Dostęp do wód jest dla każdego

Okres letni szczególnie sprzyja korzystaniu z rekreacji wodnej. Jak czytamy na stronie internetowej starostwa – ujawnił on wiele przypadków ograniczania dostępu do wód publicznych na terenie naszego powiatu.

Chodząc nad brzegami wód niejednokrotnie napotykamy na ogrodzony teren nieruchomości przyległych do brzegów wód. Jest to szczególnie uciążliwe, w związku z niedostateczną ilością kąpielisk czy innych zorganizowanych miejsc rekreacji.

Przez teren naszego powiatu przepływa szereg cieków wodnych, stanowiących tzw. wody publiczne, tj.: będących własnością Skarbu Państwa lub jednostek samorządu terytorialnego.
Starostwo przypomina, że obowiązujące przepisy, zabraniają grodzenia nieruchomości przyległych do powierzchniowych wód publicznych w odległości mniejszej niż 1,5 m od linii brzegu, a także zakazywania lub uniemożliwiania przechodzenia przez ten obszar.

Zgodnie z prawem właściciel nieruchomości przyległej do powierzchniowych wód publicznych jest obowiązany umożliwić dostęp do wody na potrzeby wykonywania robót związanych
z utrzymywaniem wód oraz dla ustawiania znaków żeglugowych lub hydrologiczno-meteorologicznych urządzeń pomiarowych – art. 28 ust. 1 ww. Ustawy.

Prawo określa również, że właściciel nieruchomości przyległej do wód objętych powszechnym korzystaniem jest obowiązany zapewnić dostęp do wody w sposób umożliwiający to korzystanie; części nieruchomości umożliwiające dostęp do wody wyznacza wójt, burmistrz lub prezydent miasta w drodze decyzji – art. 28 ust. 2 ww. ustawy.

Kto grodzi nieruchomości przyległe do powierzchniowych wód publicznych
w odległości mniejszej niż 1,5 m od linii brzegu – podlega karze grzywny – a postępowanie w takiej sprawie prowadzi się w oparciu o przepisy dotyczące wykroczeń – art. 194 pkt 2 i art. 195 Prawa Wodnego.

Ponadto budowa ogrodzeń od strony miejsc publicznych, do których zalicza się także wody publiczne, wymaga zgłoszenia właściwemu organowi administracji budowlanej, a ogrodzenia wykonane niezgodnie z obowiązującymi przepisami lub bez wymaganego zgłoszenia podlegają rozbiórce na koszt właściciela.

Starostwo zwraca się z apelem o zaniechanie tego typu działań lub likwidację już istniejących barier, utrudniających dostęp do wód publicznych. Powszechne korzystanie z wód służy do zaspokajania potrzeb osobistych, gospodarstwa domowego lub rolnego, bez stosowania specjalnych urządzeń technicznych, a także do wypoczynku, uprawiania turystyki, sportów wodnych oraz amatorskiego połowu ryb, na zasadach określonych w przepisach odrębnych, w odniesieniu do powierzchniowych wód publicznych jest prawem wszystkich mieszkańców i osób goszczących na terenie naszego powiatu.

Jednocześnie informuję, iż Starostwo Powiatowe w Wołominie podejmuje zdecydowane działania mające na celu ochronę prawa do powszechnego korzystania z wód przez mieszkańców.
Wszystkie przypadki stwierdzonego braku dostępu do wód publicznych na terenie powiatu wołomińskiego, można zgłaszać na adres Starostwa Powiatowego w Wołominie, ul. Prądzyńskiego 3, 05-200 Wołomin. Źródło www.powiat-wolominski.pl