenia specjalnego ? prowadzenie kształcenia dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych jest zadaniem własnym powiatu.

W roku szkolnym 2010/2011 w Szkole Podstawowej nr 4 i nr 7 funkcjonuje ogółem 14 oddziałów integracyjnych. W sześciu oddziałach integracyjnych w Szkole Podstawowej nr 7 jest 23 dzieci z orzeczeniami, natomiast w czterech oddziałach integracyjnych w Szkole Podstawowej nr 4 – 18 dzieci z orzeczeniami o niepełnosprawności.

W Gimnazjum nr 4 funkcjonują cztery oddziały klas integracyjnych, w których jest 22 dzieci z orzeczeniami o niepełnosprawności.

W Przedszkolu nr 9 funkcjonują dwa oddziały integracyjne, w których jest 11 dzieci z orzeczeniem.

W związku z kształceniem wyżej wymienionej liczby dzieci z orzeczeniami w tych placówkach, Gmina dodatkowo przydziela 320 godzin zajęć specjalistycznych tygodniowo, co stanowi dodatkowo prawie 18 etatów nauczycieli zatrudnionych specjalnie dla 72 dzieci.

Halina Bonecka