Dni Wołomina w I LO

Nasze miasto obchodziło niedawno swoje święto. Uczniowie wołomińskich placówek oświatowych włączyli się w obchody. I LO im. Wacława Nałkowskiego nie zapomniało o swojej Małej Ojczyźnie. Zorganizowano wiele ciekawych konkursów.

Młodzież z I LO miała możliwość poznania i bliższego przyjrzenia się różnym aspektom funkcjonowania miasta, w którym nie tylko się uczy ale także mieszka, spędza wolny czas, ma swoje korzenie. Dlatego właśnie nauczyciele pracujący w I LO dali swoim wychowankom możliwość wykazania się znajomością historii wołomińskiego regionu. Podjęto także próbę zwrócenia uwagi młodzieży na to, jaki Wołomin jest dziś. Ciekawym okazało się także zetknięcie z tym, jak miasto jest postrzegane przez młodych, co im się tu podoba, czemu przyglądają się z uwagą.

W ramach dni Wołomina w I LO miało miejsce wiele wydarzeń, które spotkały się z wielkim zainteresowaniem uczniów. Pod czujnym okiem prof. Teresy Staniszewskiej odbył się konkurs fotograficzny. Uczniowie I LO oraz Zespołu Szkół Ekonomicznych im. S. Staszica zaprezentowali zdjęcia, na których uwiecznili miejsca niezwykłe, często zagadkowe, ale czasem bardzo zwyczajne, spoglądając na nie jednak okiem artysty. Prezentowane fotografie były bardzo różnorodne. Młodzi fotografowie korzystali z możliwości wykonywania zdjęć przy użyciu telefonów komórkowych, były jednak także zdjęcia czarnobiałe, klasyczne.

W ramach konkursu związanego z historią powiatu wołomińskiego prof. Magdalena Janik zaproponowała uczniom zaprzyjaźnienie się z historią. Powstały zatem komiksy obrazujące bitwę 1920 roku. Rodzajem historyczno-literackiego spojrzenia był również konkurs ortograficzny. Przygotowane przez prof. Barbarę Tomkiel-Rutkowską dyktando zostało zaczerpnięte z tekstów Zofii Nałkowskiej, wybitnej pisarki związanej z wołomińskimi Górkami.

Nie zajmowano się jednak tylko przeszłością Wołomina. Uczniowie klasy II O, wraz z prof. Wojciechem Stańczakiem, przygotowali konferencję dotyczącą funkcjonowania samorządu terytorialnego.

Święto miasta okazało się rewelacyjną okazją do pogłębiania wiedzy o jego historii, ale także do spojrzenia na nie z innej perspektywy.

Opracowała Beata Radzio