Dożynki Diecezjalno – Powiatowo – Gminne w Wołominie

IMGP1053

– Mentalność naszego społeczeństwa ukształtował etos rolnika. Polskiemu rolnikowi należy się szacunek. Dzięki jego miłości do ziemi i poczuciu wolności przetrwaliśmy czasy komunizmu – powiedział ks. abp. Henryk Hoser, ordynariusz warszawsko-praski podczas uroczystej mszy świętej polowej odprawionej w intencji rolników .

W niedzielę, 27 sierpnia na terenie OSiR „Huragan” w Wołominie, odbyły się Dożynki Diecezjalno – Powiatowo – Gminne rolników z diecezji warszawsko-praskiej. Gospodarzem uroczystości był Powiat Wołomiński wspólnie z Gminą Wołomin. Obok ks. abp. Henryka Hosera, starosty wołomińskiego Kazimierza Rakowskiego i burmistrz Wołomina Elżbiety Radwan w dożynkach wziął udział również Leszek Czarzasty, przewodniczący Rady Miejskiej w Wołominie oraz delegacje z powiatów: mińskiego, otwockiego, węgrowskiego, wyszkowskiego i wołomińskiego, radni powiatowi, burmistrzowie i wójtowie ziemi wołomińskiej, przedstawiciele organizacji gospodarczych i społecznych oraz licznie przybyli mieszkańcy powiatu.
Tradycyjnie centralnym punktem obchodów Święta Plonów była ceremonia dożynkowa, która rozpoczęła się korowodem 33 delegacji. Korowód prowadzili Balbina Pokrzywicka i Zygmunt Marciniak, starostowie dożynek, przedstawiciele władz powiatu wołomińskiego oraz Gminy Wołomin na czele z Miejską Orkiestrą Dętą z Wołomina pod batutą Łukasza Wojakowskiego.
Po mszy świętej, której przewodniczył ks. abp. Henryk Hoser, przyszedł czas na jeden z najważniejszych punktów uroczystości – rozstrzygnięcie konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Po burzliwych naradach jury, któremu przewodniczył Adam Łossan, wicestarosta wołomiński, zdecydowało się przyznać trzy równorzędne nagrody główne. Za najpiękniejsze, wykonane z tegorocznych plonów wieńce nagrodzono: sołectwo Zalesie (gm. Stanisławów), Parafię św. Trójcy w Niegowie (gm. Zabrodzie) i sołectwo Sitki (gm. Klembów). Komisja konkursowa przyznała również cztery wyróżnienia dla delegacji z: Woli Sufczyńskiej (gm. Kołbiel), sołectwa Kąty (gm. Kołbiel), Roszczepu (gm. Klembów) i Jarzębiej Łąki (gm. Tłuszcz).
Nagrodę specjalną Starosty Wołomińskiego Kazimierza Rakowskiego otrzymała za przygotowany wieniec dożynkowy delegacja z Latowicza, a nagrodę Burmistrz Wołomina Elżbiety Radwan delegacja z Równego. Przyznano także trzy nagrody ks. abp. Henryka Hosera.
Po wręczeniu nagród i dyplomów, starostowie dożynek i organizatorzy obchodów, zgodnie ze staropolskim obyczajem, podzielili się chlebem z uczestnikami diecezjalnego Święta Plonów.
Po zakończeniu części oficjalnej rozpoczęła się część artystyczna. Przed kilkutysięczną publicznością wystąpili: Kapela Ludowa Mazowszanie, Ludowy Zespół Artystyczny PROMNI SGGW z Warszawy, kabaret Czwarta Fala i gwiazda wieczoru Patrycja Markowska, zapewniając gościom solidną porcję rozrywki na najwyższym poziomie. Prowadzona do późnych godzin przez DJ Lighta dyskoteka pod gwiazdami zakończyła dożynki w Wołominie.
Podczas tegorocznych uroczystości goście mogli też odwiedzić stoiska Stowarzyszenia z Chrzęsnego (gm. Tłuszcz), Koła Gospodyń Wiejskich z Równego (gm. Strachówka), sołectwa Leśniakowizna, sołectwa Majdan oraz wspólnego stoiska sołectw Duczki, Stare Grabie i parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Duczkach. Na pytania zainteresowanych odpowiadali przedstawiciele Zespołu Doradców Rolnych, wołomińskiego KRUS-u i ARiMR z Radzymina.
Przygotowane z dużym rozmachem, a przy tym doskonale zorganizowane Dożynki Diecezjalno – Powiatowo – Gminne w Wołominie, wystawiają organizatorom doskonałą ocenę. Mamy nadzieję, że przyszłoroczne obchody będą równie udane.

Relacja: Aleksandra Olczyk
Zdjęcia i film: Jarosław Marek Komorowski

2017-08-31_142630

Komentarze

komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.